Základní část 2019/2020 | Detail ligy | iSport.cz

Aktuální zápasy

NHL, celým názvem National Hockey League, je nejprestižnější hokejovou ligou světa. Účastní se jí pouze týmy z USA a Kanady a vznikla v roce 1917. V současné době hraje NHL 31 mužstev, která jsou rozdělena do dvou konferencí. Vítězství ze sezony 2018/2019 obhajuje St. Louis Blues, jedničkou draftu se stal Jack Hughes, dvojkou Kaapo Kakko, který se blýskl na MS v hokeji 2019.

S novou sezonou přichází i několik novinek. Jde hlavně o větší bezpečnost hráčů, zrychlení hry a větší zapojení videa. Tzv, Coach´s challenge nově lze využít i mimo situace, při kterých padl gól. Využití trenérské výzvy není nově omezeno tím, zda má tým k dispozici time-out. Za neúspěšné použití mu však hrozí 2 minuty za zdržování hry a při každém dalším neúspěšném využití to bude trest 2+2 minuty.

Novinky v pravidlech NHL >>

Týmy v NHL jsou ještě rozděleny na divize. Každý tým odehraje v základní části 82 utkání, následuje play-off, kde bojuje 8 nejlepších celků z každé konference o slavný Stanley Cup systémem na 4 vítězné zápasy.

Ve Východní konferenci je Atlantická a Metropolitní divize, obě po 8 týmech. V Západní konferenci je Pacifická (7 týmů) a Centrální divize (8 týmů). NHL je uzavřenou ligou, nelze z ní tedy nikam sestoupit. Historicky nejúspěšnějším týmem NHL je Montreal Canadiens, kteří mají na kontě 24 Stanley Cupů. Nejlepším hráčem a držitelem většiny rekordů je kanadský útočník Wayne Gretzky. Nejlepším Čechem, potažmo Evropanem v NHL je Jaromír Jágr.

Prestižní soutěž čítá od sezńy 2017/2018 třicet jedna týmů. V sezoně 1942/43 se soutěž ustálila na šesti mužstvech, která hrají dodnes. V NHL se těmto týmům říká „The Original Six“. Jsou mezi nimi: Boston Bruins, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, New York Rangers a Toronto Maple Leafs. Poprvé začala NHL expandovat v polovině 60. let.

Články odjinud