V tenise jsou rovní a rovnější. Privilegia existují. I proto budí tolik vášní výjimka pro Novaka Djokoviče, který může hrát od 17. ledna Australian Open i přesto, že na rozdíl od ostatních není očkovaný. Na základě jakých argumentů dostal srbský tenista pardon, není známé, neboť informace jsou důvěrné. Může jít ale o prostý fakt – v posledních šesti měsících prodělal covid, což mu podle australských regulí na výjimku mohlo stačit.
Poslední vystoupení Novaka Djokoviče na grandslamové scéně bylo dojemné. Ve finále US Open padl s Daniilem Medveděvem, na poslední chvíli přišel o šanci získat kalendářní Grand Slam a plakal. Newyorské publikum ho zavalilo láskou, šlo o zlidštění stroje na odpalování míčků z Bělehradu.
Po čtyřech měsících se může Djokovič obout do starých bot. Čeká se, že až nastoupí v Rod Laver Areně při Australian Open, z tribun bude slyšet mohutné bučení. Diváci tak hodlají vyjádřit svůj vztek nad tím, že jejich grandslam hraje tenista, který není očkován.
Australský stát Victoria proslul jedněmi z nejtvrdších pravidel proti covidu. Lockdown měli v Melbourne nejdéle na světě, během loňského turnaje se objevilo jen pár pozitivních případů ve městě a už se muselo hrát bez diváků. Lidé nemohli cestovat ani mezi státy Austrálie, aby se rozloučili s umírajícími blízkými. A po roce, kdy je očkování široce dostupné a potřebné, abyste v Melbourne mohli chodit do práce či restaurací, přijíždí muž, jenž patří mezi antivaxery. Navíc v době, kdy vlna omikronu v Austrálii sílí. Hotová PR katastrofa pro australský tenisový svaz, pořadatele prvního grandslamu roku.
Lidé zajišťující chod Australian Open stejně jako všichni hráči a jejich doprovod, dobré tři tisícovky osob, musí být povinně očkovaní. Stejně jako diváci, kteří chtějí na tenis. Institut výjimky byl zavedený jen pro závažné případy. „Není to mezera pro privilegované, kterou by mohli proklouznout,“ tvrdil ještě nedávno premiér státu Victoria James Merlino. „Výjimka existuje jen pro okolnosti akutního zdravotního stavu.“
Podle šéfa Australian Open Craiga Tileyho o ni požádalo celkem 26 osob. „Dostala ji pouze hrstka,“ uvedl s tím, že informace o zdravotním stavu dotyčných jsou důvěrné a nemůže jmenovat. Novak Djokovič se prozradil sám, když v úterý uvedl, že pardon dostal a míří směr Austrálie, aby bojoval o jednadvacátý grandslamový titul, čímž by vytvořil rekord a pláchnul Rafaelu Nadalovi s Rogerem Federerem.
„Šťastný nový rok všem… Strávil jsem během pauzy fantastický čas se svými milovanými a dnes mířím do Austrálie, jelikož jsem dostal výjimku,“ oznámil na sociálních sítích s fotkou z letiště a sbalenými taškami.
Frustrace Australanů i mnohých dalších vzrostla. Takový scénář se dal čekat, soptí. Ještě před pár týdny přitom tenistův otec Srdjan tvrdil, že se jeho syn nenechá vydírat povinností očkovat se a do Austrálie neodcestuje.
Vedení australského grandslamu se zaklíná, že s rozhodnutím o výjimce nemá co do činění. Tu na základě lékařských zpráv vyhodnocují dvě komise expertů, jedna státu Victoria a druhá federální. „A dělají to naslepo, neví, čí žádost posuzují. Důvody jejího poskytnutí jsou důvěrné mezi panelem a žadatelem,“ zdůraznil Tiley.
Prodělání covidu? Nejlogičtější vysvětlení
Jako jeden relevantní důvod je uváděno také prodělání covidu v posledních šesti měsících. Djokovič se jím nakazil již v létě roku 2020 při debaklu na kritizovaném exhibičním podniku Adria Tour. Později se vyslovil, že nemá k očkování důvěru a je proti povinné vakcinaci. V posledních měsících už ale odmítal na otázky ohledně svého statutu odpovídat.
Vláda státu Victoria i australský tenisový svaz ho nyní vyzývají, aby odtajnil, na jakém základě výjimku dostal. „Čekáme, že to po příletu sdělí komunitě státu Victoria,“ prohlásila výkonná premiérka Jacinta Allanová.
Vysvětlení, že Djokovič v poslední době prodělal covid, se nabízí jako nejlogičtější. Čtyřiatřicetiletý Srb se na poslední chvíli odhlásil z ATP Cupu, týmové soutěže, která právě v Austrálii probíhá. Nadále však zůstával v tréninku na své španělské základně v Marbelle.
Hlavní lékařka australského tenisového svazu Carolyn Brodericková prohlásila, že obecně většina Australanů žádajících o výjimku se opírá právě o nedávné prodělání covidu. „Zvlášť v téhle době, kdy je vlna omikronu na vzestupu. A předpokládám, že takový poměr bude i u šestadvaceti žádostí, které jsme jako svaz dostali my.“
Tenisová komunita je však velmi podezřívavá. „Nemyslím si, že já bych výjimku dostal, kdybych o ni požádal. Dobrá práce, že on to dokázal,“ prohlásil ironicky britský deblista Jamie Murray. „Zajímavý případ. Slyšel jsem, že výjimku dostalo víc lidí, tak jen doufám, že všichni splňují kritéria,“ komentoval zprávu nejlepší australský tenista Alex de Minaur.
Dvojnásobný čtvrtfinalista Australian Open Tennys Sandgren, který je rovněž neočkovaný, zůstal doma v USA a ani se výjimku získat nepokusil. Neměl prý šanci ji dostat. Rusce Natalje Vichljancevové zamítly úřady cestu, jelikož je očkována vakcínou Sputnik, kterou v Austrálii neuznávají. Na sociálních sítích je zmiňován i případ neočkovaného indického juniora, jenž nemohl odcestovat kvůli tomu, že v jeho zemi nemají lidé pod osmnáct let na vakcínu ještě nárok.
Zatímco ještě na podzim ATP odhadovala, že je proočkována zhruba polovina jejich hráčů, nyní uvedla, že 95 procent z elitní stovky už vakcinaci podstoupilo. Bude se jim hodit, jelikož povinné očkování bude nutné zřejmě i pro květnové Roland Garros a s největší pravděpodobností i další turnaje. Djokoviče tak v tomto ohledu může čekat řada dalších obtíží.
Momentálně se zdá, že má ale otevřenou cestu, aby bojoval o rekordní jednadvacátý grandslamový titul a desátý z Melbourne. I když mu k tomu obecenstvo zřejmě nebude tleskat.

Zprávy ze dne 12. ledna 2022
Právníci srbského tenisty Novaka Djokoviče australským úřadům předložili další, podle nich zásadní, dokumenty, které by měly prvnímu tenistovi světového žebříčku zajistit vízum pro setrvání v Austrálii i jeho účast v turnaji. Prozkoumání těchto podkladů si vyžádá delší dobu, což ovlivní časový rámec přijetí rozhodnutí, uvedl mluvčí ministra pro migraci Alexe Hawka, který o Djokovičově případu rozhoduje. Jako první o tom informoval list The Age.
Zprávy ze dne 11. ledna 2022
Nová tenisová sezona odstartuje naplno tradičně na Australian Open už za necelý týden, ale momentálně se řeší všechno, jenom ne sport samotný. A to kvůli dění okolo světové jedničky Novaka Djokoviče, který bojuje o to, aby si mohl zahrát na prvním grandslamu v roce 2022, i když mu australské úřady po příletu původně neumožnily vstup do země. Na tenhle zamotaný a komplikovaný případ se podíváme s tenisovým redaktorem deníku Sport Janem Jarochem.

Od listopadu platí, že na sport i kulturu smí maximálně 1 000 očkovaných. Nic se nezměnilo, nikdo neřeší velikost haly, ani fakt, že v obchodním centru může být klidně 2 000 lidí bez očkování. „Už se konečně musí ozvat svaz a bránit svůj sport,“ říká Petr Dědek, majitel Pardubic. V úterý ráno napsal Tweet, že omezení už má dost. „Vyzývám za celý hokej vládu, aby tenhle nesmysl přehodnotila,“ dodává. A chtěl by vidět mnohem větší aktivitu od svazu. Celý rozhovor s Petrem Dědkem ZDE>>>
Zatímco většina sportovců se nechala naočkovat proti koronaviru, olympijská vítězka ve snowboardingu ze Soči Patrizia Kummerová se rozhodla podstoupit třítýdenní karanténu v Pekingu. Čtyřiatřicetiletá Švýcarka navíc nemá jistou nominaci pro únorový závod v obřím slalomu, v němž by mohla být soupeřkou obhájkyně zlata Ester Ledecké. Kummerová si nenechá aplikovat vakcínu z osobních důvodů. Už v tomto týdnu proto odletí do Číny a místo závodů Světového poháru v rakouských střediscích Bad Gastein a Simohöhe bude v izolaci.
Pekingské úřady vyzvaly obyvatele, aby v únoru v případě dopravní nehody nepomáhali účastníkům zimních olympijských her. Důvodem jsou obavy z šíření koronaviru v hlavním městě nejlidnatější země světa. „Držte si prosím v případě dopravní nehody bezpečný odstup a nedostaňte se do kontaktu s vozem a osobami v něm,“ citovala agentura DPA z prohlášení pekingského dopravního úřadu. Jeho představitelé zároveň občany vyzvali, aby by při nehodě vozidla patřícího k olympiádě vyčkali na profesionální záchranáře.
Podívejte se, jak vypadal Djokovičův trénink v Melbourne...

Australský tenista Bernard Tomic řekl během zápasu v kvalifikaci Australian Open umpirové rozhodčí, že do dvou dnů bude mít pozitivní test na koronavirus. Bývalý velký talent po porážce v prvním kole 1:6, 4:6 s Rusem Romanem Safiullinem na sociálních sítích uvedl, že se necítí dobře a na radu lékařů se izoloval. „Jsem si jistý, že do dvou dnů budu mít pozitivní test, to vám říkám. Zaplatím vám večeři, pokud nebudu do tří dnů pozitivní. Jinak koupíte večeři vy mně,“ řekl Tomic rozhodčí. Podrobnosti čtěte ZDE>>>
První fotografie z Djokovičova tréninku. Po stresu předchozích dní nebyly památky, nejlepší světový tenista na kurtu rozdával úsměvy.


Bývalý Djokovičův trenér Boris Becker pro BBC: „Včera jsem s ním krátce mluvil. Pogratuloval jsem mu a on mi poděkoval, ale pořád je v šoku z dění posledních šesti dní. Teď je na tom líp, šel trénovat i o půlnoci. Nemusíme souhlasit se vším, co dělá, ale zaslouží respekt. Nikdy nebyl před grandslamem ve složitější pozici.“
Djokovičův trénink sledoval i dron nad arénou.



Ne všechny kamery byly vypnuté. Video z tréninku Novaka Djokoviče v Melbourne.
Kam cestoval Djokovič? Australským úřadům řekl, že nikam. Zároveň ale měl letět do Španělska.
Středeční první osmifinálový duel basketbalového Evropského poháru žen mezi Žabinami Brno a Bourges byl odložen z důvodu výskytu koronaviru ve francouzském týmu. Oba kluby o tom informovaly na svých webech.
Stanovisko vydala i tenisová asociace ATP. Podle ní je celá záležitost Novaka Djokoviče a jeho příjezdu do Austrálie "poškozující na všech frontách." ATP zároveň potvrdila, že "silně doporučuje" hráčům, aby se nechali očkovat proti covidu.
Novaka Djokoviče řeší i politici na mezinárodní úrovni. Srbská premiérka Ana Brnabicová požádala svého australského protějška Scotta, aby se australské úřady chovaly k tenistovi důstojně a aby mu byla po tréninkovém výpadku umožněna řádná příprava. Oba šéfové vlád se shodli, že zůstanou v kontaktu.