11. prosince 2015 • 12:50

Česká SENZACE! Charvátová ve sprintu pátá, muži zklamali

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Má český biatlon nový objev? Životní výkon předvedla ve sprintu Světového poháru v Hochfilzenu na trati 7,5 km dvaadvacetiletá Lucie Charvátová, která se blýskla pátým místem. Gabriela Soukalová po něm dál vede průběžné pořadí Světového poháru, přestože doběhla osmá. Závod ovládly Němky, díky bezchybné střelbě vyhrála Franziska Hildebrandová před Maren Hammerschmidtovou a Miriam Gössnerovou. Z mužů bodoval pouze Ondřej Moravec na 24. pozici.

Závod žen ovládly Němky, které obsadily kompletní stupně vítězů v SP poprvé od února 2011. Díky bezchybné střelbě se z prvního vítězství v kariéře radovala Franziska Hildebrandová před Maren Hammerschmidtovou, která vybojovala premiérové pódiové umístění. Třetí Miriam Gössnerová čekala na medailovou pozici dva a půl roku. Německou dominanci pak podtrhl Simon Schempp triumfem v mužském sprintu.

Soukalové, jež úvodní sprint sezony minulý týden v Östersundu vyhrála, pokazila vyhlídky na lepší umístění jedna netrefená rána při střelbě vestoje. Na trati měla desátý čas a uhájila vedení i v průběžném hodnocení disciplíny. V celkovém pořadí SP má náskok osmi bodů před dnes desátou Marií Dorinovou Habertovou z Francie.

"Ta chyba mě vůbec nemrzí, protože jsem viděla, že tam bylo x ran, které spadly jen tak tak. Vlastně jsem měla štěstí. A vzhledem k tomu, že přijeli i mí rodiče, před kterými jsem vždycky moc nervózní, protože oni jsou navíc i trenéři, jsem ráda, že jsem to takhle zvládla," řekla Soukalová v tiskové zprávě.

Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Charvátová minula jeden terč při úvodní střelbě vleže, při stojce se naopak nemýlila a v cíli byla o více než čtyři vteřiny rychlejší než ostřílená reprezentační kolegyně. Od stupňů vítězů ji dělilo 3,5 sekundy, dosud byla přitom ve Světovém poháru nejlépe padesátá.

Mužům se nedařilo, bodoval jen Moravec

"Vůbec tomu nemohu uvěřit. Dlouhodobě bojuju se střelbou, běh vypadal od začátku dobře a jen jsme s trenérem čekali, až se trefím. Teď se to povedlo, jedna chyba vleže je na mě hodně solidní výsledek," uvedla Charvátová. Už během přípravy měla vynikající běžeckou formu, brzdil ji však pořezaný a sešitý ukazováček na pravé ruce, kterým střílí.

Eva Puskarčíková obsadila s dvěma trestnými koly 24. místo. Veronika Vítková si závod pokazila třemi chybami na úvodní ležce, díky osmému běžeckému času ale zachránila bodovanou 32. příčku.

"S ležkou se trápím normálně a navíc Hochfilzen je pro mě vůbec takový zakletý. Předloňské druhé místo bylo spíše výjimkou," pokrčila rameny Vítková. Jitka Landová doběhla po pádu a dvou nepřesných výstřelech na 47. místě.

Z pětice českých reprezentantů prošli do sobotního stíhacího závodu pouze dva, vedle Moravce už jen 45. Jaroslav Soukup. Tomáš Krupčík zaostal za postupující šedesátkou o jediné místo, odstup Michala Šlesingra i Michala Krčmáře byl po čtyřech střeleckých chybách už mnohem výraznější.

"Nevím, co bych na tom dneska našel pozitivního, snad jen střelbu Ondry Moravce," řekl České televizi šéftrenér Ondřej Rybář. Přiznal, že ho výsledky mužů velmi zklamaly. "Někde je chyba, přitom v přípravném období se ukazovalo, že jsou na tom podobně jako v minulé sezoně," dodal.

Schempp vyhrál pošesté v kariéře. V cíli byl o deset sekund před vedoucím mužem SP Martinem Fourcadem z Francie, kterého o prvenství připravila jedna střelecká chyba. Třetí dojel Nor Tarjei Bö.

Závody SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint 10 km:

1. Schempp (Něm.) 23:52,3 (0 trestných kol), 2. M. Fourcade (Fr.) -9,9 (1), 3. T. Bö (Nor.) -18,9 (0), 4. Šipulin -20,7 (1), 5. Malyško -27,5 (0), 6. Garaničev (všichni Rus.) -32,6 (0), 7. Eberhard (Rak.) -32,7 (1), 8. Doll (Něm.) -34,8 (1), 9. Desthieux (Fr.) -37,8 (0), 10. Svendsen (Nor.) -37,9 (1), ...24. Moravec -1:12,4 (1), 45. Soukup -1:49,3 (2), 61. Krupčík -2:18,5 (3), 72. Šlesingr -2:26,8 (4), 89. Krčmář (všichni ČR) -3:09,1 (4).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 194 b., 2. Björndalen (Nor.) 163, 3. Maillet Fillon (Fr.) 156, 4. Svendsen 150, 5. T. Bö 122, 6. Eder (Rak.) 117, ...31. Moravec 46, 32. Krčmář 45, 35. Šlesingr 38, 58. Soukup 13, 67. Krupčík 3.

Ženy - sprint 7,5 km:

1. Hildebrandová 20:04,1 (0 trestných kol), 2. Hammerschmidtová -15,1 (0), 3. Gössnerová (všechny Něm.) -21,0 (1), 4. Bescondová (Fr.) -23,4 (0), 5. Charvátová (ČR) -24,5 (1), 6. Dahlmeierová (Něm.) -24,6 (1), 7. Džymová (Ukr.) -28,6 (0), 8. Soukalová (ČR) -28,7 (1), 9. Oberhoferová (It.) -34,2 (0), 10. Dorinová Habertová (Fr.) -36,6 (2), ...24. Puskarčíková -1:03,7 (2), 32. Vítková -1:17,5 (3), 47. Landová (všechny ČR) -1:34,5 (2).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. Soukalová 174, 2. Dorinová Habertová 166, 3. Hildebrandová 163, 4. Wiererová (It.) 160, 5. Pidhrušná (Ukr.) 154, 6. Eckhoffová (Nor.) 126, ...11. Vítková 106, 30. Charvátová 40, 34. Puskarčíková 36, 60. Landová 9.14:30 sprint 10 km muži.