Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 1. března 2022
Fotbalový Zlín v rámci duelu s Plzní chystá akci na pomoc lidem, kteří prchli z Ukrajiny a azyl našli ve Zlínském kraji.
Zprávy ze dne 28. února 2022
„Z interního prostředí jsme měli signály o tom, že situace směřuje k tomuto rozhodnutí, zvlášť poté, co se k pozici Polska, Švédska a České republiky začaly přidávat další svazy,“ říká předseda FAČR Petr Fousek k rozhodnutí FIFA a EUFA s tím, že je to logické a jediné možné řešení aktuální a neustále eskalující situace
UEFA oznámila, že napříč všemi soutěžemi ukončila partnerství s ruskou státní společností Gazprom, která byla jejím hlavním sponzorem.
Ruské fotbalové kluby i reprezentace byly kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu vyřazeny z mezinárodních soutěží. Společně o tom informovaly FIFA a UEFA. Více čtěte ZDE>>>
„Jsou chvíle, kdy není čas na srandičky, ale nikdy by neměly přijít okamžiky, kdy beznaděj převládne nad solidaritou,“ zazní v úvodu speciálního dílu Ligy naruby, který alespoň částečně shrnuje projevy podpory válkou zkoušené Ukrajině v českém fotbalovém prostředí – ale ne jen v něm. Slzy Tarase Kačaraby všem připomněly, jak těžké musí být koncentrovat se na sport, když ve vaší rodné zemi zuří zbytečný vojenský konflikt. Český sport ale obstál a poslal do světa svůj díl pozitivní žlutomodré energie. Díky za to!

FIFA plánuje podle médií pozastavit účast ruských národních týmů v mezinárodních soutěžích. Sborná by se tak nemohla zúčastnit play off o MS v Kataru. Více čtěte zde >>>
Dnešní výměna loga Gazpromu za nápis Schalke 04 u týmu z druhé bundesligy okamžitě raketově zvýšila poptávku fanoušků po nové variantě dresu, která měla být k dispozici ode dneška. Zájemci o výbavu bez loga ruského sponzora zcela zahltili e-shop fotbalového klubu a ten musel na sociálních sítích žádat zákazníky o trpělivost.


Fotbalový trenér Roberto De Zerbi, který vede Šachtar Doněck, opustil po několikadenním čekání Kyjev a vrátil se domů do Itálie. Dvaačtyřicetiletý kouč uvízl po invazi ruských vojsk na Ukrajinu v kyjevském hotelu. V neděli večer odcestoval podle deníku L'Équipe spolu s realizačním týmem vlakem do Maďarska a poté letadlem do Říma. K jeho evakuaci pomohl i zásah prezidenta UEFA Alexandra Čeferina a předsedy italské asociace Gabriela Graviny.
Lipsko zřejmě postoupí v Evropské lize bez boje do čtvrtfinále. Podle Bildu bude Spartak Moskva vyloučen ze soutěže a osmifinálové zápasy kvůli invazi na Ukrajinu zrušeny. Agentura SID uvedla, že UEFA se chystá vyloučit ruské týmy ze svých soutěží. Kromě Spartaku, který je posledním ruským zástupem v této sezoně evropských pohárů, se tento krok dotkne i ženské reprezentace.
Předání moci nad fotbalovou Chelsea rozhodně neprobíhá hladce. Ruský majitel, miliardář (a oligarcha) Roman Abramovič, sice o víkendu oznámil, že přenechá správu nad Blues klubové nadaci, její představitelé ale zatím odpovědnost nepřijali a radí se s právníky. Londýnský klub mezitím ztratil finále EFL Cupu v penaltovém rozstřelu s Liverpoolem a bývalý brankář a nyní manažer Petr Čech přiznal, že ruská invaze na Ukrajinu klub ovlivňuje. Podrobnosti čtěte ZDE>>>

Ukrajinský spoluhráč Tomáše Součka a Vladimíra Coufala z West Hamu Andrij Jarmolenko podporuje ozbrojené síly své vlasti finančně. Armádě posílá 75 tisíc liber, v přepočtu přibližně dva a čtvrt milionu korun.
