FANTAZIE! Šafářová smetla Rusku, o finále si zahraje s Kvitovou

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Slavný tenisový turnaj ve Wimbledonu bude mít českou finalistku dvouhry. Ve čtvrtečním semifinále se totiž střetnou vítězka turnaje z roku 2011 Petra Kvitová a Lucie Šafářová. Kvitová v dnešním čtvrtfinále na londýnské trávě porazila Barboru Záhlavovou-Strýcovou 6:1, 7:5. Šafářová prošla do svého prvního grandslamového semifinále přes Rusku Jekatěrinu Makarovovou, kterou zdolala po setech 6:3 a 6:1.

Poprvé od roku 2007 se do semifinále dvouhry na grandslamu dostal z českých tenistů také někdo jiný než Kvitová a Tomáš Berdych. Dvě české tenistky byly mezi nejlepší čtveřicí naposledy v roce 1986 na pařížském French Open, tehdy to ještě pod československou vlajkou dokázaly Hana Mandlíková a Helena Suková.

Kvitová dominovala prvnímu setu duelu se Záhlavovou-Strýcovou svou razancí. Dobře podávala i returnovala a nepustila soupeřku k pestré hře, díky které 43. hráčka žebříčku WTA vyřadila světovou dvojku Číňanku Li Na i Dánku Caroline Wozniackou.

Českou bitvu provázelo na centrkurtu někdy až divadelní ticho s pokašláváním. Zápas nenabídl dechberoucí výměny, ale zarputilý boj.

Jednoduché to ale Kvitová neměla. Ve druhém setu zlepšila Záhlavová-Strýcová pohyb a dvakrát vzala soupeřce podání. Jeden míč ji dělil od vedení 5:3, ale Kvitová vždy našla odpověď a ztracené podání hned získala zpět. Zápas ukončila čistou hrou při podání Záhlavové-Strýcové.

"Byl to náročný zápas. Věděla jsem, co můžu čekat. Bára hrála velmi dobře, porazila velká jména, ale já se soustředila na každý míč," řekla Kvitová.

V semifinále se utká s Šafářovou, kterou porazila ve všech pěti vzájemných zápasech. Čtyři z nich se hrály letos a ten poslední těsně před Wimbledonem v Eastbourne. "Budeme hrát letos už popáté a bude to zase těžké," řekla čtyřiadvacetiletá Kvitová, nasazená šestka.

Game, set, match Šafářová. Česká tenistka si vybojovala první grandslamové finále kariéry

Také Šafářová do utkání s Makarovovou skvěle vstoupila. Vyhrála prvních 12 z 13 výměn a rychle vedla 3:0. Hrála agresivně, přesně k lajnám a skoro nekazila. Jediný brejk podání ruské tenistky jí stačil k zisku setu. Šafářová výborně podávala, což ukázala za stavu 5:3. Už prohrávala 0:40, ale z těžké situace si pomohla třemi esy a přímým bodem z podání.

"Opravdu výborně jsem podávala a hrála agresivně každý úder, což na trávě nejlíp funguje. To byl klíč k úspěchu," řekla Šafářová. "Hrála jsem opravdu skvěle. Jsem nadšená, jak jsem zápas zvládla," dodala sedmadvacetiletá brněnská rodačka.

Ve druhém setu Šafářová pokračovala v parádním představení. Hrála koncentrovaně, jistě a šla si suverénně za životním výsledkem. Od stavu 0:1 získala šest her v řadě a za pouhých 58 minut hry proměnila hned první mečbol.

"Je to ohromné. Nevím, co mám říci. Prožívám nepopsatelné pocity. Být v semifinále je skoro jako splněný sen. Chci si to užít," řekla Šafářová. Před letošním Wimbledonem došla na grandslamech nejdále do čtvrtfinále na Australian Open 2007.

Čtyřhra - 3. kolo:
Pavljučenkovová, Šafářová (Rus./ČR) - Pennettaová, Stosurová (It./Austr.) 6:1, 7:6 (11:9).

Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
B. Bryan, Peschkeová (2-USA/ČR) - Inglot, Kontaová (Brit.) 7:6 (8:6), 6:3 Bopanna, Hlaváčková (7-Pák./ČR) - Fleming, Raeová (Brit.) 6:4, 7:5
Nestor, Mladenovicová (5-Kan./Fr.) - Dlouhý, Huberová (ČR/USA) 7:5, 6:2, Kúreší, Duševinová (16-Pák./Rus.) - Marach, Karolína Plíšková (Rak./ČR) 3:6, 7:6 (7:1), 6:3.