Bundesliga - 23. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Dortmund : Lipsko - 3. března 2023   20:30

Dortmund
21' Reus  • 39' Can
2:1
(2:0)
Lipsko
74' Forsberg  (Raum)
Dortmund
Meyer – M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Ryerson – Can – Brandt (83. Hummels), Bellingham, Özcan (83. Dahoud), Reus (C) (73. Bynoe-Gittens) – Haller (73. Modeste).
Guerreiro, Meunier, Passlack, Reyna.
Jablonski – Thierelt, Beitinger
Signal Iduna Park, Dortmund
Lipsko
Blaswich – Henrichs, Orbán (C) (72. Simakan), Gvardiol, Halstenberg (61. Raum) – Szoboszlai, Schlager, Haidara (84. Kampl), Nkunku (84. Werner) – Silva (72. Poulsen), Forsberg.
Nyland – Clark, Klostermann.

Z mé strany je to už pro tento zápas všechno, přeji hezký zbytek pátečního večera a co nejlepší start do víkendu.

Druhý poločas probíhal více méně celý v režii Lipska, které vrhlo vše do útoku a pokoušelo se špatně rozehraný zápas ještě zvrátit. V 67. minutě měl ojedinělou šanci Dortmundu Reus, ale Blaswich ho dokázal vychytat. V 74. minutě se povedlo hostům vstřelit kontaktní branku, po skvostné Raumově přihrávce se prosadil z blízka ve skluzu Emil Forsberg. Tlak Lipska v závěru vrcholil, a to i přesto, že dohrával o desíti bez zraněného Schlagera. V nastavení měli velké šance na vyrovnání střídající Werner a Forsberg, ale střelu prvního jmenovaného zablokoval Schlotterbeck v době, kdy už byl Meyer překonán a druhého jmenovaného vychytal právě Meyer.
Zápas je za námi, Dortmund dokázal doma porazit Lipsko po dramatickém průběhu 2:1 a minimálně do sobotního podvečeru se dostává s tříbodovým náskokem do čela tabulky před Bayern Mnichov. Lipsko zůstává čtvrté a během víkendu se před něj může dostat Freiburg, pokud vyhraje v neděli na hřišti Mönchengladbachu.
90+6'
90+5'
Do další gólové šance se po následném rohovém kopu dostal Forsberg, ale jeho střelu dokázal vyrazit Meyer.
90+4'
Timo Werner mohl být za hrdinu! Byl ve vápně úplně sám, ale jeho razantní střelu na zadní tyč dokázal ramenem vyrazit Nico Schlotterbeck.
90+4'
Tlak Lipska vrcholí, hráči Dortmundu se stále pouze brání. Zatím se jim ale daří držet Lipsko daleko od své branky.
90+2'
Poulsen se snažil prodrat k míči po dalším centru, ale počínal si nedovoleně, oběma rukama poslal na trávník Schlotterbecka.
90'
Nyní už je jasné, že se Schlager do hry nevrátí, takže Lipsko bude zápas dohrávat o desíti.
90'
K hlavičce se po centru z levé strany dostal k hlavičce, ale o velký kus minul branku Dortmundu.
87'
Yussuf Poulsen dostal přihrávku do ofsajdu a Dortmund nyní s rozehrávkou pospíchat samozřejmě nebude.
87'
Vypadá to, že zranění Schlagera bude bohužel vážnějšího rázu. Záložník Lipska už je ošetřován za postraní čárou.
85'
Modeste se sice dostal k míči, ale jen díky faulu na Schlagera, který se nyní v bolestech svíjí na trávníku.
84'
Střídání v týmu RB Lipsko:
ze hřiště odchází Christopher Nkunku, přichází Timo Werner,
ze hřiště odchází Amadou Haidara, přichází Kevin Kampl.
83'
Střídání v týmu Borussia Dortmund:
ze hřiště odchází Salih Özcan, přichází Mahmoud Dahoud,
ze hřiště odchází Julian Brandt, přichází Mats Hummels.
81'
Jamie Bynoe-Gittens se dostal k míči a ukázal své rychlé nohy, když sprintoval nějakých třicet metrů, než ho konečně hosté obrali o balón.
80'
Spolupráce Szoboszlaie s Wolfem tentokrát k ničemu nevedla, dobrý obranný zákrok předvedl Wolf a následně byl ještě faulovaný.
79'
Lipsko je už zase na míči a postupným útokem se vydává na útočnou polovinu, kde už čekají v sešikovaném obranném bloku domácí.
77'
Janis Blaswich si teď dal míč trochu dál od nohy, než bylo zdrávo a málem mu sebral míč v nebezpečném prostoru Modeste. Nakonec si ale brankář Lipska poradil.
76'
Lipsko vůbec na nic nečeká a dál útočí. Hráči hostů cítí, že Dortmund je dnes ještě klidně i k poražení, protože je ve druhém poločase zatím nebývale pasivní.
74'
Lipsko právě vstřelilo branku!
Závěr zápasu ještě bude pořádně dramatický, protože Lipsko přeci jen dokázalo snížit na 1:2! Raum už mohl klidně i střílet, ale všiml si náběhu EMILA FORSBERGA a předložil mu míč tak, že mohl švédský hráč poslat míč skluzem z blízka do odkryté branky. Asistence: David Raum.
73'
ze hřiště odchází Sébastien Haller, přichází Anthony Modeste,
ze hřiště odchází Marco Reus, přichází Jamie Bynoe-Gittens.
72'
ze hřiště odchází André Silva, přichází Yussuf Poulsen,
ze hřiště odchází Willi Orbán, přichází Mohamed Simakan.
71'
Po pěkné kombinační akci střílel z hranice šestnáctky pravačkou Dominik Szoboszlai, ale míč se stáčel směrem od branky a nakonec ji o malý kousek minul.
70'
Dortmund se ale i dál brání a skvěle se vrátil i Bellingham, který čistým skluzem zastavil akci Lipska.
69'
Alexander Meyer nyní taktéž podržel svůj tým. Také Dortmund se může opřít o kvalitního brankáře, i když je jeho jednička mimo hru kvůli zranění.
68'
Lipsko následně ubránilo rohový kop Dortmundu. Ten alespoň zůstává na míči.
67'
Jako blesk z čistého nebe se dostal do šance Marco Reus. Jeho tvrdou ránu ale dokázal Janis Blaswich skvěle vyrazit a ještě tím udržel naděje Lipska na body z tohoto utkání.
65'
Nyní zahrávalo Lipsko rohový kop, který způsobil menší zmatky ve vápně Borussie, ale Nkunku těžký kop nezvládl.
65'
Dortmund sice zatím ve druhém poločase směrem dopředu nic nepředvedl, ale sázka na obranu mu zatím vychází, protože sám žádné větší šanci Lipska nečelil.
63'
Raum se hned zapojil do útočení a z levé strany centroval do vápna. Našel ale jen připraveného Schlotterbecka.
61'
ze hřiště odchází Marcel Halstenberg, přichází David Raum.
60'
Znovu je akce Lipska zastavena, a to pro změnu proto, že Schlager zahrál na zemi míč rukou.
57'
Lipsko opět útočilo, ale tentokrát ho zastavil hvizd rozhodčího, Xaver Schlager totiž fauloval Bellinghama.
56'
Dominik Szoboszlai se dral přímočaře dopředu a sice dostal míč do vápna, následně o něj ale okamžitě přišel.
55'
Julian Brandt byl v souboji pozdě a fauloval. Dostává žlutou kartu.
54'
Standardka Dortmundu tentokrát nebezpečná nebyla, míč odvrátil do bezpečí Orbán. Rozhodčí pak chybně upřel domácím rohový kop.
53'
Po faulu Benjamina Henrichse budou domácí zahrávat standardní situaci.
50'
Lipsko je i nadále ve druhé půli aktivnější a znovu dobývá pokutové území Dortmundu.
48'
Lipsko začíná aktivně, do zakončení se dostal André Silva, netrefil ale branku, kterou dnes střeží Alexander Meyer.
46'
Do druhého poločasu nastoupila mužstva v nezměněných sestavách.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 21:35.
První poločas je minulostí, Dortmund zatím vede na domácím hřišti nad Lipskem 2:0. Borussia byla v prvním poločase jednoznačně lepším týmem a po zásluze si vytvořila dvoubrankový náskok. Už ve 13. minutě se z gólu radoval Brandt, ale jeho trefa ještě kvůli ruce neplatila. Domácí se ale dočkali o osm minut později, to když se z pokutového kopu trefil Marco Reus, kterého předtím fauloval brankář Blaswich. Ve 39. minutě už vedli domácí o dva góly, to když se parádní dalekonosnou střelou trefil Emre Can.
45+4'
45+3'
Míč vystřelený z přímého kopu minul branku Lipska a první poločas končí.
45+3'
André Silva zasáhl míč ve zdi rukou a dostává žlutou kartu. A bude to další standardka pro Dortmund, ještě blíže k brance Lipska.
45+2'
Už se sice hraje přes čas, ale Dortmund dostává k dispozici ještě jednu nebezpečnou standardní situaci.
45+2'
Brandtův centr hledal hlavu Hallera, ale místo toho našel jen pěst brankáře Blaswicha.
45+1'
Marius Wolf se dokázal uvolnit okolo Haidary a vybojoval zřejmě poslední rohový kop v prvním poločase.
45'
Xaver Schlager se dopustil nedovoleného zákroku a rozhodčí už mu přísně domlouvá, že příště už to bude za žlutou.
43'
Brandt se dral za obranu Lipska pro další míč za obranu, tentokrát si ale pomohl faulem.
42'
Dortmund se nyní virtuálně dostává na první místo bundesligové tabulky o tři body před Bayern. Tím samozřejmě vyvíjí tlak na mnichovský klub, který bude hrát v sobotu na hřišti Stuttgartu.
39'
Dortmund právě vstřelil branku!
Domácí potrestali faul Lipska tím nejlepším možným způsobem a zvyšují na 2:0! Prvotní centr do vápna ze standardní situace ještě hosté odvrátili, ale pouze kousek za pokutové území pro EMREHO CANA, který z voleje míč napálil do sítě. Bez asistence.
38'
Marcel Halstenberg se dopustil zbytečného faulu, za který navíc vidí žlutou kartu.
36'
Christopher Nkunku se v pokutovém území zamotal do svých kliček a následně přišel v přehuštěném prostoru o míč.
35'
K hlavičce se po standardní situaci dostal Orbán, ale netrefil branku. Po následném centru ještě zakončoval z voleje Marcel Halstenberg, ale ani on nebyl přesný.
35'
Nico Schlotterbeck fauloval Hendrichse a Lipsko bude zahrávat standardní situaci z pravé strany.
33'
Švédský reprezentant v dresu Lipska Emil Forsberg si nabíhal na míč za obranu, měl ale smůlu, že nebyl dostatečně přesný.
32'
Lipsko už je poměrně dlouho u míče, ale stále platí, že si hráči vyměňují míč jen hodně daleko od branky Dortmundu.
30'
Lipsko by rádo převzalo iniciativu a po delší době něco předvedlo směrem dopředu. Dortmund se teď ale soustředěně brání, takže Lipsko zatím kombinuje jen ve středu pole.
29'
Salih Özcan je prvním hráčem Dortmundu v tomto zápase potrestaným žlutou kartou.
28'
Julian Brandt se stal obětí faulu, takže u míče i nadále zůstanou domácí.
27'
Borussia je jediným týmem v TOP pěti evropských ligách, který v letošním roce vyhrál všechny soutěžní zápasy, do kterých nastoupil.
24'
Dortmund zatím dnešní utkání zvládá až na drobná zaváhání v obraně, která nebyla potrestána, velmi dobře a po zásluze vede.
21'
MARCO REUS proměňuje pokutový kop a posílá Dortmund do vedení 1:0! Muž, který byl faulován poslal ze svého pohledu přesně k levé tyči a Blaswich na míč nedosáhl ani přesto, že vystihl směr střely.
21'
Míč si na penaltový puntík postaví právě lídr Dortmundu Marco Reus. Ten ze sedmi penalt, které v Bundeslize kopal tři neproměnil.
20'
Kapitán Dortmundu Marco Reus dostal skvělou přihrávku za obranu, vyhnul se brankáři Blaswichovi, a ten ho poté rukama srazil na zem. Jasná penalta.
20'
Dortmund bude kopat penaltu!
18'
Brandt dostal další dobrou přihrávku do vápna, ale tentokrát se mu zakončení tolik nevydařilo, jeho střelu srazil na rohový kop Gvardiol.
17'
Hned vzápětí inkasuje za držení žlutou kartu také Amadou Haidara.
16'
Nkunku vletěl do souboje o míč zbytečně agresivně a za svůj faul dostává žlutou kartu.
15'
Tak nakonec byly oslavy hráčů i fanoušků Dortmundu předčasné, gól neplatí, protože Brandt si při zpracování před svým zakončením pomohl rukou. Vše odhalil systém VAR.
13'
Domácí tým se hned z první střely na branku dostávají do vedení! Bellingham našel svou typickou přihrávkou z hloubi pole za obranu ve vápně Lipska Juliana Brandta. Ten měl sice trochu problémy se zpracováním, to se mu ale nakonec povedlo a následně přesnou střelou překonal Blaswicha. Asistence: Jude Bellingham.
12'
Dortmund má zatím v utkání územní převahu a nyní drží míč pevně ve své moci.
9'
Brandtův centr po Hallerově přihrávce nevypadal vůbec špatně, ale nakonec z něj domácí vytěžili jen rohový kop.
8'
Nepřesná Halstenbergova rozehrávka poslala míč do země nikoho, od branky bude rozehrávat Alexander Meyer.
7'
Obě mužstva se zatím ženo při každé příležitosti do útoku. Nyní se za záda obrany Dortmundu dostal Nkunku, francouzský útočník ale poté pálil pravačkou vedle.
6'
Z pravé strany centroval do vápna Wolf, míč ale nakonec před branku Lipska vůbec neprošel.
5'
Vysunutí Adrého Silvy Lipsku vůbec nevyšlo, ten míč byl nepřesný a skončil v moci brankáře Meyera.
4'
Dortmund ubránil i následný rohový kop a poté se chtěl sám vydat do rychlé protiakce. Jenže Lipsko se stihlo včas vrátit a ubránit.
3'
Do první útočné akce se dostal na druhé straně nedávno uzdravený útočník Lipska Christopher Nkunku, skvělý skluze ale předvedl Nico Schlotterbeck a znemožnil mu zakončení.
3'
Standardní situaci rozehrával centrem Marco Reus, ve vápně Lipska ale žádného ze svých spoluhráčů nenašel.
2'
Domácí si vybojovali standardní situaci, kterou budou zahrávat z levé strany.
1'
Domácí Dortmund se hned po začátku utkání vrhnul do útoku, Lipsko se musí připravit na jeho úvodní tlak.
1'
Domácí Dortmund nastoupí ve svých tradičních žlutočerných dresech, RB Lipsko se dnes představí v červeném.
Hráči obou mužstev již nastupují na hřiště, utkání za malou chvíli začne.

Borussia Dortmund: Meyer – M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Ryerson – Can – Brandt, Bellingham, Özcan, Reus (C) – Haller.
Náhradníci: Bynoe-Gittens, Dahoud, Guerreiro, Hummels, Meunier, Modeste, Passlack, Reyna.
Trenér: Terzič

RB Lipsko: Blaswich – Henrichs, Orbán (C), Gvardiol, Halstenberg – Szoboszlai, Schlager, Haidara, Nkunku – Silva, Forsberg.
Náhradníci: Nyland – Clark, Kampl, Klostermann, Poulsen, Raum, Simakan, Werner.
Trenér: Rose

Rozhodčí: Jablonski – Thierelt, Beitinger.
Vzájemné zápasy

V prvním vzájemném utkání v této sezóně bylo úspěšnější Lipsko, které doma Dortmund doslova rozdrtilo 3:0. Góly se na tomto vítězství podíleli Willi Orban, Dominik Szoboszlai a Amadou Haidara.
RB Lipsko

Lipsko by rádo konkurovalo právě Dortmundu a chtělo by být největším vyzyvatelem Bayernu a v budoucnu ho snad i sesadit z trůnu. Jenže to se mu zatím nepovedlo. V bundesligové tabulce patří Lipsku prozatím s 42 body čtvrté místo a právě umístění v TOP 4 je pro Lipsko naprostou nutností, jinak by se jednalo o obrovský neúspěch. Lipsko odehrálo na jaře devět soutěžních utkání a z toho jen jedno prohrálo, takže ani jeho forma není vůbec špatná. Naposledy vyhrálo doma 2:1 nad silným Frankfurtem. Venku Lipsko táhne již devítizápasovou šňůru bez porážky, naposledy vyhrálo 3:0 na hřišti Wolfsburgu.
Borussia Dortmund

Dortmund je v této sezóně znovu největším vyzyvatelem Bayernu Mnichov, jak je ostatně v Německu už dlouhá léta zvykem. Tentokrát je však situace jiná v tom, že Bayern poměrně často klopýtá a Dortmund tak cítí reálnou šanci sebrat mu mistrovský titul. Aktuálně je Borussia s 46 body na kontě druhá, a to jen vinou horšího skóre, než má Bayern. Formu má Dortmund skvělou, v jarní části sezóně vyhrál všech devět soutěžních zápasů. Naposledy uspěl 1:0 na hřišti Hoffenheimu. Doma Dortmund nepoznal hořkost porážky již ve dvanácti zápasech po sobě, naposledy porazil Herthu Berlín 4:1.
Zdravím a vítám všechny příznivce německého fotbalu u sledování on-line přenosu utkání 23. kola Bundesligy mezi týmy Borussia Dortmund a RB Lipsko. Zápas se odehraje na stadionu Signal Iduna Park v Dortmundu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.