Djokovič uspěl u soudu v Austrálii. Chce zůstat a hrát, na tahu je ministr

Video placeholder
Příznivci Djokoviče tančí před budovou soudu, který rozhodl v jeho prospěch
Djokovičův otec Srdjan na tiskové konferenci v Bělehradě
Zátiší na tiskové konferenci Djokovičovy rodiny v Bělehradě
Fanoušci Novaka Djokoviče obklopili auto před sídlem jeho právníků. Jestli uvnitř byl sám tenista, není jasné
Situace před hotelem v Melbourne, kde na verdikt soudu čekal Novak Djokovič. Vedle novinářů zde byli i ti, co volali po Srbově okamžitému osvobození a vpuštění do země
Novak Djokovič už měl možnost si zatrénovat na kurtech v Melbourne
Příznivci Novaka Djokoviče protestují před detenčním hotelem v Melbourne, kde čeká na rozhodnutí soudu
Srbský tenista Novak Djokovič
38
Fotogalerie
ČTK, jon
Australian Open
Vstoupit do diskuse (18)

Srbský tenista Novak Djokovič uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, kterou mu nařídily australské úřady po zrušení jeho víz kvůli zpochybnění schválené výjimky z očkování proti koronaviru. Soudce Anthony Kelly víza světové jedničky obnovil. Djokovič dostal zpátky pas a mohl definitivně opustit detenční hotel, kde byl od čtvrtka uzavřen. Víza mu ještě může odebrat ministr pro imigraci Alex Hawke a zabránit mu tím v obhajobě titulu na Australian Open, které začne za týden.

Po dnech mlčení také nejlepší tenista světa prolomil mlčení. „Jsem vděčný, že soud přehodnotil zrušení mého víza. Navzdory všemu, co se stao, chci zůstat v Austrálii a soutěžit na Australian Open. Zůstávám soustředěný. Letěl jsem sem, abych hrál na jedné z nejvýznamnějších soutěží,“ napsal Novak Djokovič na Twitteru.

V některých evropských médiích se objevily informace, že Djokoviče podle jeho rodiny po úspěšném odvolání zatkla policie, ale podle listu The Age se tyto zprávy nezakládaly na pravdě. Ministerstvo pro imigraci však stále zvažuje, zda Djokovičovi zruší víza znovu.

Soudce Kelly rovněž nařídil, aby vláda zaplatila Djokovičovi náklady na právní zastoupení. Soudce kritizoval postup úředníků při jednání s Djokovičem a rušení jeho víza. Tenista se o tom, že to hrozí, dozvěděl ve čtvrtek krátce před čtvrtou hodinou ranní, kdy už trávil několik hodin na letišti. Úředník ho vyzval, aby předložil argumenty, proč by to australská strana neměla udělat.

V místopřísežném prohlášení, které bylo po procesu zveřejněno, Djokovič uvedl, že byl unavený, naštvaný a zmatený. „Byl jsem přesvědčený, že jsem splnil všechna nařízení pro vstup do Austrálie. Nerozuměl jsem tomu, co se děje. Nechápal jsem, proč zvažuje zrušení mého víza. Bylo kolem čtvrté ráno a potřeboval jsem nějakou pomoc. To jsem mu řekl,“ uvedl v dokumentu, který zveřejnil list The Age.

Devítinásobný vítěz Australian Open žádal, aby úřady počkaly do rána, než se spojí s právníky a australským tenisovým svazem. Opakovaně byl ujištěn, že má čas do půl deváté. Úřady mu ale vízum zrušily v 7:42, což mu nedalo šanci adekvátně zareagovat. Deportaci se vzepřel a skončil v detenčním hotelu. Při soudním jednání tam nepobýval. Podle listu The Guardian sledoval přenos ze soudu se svými právníky.

Postup úřadů byl jedním z důvodů, proč soud rozhodl v Djokovičův prospěch. Soudce také zdůraznil, že kontroverzní výjimku Djokovič obdržel po důkladném posouzení. „Byla udělena nezávislou odbornou komisí specialistů, kterou ustanovila vláda státu Victoria,“ řekl. Při žádosti o výjimku se Djokovič opíral o to, že před Vánoci koronavirus prodělal. Pozitivní test měl údajně 16. prosince. Na sociálních sítích jsou ale ze 17. prosince fotografie, jak předává ceny mladým tenistům.

Vítězstvím u soudu ale Djokovičova anabáze neskončila. Zástupce australského státu Christopher Tran podle televizní stanice ABC upozornil soud, že ministr pro imigraci Hawke může využít právo na zrušení Djokovičových víz bez ohledu na soudní verdikt. Musí to ale mít podloženo například tím, že Djokovič při žádosti o vízum lhal.

„Imigrační zákon je komplikovaný a je v něm několik možností pro zrušení (víz) v rukou vlády, imigračního oddělení. Jedna z nich se týká žádostí, které obsahují falešné informace. Tato pravomoc ministru (Alexi Hawkemu) stále zůstává otevřená, pokud by se zjistilo, že pan Djokovič poskytl nepravdivé informace,“ řekl ABC News imigrační právník John Findley. Pokud by se tak stalo, čtyřiatřicetiletý tenista by nesměl do Austrálie tři roky.

Žije jako zvíře v lidské zoo

Pondělní virtuální slyšení začalo po menších technických obtížích ohajobou hráčových právníků, poté dostal prostor státní zástupce. Soudce Kelly během slyšení přerušil právní zástupce tenisty, aby si ujasnil kroky, které Djokovič před příletem do Austrálie podnikl. „Co dalšího měl vůbec udělat?“ uvedl soudce na adresu tenisty.

Ačkoliv bylo jednání virtuální kvůli rychlému šíření varianty omikron v Austrálii, před budovou soudu se sešlo několik desítek fanoušků tenisové jedničky. Někteří z fanoušků mávali srbskými vlajkami. „Žije jako zvíře v lidské zoo. ... To, co se tu děje, je neaustralské. Je to politika a rozhodně rasismus,“ uvedl jeden z podporovatelů. Po vynesení příznivého verdiktu se příznivci nejlepšího tenisty světa radovali.

Další Djokovičovi zastánci se v neděli setkali před budovou parlamentu v Bělehradě. Promluvil k nim tenistův otec, který rovněž australské úřady obvinil z toho, že se k jeho synovi - a všem Srbům - chovají jako ke zvířatům.

Sympatie většiny Australanů se však kloní na stranu úřadů, píše agentura Reuters. V zemi je plně naočkováno na 90 procent dospělé populace a proti tenistovi vystupují zejména obyvatelé Melbourne, kteří si během pandemie covidu-19 zažili nejdelší uzávěru na světě. Mnozí tenistovi vyčítají, že má jiná práva než obyčejní lidé.

Do podobných problémů jako Djokovič se v Austrálii dostala i česká tenistka Renata Voráčová, které úřady zrušily vízum po týdenním pobytu v zemi. Také ona měla zdravotní výjimku z očkování díky nedávnému prodělání nemoci. Na rozdíl od Djokoviče se Voráčová neodvolala a v sobotu odletěla, takže na Australian Open startovat nebude.

Online přenos - Koronavirus ve sportu

Zprávy ze dne 30. prosince 2021

Fotbal
30. prosince 2021 · 19:35

Francouzský fotbalový klub Girondins Bordeaux se před víkendovým zápasem domácího poháru se Stade Brest potýká s epidemií koronaviru. V týmu registrují 21 případů a v karanténě je momentálně 16 hráčů, přesto by se v neděli mělo hrát.

Fotbal
30. prosince 2021 · 16:02

Kvůli šíření nákazy koronaviru a jeho varianty omikron bude od ledna také v Itálii snížena divácká kapacita na fotbalových stadionech. Místo dosavadních maximálně 75 procent bude možné nyní zaplnit hlediště už jen z poloviny, rozhodla vláda. Některé kluby už proto oznámily, že před startem odvetné části sezony 6. ledna pozastavily prodej vstupenek.

Fotbal
30. prosince 2021 · 12:57

Úřadující šampion španělské fotbalové ligy Atlético Madrid hlásí po vánoční pauze pět nakažených členů A-týmu včetně kouče Diega Simeoneho. Pozitivní test na koronavirus měli i ofenzivní opory Antoine Griezmann a Joao Félix, záložník Héctor Herrera a kapitán Koke

Fotbal
30. prosince 2021 · 12:10

Fotbalisté Augsburgu začali přípravu na druhou polovinu sezony bez českého gólmana Tomáše Koubka. Jedenáctinásobný reprezentant a účastník letního EURO měl pozitivní test na koronavirus a zamířil do karantény.

Zprávy ze dne 29. prosince 2021

Fotbal
29. prosince 2021 · 18:29

Fotbalisté Realu Madridse kvůli pozitivnímu testu na koronavirus musejí v nejbližší době obejít bez kvarteta hráčů. Podle klubového webu se nakazili brankář Thibaut Courtois, záložníci Eduardo Camavinga a Federico Valverde a křídelník Vinícius Júnior.

Fotbal
29. prosince 2021 · 12:44

Koronavirovou krizi u fotbalistů Barcelony prohloubily další tři pozitivní testy. Nově nakažení jsou útočník Ousmane Dembélé, obránce Samuel Umtiti a mladík Gavi, které čeká povinná čtrnáctidenní izolace. Barcelonu navíc decimují zranění a sedmý tým tabulky tak budou muset doplnit hráči z béčka.

Fotbal
29. prosince 2021 · 12:43

Trenér fotbalistů Arsenalu Mikel Arteta přijde kvůli pozitivnímu testu na koronavirus o sobotní novoroční zápas 21. kola anglické ligy proti obhájci titulu Manchesteru City. Londýnský klub o tom nformoval na svém webu.

Fotbal
29. prosince 2021 · 09:48

Vedení Borussie Dortmund kvůli ekonomickým dopadům koronavirové pandemie opět vyzvalo své fotbalisty, aby se vzdali části platu. Od úterý se v Německu musí profesionální sport odehrávat před prázdnými tribunami a například právě Borussia přijde za každý zápas bez diváků zhruba o čtyři miliony eur (téměř 100 milionů korun). Fotbalisté Dortmundu už museli během koronakrize na snížení mezd kývnout dvakrát. V minulé sezoně se vzdali celkově částky 8,25 milionu eur, v ročníku 2019/20 pěti milionů eur.

Zprávy ze dne 28. prosince 2021

Fotbal
28. prosince 2021 · 17:56

Fotbalisté Barcelony se budou muset v následujících dnech obejít bez tria Jordi Alba, Dani Alves a Clément Lenglet. Všichni tři defenzivní hráči měli pozitivní test na koronavirus. Katalánský klub to uvedl na svém webu.

Zprávy ze dne 27. prosince 2021

Fotbal
27. prosince 2021 · 09:54

Podívejte se, jak probíhaly koronavirové kontroly na anglických fotbalových stadionech během vánočního víkendu.

Proticovidová opatření na stadionu West Hamu
Proticovidová opatření na stadionu West Hamu
Covidové pasy se kontrolovaly také na stadionu druholigového Huddersfieldu
Covidové pasy se kontrolovaly také na stadionu druholigového Huddersfieldu
Covidová kontrola na stadionu Manchesteru City
Covidová kontrola na stadionu Manchesteru City

Zprávy ze dne 26. prosince 2021

Fotbal
26. prosince 2021 · 15:55

Kvůli velkému počtu nakažených a zraněných fotbalistů nebude hrát Leeds v úterý v anglické lize proti Aston Ville. Vedení Premier League už ze stejného důvodu odložilo dnešní zápas United v Liverpoolu.

Zprávy ze dne 25. prosince 2021

Fotbal
25. prosince 2021 · 20:01

Fotbalisté Aston Villy budou nejméně v nejbližších dvou zápasech anglické ligy postrádat trenéra Stevena Gerrarda, který měl pozitivní test na koronavirus. Jednačtyřicetiletý kouč přijde podle klubového prohlášení o nedělní utkání proti Chelsea a úterní duel na hřišti Leedsu.

Kvůli nákaze v týmu Aston Villa nehrála s Burnley minulou sobotu, kdy bylo odloženo pět ze šesti plánovaných utkání Premier League. Gerrard si pak stěžoval, že se v současných podmínkách těžko pracuje. „Situace je hrozně nepředvídatelná. Mění se každý den, z hodiny na hodinu,“ uvedl. „O víkendu jeden z hráčů ani nechtěl vystoupit z auta, protože měl příznaky a má doma malé dítě. Člověk se tomu nemůže divit. Jsou Vánoce a nikdo to nechce chytit. Každý se snaží chránit svou rodinu,“ řekl Gerrard, který přišel do Aston Villy v listopadu po angažmá v Glasgow Rangers.

Zprávy ze dne 24. prosince 2021

Fotbal
24. prosince 2021 · 13:26

Vedení Premier League vyhovělo žádosti Evertonu a kvůli většímu počtu zraněných hráčů a fotbalistů v karanténě odložilo jeho zápas proti Burnley plánovaný na neděli 26. prosince. Je to už třinácté utkání první anglické ligy odložené kvůli koronaviru a třetí naplánované na takzvaný Boxing Day. Ve čtvrtek byly odvolány nedělní duely Liverpool - Leeds a Wolverhampton - Watford.

Zprávy ze dne 23. prosince 2021

Fotbal
23. prosince 2021 · 13:25

Program anglické Premier League přijde v neděli 26. prosince kvůli koronavirové nákaze v týmech o utkání Liverpool - Leeds a Wolverhampton - Watford.

Fotbal
23. prosince 2021 · 12:25

Skotská fotbalová liga bude mít v této sezoně zimní pauzu o týden dřív. Důvodem jsou přísnější protikoronavirová opatření, která vejdou ve Skotsku v platnost od 26. prosince. Kluby se s vedením soutěže dohodly o posunutí třítýdenní pauzy ze 4. ledna na 26. prosince, aby se zmírnil ekonomický dopad nařízení o maximálním počtu 500 diváků na utkání. Skotská liga se znovu rozběhne o víkendu 17.-18. ledna.

Vstoupit do diskuze (18)

Doporučujeme

Články z jiných titulů