Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 28. února 2022
Mezinárodní olympijský výbor vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce i funkcionáře z mezinárodních soutěží. MOV tak přitvrdil v postoji k sankcím. Pokud by úplné vyloučení nebylo možné, považuje MOV za přípustnou pouze účast ruských a běloruských sportovců nebo týmů v neutrálních barvách. Více čtěte zde >>>
Co dnes dělají nejslavnější ukrajinští sportovci? Situace v jejich zemi jim není lhostejná. Ukrajina odolává invazi ruských vojsk, které na ni poslal ruský diktátor Putin. Sportovní ikony věří, že válka brzy skončí. Vyzývají ostatní svět, aby pomohl šílence zastavit. A nejde o kdejaká jména. Zapojil se například i legendární Sergej Bubka či mistryně světa v biatlonu z Nového Města na Moravě Olena Bilosjuková Pidhrušná. Více čtěte zde >>>
Přečkala olympiádu v totalitní Číně, aby ji v jiném autoritářském státě zastihla válka. Sikroskařka Nikol Kučerová se před závody Světového poháru v ruském středisku Sunny Valley přidala k mezinárodnímu bojkotu a pak prožila nervozní desítky hodin shánění spojení do Česka. „Jsem ráda, že jsem doma,“ odechla si - více čtěte zde >>>
Profesionální ukrajinský boxer Vasyl Lomačenko sice po začátku útoku odletěl do Řecka. Teď je ale podle ESPN zpátky na Ukrajině a připojil se k jednotkám připraveným bránit okolí Oděsy.
Zprávy ze dne 27. února 2022
Mezinárodní šachová federace FIDE se rozhodla vypovědět všechny sponzorské smlouvy s ruskými a běloruskými společnostmi. Navíc výkonný výbor na dnešním mimořádném zasedání odsouhlasil zahájení etického a disciplinárního řízení s ruskými velmistry Sergejem Karjakinem a Sergejem Šipovem, kteří otevřeně schvalovali kroky ruského prezidenta Vladimira Putina a dělali si legraci z obětí v oblastech zasažených válečným konfliktem.
Mezinárodní plavecká federace FINA zrušila letošní mistrovství světa juniorů, které měla koncem srpna hostit Kazaň. Na twitteru to oznámilo vedení federace s tím, že za současné situace nebude v Rusku až do odvolání pořádat žádné další akce.
Mezinárodní fotbalová asociace FIFA zatím podle agentury AP nechá Rusko na mezinárodní úrovni hrát, ale na neutrální půdě, bez vlajky, hymny a pod hlavičkou Fotbalové unie Ruska. Zároveň si také nechává otevřené dveře k dalším jednáním i možnosti ruskou reprezentaci vyškrtnout z kvalifikace o MS.
České basketbalové reprezentace nebudou po dobu ruské agrese proti Ukrajině nebo jinému samostatnému státu hrát žádné zápasy s národními výběry Ruska ve všech kategoriích. „Výbor České basketbalové federace schválil bojkot všech utkání proti ruským národním týmům a klubům. Garantuje, že po dobu trvající agrese Ruska vůči Ukrajině či jinému samostatnému státu nenastoupí reprezentační družstvo jakékoliv věkové kategorie proti národnímu týmu Ruska v jednotlivém utkání ani v rámci mezinárodního turnaje. Zároveň apelujeme na české basketbalové kluby, aby odmítly jakoukoliv možnou konfrontaci s ruskými kluby ve formě oficiálního i nesoutěžního utkání,“ napsal předseda ČBF Miroslav Jansta.
Šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser dnes jednal se zástupci velkých sportovních svazů. „Všichni jsme jednotní a vyjadřujeme maximální podporu naší vládě v dalším postupu,“ uvedl na sociálních sítích a doplnil ještě své stanovisko: „Žádné reprezentační zápasy s Ruskem, jinak NSA zastaví financování reprezentace daného svazu.“ Více čtěte zde >>>
Kvůli invazi na Ukrajinu se v letošním roce neuskuteční v Rusku ani závody motokrosové a plochodrážní Grand Prix. Mezinárodní motocyklová federace (FIM) spolu s promotéry obou seriálů mistrovství světa vyřadili dějiště Orljonok a Togliatti z kalendářů.