Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Makedonie : Ukrajina - 16. června 2023   20:45

Makedonie
Makedonie
31' Bardhi  • 39' Elmas (S. Ristovski)
2:3
(2:0)
Ukrajina
Ukrajina
62' Zabarnyj  (Cygankov) • 67' Konoplja  (Mudryk) • 83' Cygankov  (Mudryk)
Makedonie
Dimitrievski – S. Ristovski /C/, Zajkov, Musliu, Alioski – Bardhi, Ademi (65. Atanasov), Aškovski (65. Brdarovski, 90+1. Dor. Babunski) – Trajkovski (75. Doriev), Nestorovski (65. M. Ristovski), Elmas.
Iliev, Šiškovski – Velkovski, Manev, Dav. Babunski, Elezi, Dimoski.
Fähndrich – De Almeida, Erni (SUI)
Nacionalna arena
16 500 diváků
Ukrajina
Trubin – Tymčyk (46. Konoplja), Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko – Cygankov (90+3. Zubkov), Stěpaněnko, Sudakov, Mudryk (90. Sydorčuk) – Jarmolenko /C/ (66. Malinovskyj), Dovbyk (46. Vanat).
Buščan, Lunin – Sobol, Svatok, Kryvcov, Bujalskij, Ignatěnko.

Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 2:3. Rohy: 7:4. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 9:23.
Zápas dvou naprosto rozdílných poločasů končí vítězstvím favorita, který sice hodinu hry nepředvedl naprosto nic, ale povedeným úsekem hry dokázal stáhnout dvoubrankový náskok a v přesilovce dokonce hlavičkou Viktora Cygankova skóre otočit. Ukrajina vytěžila z minima maximum, konkrétně ze tří přímých střel za celý zápas tři branky i tři body.
Makedonský výkon měl opačnou trajektorii, po vynikající čtvrthodině před přestávkou se domácím vymstila opatrná hra na údržbu, s jakou vyrukovali do druhého poločasu.
90+4'
90+4'
Ukrajinci ještě vybojovali roh, ale Sudakov rozehrál na nejkratší vzdálenost a se spoluhráči jen kombinuje u praporku a čeká na závěrečný hvizd.
90+4'
Hostům se daří kouskovat závěr zápasu a nepouštět domácí celek na dostřel.
90+3'
Ukrajina provádí ještě jednu změnu v sestavě:
ze hřiště odchází Viktor Cygankov, přichází Olexandr Zubkov.
90+1'
Střídání v týmu Severní Makedonie:
ze hřiště odchází Vladica Brdarovski, přichází Dorian Babunski.
90'
Taktické střídání v mužstvu Ukrajiny:
ze hřiště odchází Mychajlo Mudryk, přichází Serhij Sydorčuk.
90'
Alioski fauloval Cygankova, hosté teď i v přesile už jen zkušeně tahají čas.
88'
Ukrajinci se zatáhli do obrany a bez větších nesnází čelí platonickému tlaku.
87'
Dnešní utkání sleduje 16 500 diváků.
85'
Spěchat teď musejí domácí fotbalisté, v oslabení to ale budou mít proti favoritovi nesmírně těžké.
83'
Ukrajina právě vstřelila branku!
Obrat ve skóre zařídil VIKTOR CYGANKOV, který si naběhl mezi beky na nadýchaný pas Mychajla Mudryka a hlavičkou pod břevno přehodil Dimitrievského, který si opět sáhne na míč až když ho půjde lovit ze své sítě.
80'
Matvijenkův faul zezadu teď aspoň chvilkově uvolní domácí celek ze sevření.
78'
Vzápětí ale mohl dokonat obrat Viktor Cygankov po skvělém křížném pasu Georgije Sudakova. Skákavý míč minul poslední skluzující domácí hráč, zakončující fotbalista Girony však zblízka s makedonským brankářem překopl v největší šanci hostů i jeho bránu.
78'
Třetí ukrajinský roh kopal Sudakov, domácí se ubránili.
76'
Dimitrievski si počkal na velkém vápně a ukryl skákavý míč před Konopljou v náručí.
75'
ze hřiště odchází Aleksandar Trajkovski, přichází Ljupčo Doriev.
73'
Přesilovka Ukrajiny začíná, z následného trestného kopu přestřelil Cygankov.
72'
Druhá žlutá a následně červená karta oslabuje mužstvo Makedonie, pod sprchy míří Visar Musliu za faul před velkým vápnem na střídajícího Vladyslava Vanata.
70'
Po vyrovnávacím gólu se domácí pokoušejí kouskovat hru a asi si budou přát ze skvěle rozehraného mače zachránit alespoň bod.
67'
Mychajlo Mudryk konečně ukázal, co v něm je. Úžasným zrychlením se protáhl mezi třemi hráči a od koncové čáry víceméně naslepo centroval, míč si až na druhé straně šestnáctky našel JUCHYM KONOPLJA a placírkou ho umístil k tyči za zkamenělého brankáře.
66'
Střídá také Ukrajina:
ze hřiště odchází Andrij Jarmolenko, přichází Ruslan Malinovskyj.
65'
Domácí vybojovali další roh, Bardhiho centr však neprošel.
65'
ze hřiště odchází Ilja Nestorovski, přichází Milan Ristovski,
ze hřiště odchází Arijan Ademi, přichází Jani Atanasov,
ze hřiště odchází Stefan Aškovski, přichází Vladica Brdarovski.
62'
Rohový kop Viktora Cygankova uklidil z malého vápna hlavičkou o zem do sítě nejmladší hráč minulého mistrovství Evropy ILLJA ZABARNYJ a zápas dostává nový náboj.
61'
Jarmolenko narazil vtipnou patičkou Mudrykovi, hvězdu Chelsea však čistě odzbrojil „třetiligový“ Musliu.
59'
Cygankov však centrem od rohového praporku spoluhráče neoslovil.
58'
Po sražené střele Andrije Jarmolenka získávají hosté vůbec první rohový kop.
57'
Na druhé straně je máván ofsajd Ilijovi Nestorovskému.
56'
Jarmolenko opět při svém průniku odstavil nedovoleně Alioského.
55'
Žlutou kartu dostává za útočný faul Visar Musliu (Makedonie), který na sraz národního mužstva přijel z třetiligového Ingolstadtu.
54'
Roh rozehrál Bardhi nakrátko na Elmase, jehož střele zpoza šestnáctky Trubin jen nastavil náruč.
53'
Elmas sice dlouhý míč z půlky hřiště nezachytil, Makedonci však získali prakticky zdarma šestý rohový kop.
50'
Na okamžik hosté sevřeli borce v červených dresech, jenže Jarmolenkova nepochopená průnikovka jen doskákala k brankáři Dimitrievskému.
48'
Trajkovski vysunul na pravé křídlo Aškovského, který však zpětnou přihrávkou po zemi nachází jen ukrajinské kopačky.
47'
Stěpaněnkův křížný pas vyhlavičkoval z vlastního vápna Zajkov.
46'
Ukrajinský trenér Serhij Rebrov reaguje na neuspokojivý výkon svých svěřenců dvojím střídáním a posílá na hřiště mladíky:
ze hřiště odchází Olexandr Tymčyk, přichází Juchym Konoplja,
ze hřiště odchází Artěm Dovbyk, přichází Vladyslav Vanat.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 56% – 44%, střely na bránu 4:0, střely mimo 2:1, rohy 5:0, fauly 5:13, ofsajdy 0:1.
Favorizovaní hosté v prvním poločase ve Skopje zklamali na celé čáře a za stav 2:0 ještě mohou vděčit Trubinovi, který kryl dvě nebezpečné střely. Domácí po nezáživné půlhodině přidali, skóre otevřeli z penalty za ruku při rohovém kopu, kterou švýcarskému sudímu poradil VAR, a poté zvyšoval krásnou střelou neapolský Elmas.
45+3'
45+2'
Alioského trestný kop ukrajinští hlavičkáři odvracejí z pokutového území.
45+1'
Artěm Dovbyk (Ukrajina) si přece jen za další ze série hrubých faulů prohlédl zblízka žlutou kartu.
45'
Stav tři nula visel na vlásku. Alioského trestný kop vytahoval Trubin skvěle z šibenice a hosté měli štěstí, že Trajkovskému nesedla dorážka a míč stačil před brankovou čarou uklidit Stěpaněnko.
44'
Další ošklivý faul Ukrajinců, loktem do hrtanu dostal Ademi od Stěpaněnka. Rozhodčí má snad zakázáno hostům udělovat žluté karty, protože na jejich kontě měly být už nejméně tři.
43'
Od první minuty nepřibyla na konto Ukrajiny žádná čárka v ofenzivních kolonkách, zato je pískán už dvanáctý faul Tymčykovi, který se za faul loktem na Muslia vyhnul žluté kartě.
41'
Mykolenko zastavuje Nestorovského jen odkopem do autu. Makedonci teď na stadiónu Toše Proeského vládnou pevnou rukou.
39'
Makedonie právě vstřelila branku!
Po přihrávkách Bardhiho a Ristovského převzal míč ELJIF ELMAS a nádhernou střelou z 23 metrů k tyči zvyšuje letošní vítěz Serie A překvapivý náskok balkánského outsidera!
38'
Artěm Dovbyk pronikal s míčem a jako prakticky všechny ukrajinské akce končí i ta jeho útočným faulem.
37'
Znovu jen v rozporu s pravidly se do útoku probíjel Cygankov.
35'
Protiútok domácích založil po vybojování míče Bardhi přihrávkou do běhu Trajkovskému, který si narazil s Ademim, míč se k němu vrátil po Stěpaněnkově skluzu a nepříjemnou skákavou střelou vyzkoušel ukrajinského brankáře u tyče.
35'
Mudryk se pokusil o individuální průnik, s míčem však zaběhl mimo hrací plochu.
33'
Trajkovského centr odvrátil Matvijenko rybičkou na kopačky Bardhiho, který se opřel do míče z 20 metrů, jenže střelu namířil vedle.
32'
Akce Ukrajiny po výkopu ze středového kruhu končí útočným faulem Cygankova.
31'
Z pokutového kopu otevírá skóre ENIS BARDHI. Záložník Trabzonsporu si počkal na pohyb brankáře Trubina a poslal míč k jeho levé tyči.
30'
Po prohlédnutí záznamu skutečně švýcarský sudí ukazuje na značku pokutového kopu, video odhalilo Matvijenkovu ruku při bránění rohového kopu!
29'
Rozhodčí Fähndrich míří k obrazovce za postranní čáru.
28'
Rohový kop skončil v Trubinově náruči, ovšem hlavní rozhodčí se domlouvá s VAR, ve hře je ruka jednoho z ukrajinských hráčů v šestnáctce!
28'
Elmas oklamal pohybem Zabarného, který pak nechal míč za sebou, ovšem zajistil ho Mykolenko a míč odráží na další roh.
26'
Útočného faulu se dopustil domácí kapitán Stefan Ristovski, který musí být obzvláště obezřetný.
25'
Třetí makedonský roh v řadě vyhlavičkoval až za postranní čáru Jarmolenko.
25'
Trajkovského roh se opět odráží za čáru od ukrajinských hráčů, série bude pokračovat.
23'
S rozehrávkou se však musí počkat, ve vápně leží zraněný Gjoko Zajkov a makedonští zdravotníci spěchají na hrací plochu.
23'
Po přetaženém rohu pálil Trajkovski a od bránícího Sudakova se míč odráží na další roh z protějšího, tedy pravého křídla.
22'
Alioského centr srazil Zabarnyj na druhý roh pro Makedonii.
21'
Jarmolenkův průnik domácí stopeři zastavili na velkém vápně.
21'
Mykolenko našel křížným pasem Cygankova, kterému se rýsovala zajímavá příležitost, jenže skákavý míč na dlouhou nohu poslal spíše do výšky a pro Dimitrievského to byla snadná práce.
20'
Čekáme na první ohrožení brány, gólmani jsou zatím bez práce, když nepočítáme nakopávaný míč Eljifa Elmase, který si teď stáhl do náručí Anatolij Trubin.
17'
V Kuo-anu Peking, sesterském klubu pražské Slavie působící Arijan Ademi se protáhl do velkého vápna, míč mu však nakonec odskočil do zámezí.
16'
Velmi nepovedená rozehrávka Enise Bardhiho, který to zkusil přímo na bránu, ale vysoko přestřeluje.
15'
Bardhiho centr z rohového kopu Ukrajinci odvracejí, po sérii hlaviček však před velkým vápnem fauloval Cygankov.
14'
Alioského průnikovou přihrávku odvracejí hosté jen za cenu rohu.
13'
Trajkovski si dělal kličkou prostor ke střele před pokutovým obloukem, míč mu však čistě odebral vracející se Stěpaněnko.
11'
Ilija Nestorovski při náběhu na centrovaný míč ramenem nedovoleně odstrčil jmenovce Zabarného.
11'
Nepřesnou Mykolenkovu přihrávku po čáře nestihl Mudryk na hrací ploše.
9'
Jarmolenkovi vypíchl po rozehrávce míč u postranní čáry šikovně Bardhi a domácí budou vhazovat.
8'
Žlutou kartu dostává Stefan Ristovski (Makedonie) za skluz přes kotníky Stěpaněnka. Tyto zákroky budou na kluzkém trávníku hodně nebezpečné.
6'
Bardhiho trestný kop zformovaná ukrajinská obrana odvrací z velkého vápna.
5'
Jarmolenko zezadu stíhal Alioského a zavadil domácímu hráči o nohy.
5'
Elmas se pokusil přenést hru dlouhým křížným pasem na pravé křídlo, kde zasáhl Matvijenko.
3'
Ostře zajel po mokré trávě do Aškovského evertonský Mykola Matvijenko, švýcarský sudí zatím netrestá kartou.
1'
Dalekonosný pokus Vitalije Mykolenka letí vysoko nad břevno domácí brány.
1'
Po celodenním dešti je trávník ve Skopje hodně kluzký, nastupují na něj domácí fotbalisté v červených a hosté v modrých dresech.

Severní Makedonie: Dimitrievski – S. Ristovski (C), Zajkov, Musliu, Alioski – Bardhi, Ademi, Aškovski – Trajkovski, Nestorovski, Elmas.
Náhradníci: Iliev, Šiškovski – Brdarovski, Atanasov, Velkovski, Manev, Dav. Babunski, Doriev, Elezi, Dor. Babunski, M. Ristovski, Dimoski.
Trenér: Stojanovski.

Ukrajina: Trubin – Tymčyk, Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko – Cygankov, Stěpaněnko, Sudakov, Mudryk – Jarmolenko (C), Dovbyk.
Náhradníci: Buščan, Lunin – Sobol, Svatok, Kryvcov, Sydorčuk, Malinovskyj, Bujalskij, Ignatěnko, Zubkov, Vanat, Konoplja.
Trenér: Rebrov.

Rozhodčí: Fähndrich – De Almeida, Erni (SUI).
Obě země se utkaly v základní skupině předloňského odloženého mistrovství Evropy v Bukurešti a vítězství patřilo poměrem 2:1 Ukrajině (29. Jarmolenko, 34. Jaremčuk – 58. Alioski). Také v kvalifikaci o ME 2016 byli úspěšnější v obou zápasech Ukrajinci – 2:0 doma a 1:0 venku.
Ukrajina
Na minulém Euru došli Ukrajinci z třetího místa v základní skupině přes Švédy až do čtvrtfinále, kde vysoko podlehli Anglii 0:4. V boji o MS pak stejně jako dnešní soupeř vypadli v play-off, ovšem už o kolo dříve ve Walesu.
Letošní kvalifikaci zahájili žlutomodří porážkou 0:2 v Anglii pod taktovkou dočasného kouče a bývalého fotbalisty pražské Slavie Ruslana Rotaně, v pondělní přípravě uhráli pod novým koučem Serhijem Rebrovem cennou remízu 3:3 v Brémách proti Německu.

V ukrajinské reprezentaci převažují hráči z domácí soutěže, z elitních evropských lig dorazili na reprezentační sraz Mykolenko (Everton), Zabarnyj (Bournemouth), z působení ve Slavii a Jablonci známý Eduard Sobol (Štrasburk), Malinovskyj (Marseille) či Cyhankov (Girona) a v nominaci nechybí ani od letoška nejdražší ukrajinský fotbalista Mychajlo Mudryk (Chelsea).
Severní Makedonie
Díky novému postupovému klíči se z Ligy národů nejjižnější z bývalých jugoslávských republik kvalifikovala na minulé mistrovství Evropy, kde obsadila bez bodu poslední příčku v základní skupině.
Makedonci se málem podívali i na MS do Kataru, kde teprve ve finále baráže celků z druhých míst těsně podlehli Portugalsku.
Současný kvalifikační cyklus pak zahájili vydřenou výhrou 2:1 nad Maltou, která ve Skopje držela bezbrankový výsledek až do 66. minuty.

Největšími oporami současného kádru jsou brankář Dmitrievski z Raya Vallecana a záložníci Elmas, který oslavil s Neapolí italský titul, či Bardhi z Trabzonsporu. V nominaci je též útočník Milan Ristovski z Trnavy, bratr kapitána a stopera Stefana Ristovského z Dinama Záhřeb.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.