17. dubna 2015 • 06:18

Fantastický Mrázek! Pochytal 44 střel a dotáhl Detroit k první výhře

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Skvělou premiéru v bojích o slavný Stanley Cup předvedl český brankář Petr Mrázek. V úvodním duelu prvního kola play off NHL si gólman Detroitu připsal 44 zákroků a vychytal Red Wings první výhru nad Tampou Bay 3:2. Mladý Čech byl také zvolen první hvězdou zápasu. Dvě branky vítězů vstřelil Pavel Dacjuk.

Ruský útočník otevřel skóre v desáté minutě z první střely Detroitu, vzápětí ale domácí srovnali po chybě Marka Židlického. Český obránce ztratil při přesilové hře puk na útočné modré čáře a Brian Boyle ze samostatného úniku překonal Mrázka.

VIDEO | Podívejte se na sestřih zápasu

Už po osmi sekundách prostřední části ale Dacjuk opět dostal Red Wings do vedení, které zvýrazil gólem v oslabení Luke Glendening. Poslední slovo měl Nikita Nesterov, jenž propálil českého gólmana z mezikruží, více ale Tampa Bay ze své střelecké aktivity 46:14 nevytěžila.

Anaheim zlomil Pavelce ve třetí třetině

Pavelec držel dvě třetiny šance Winnipegu na vítězství v Anaheimu. Kalifornský klub ale v závěrečné části otočil z 1:2 na 4:2. "Mají se zápasy play off hodně zkušeností a v poslední třetině to potvrdili. I když jsme jim k tomu pomohli svými fauly. Ale myslím si, že jsme odehráli slušný zápas," řekl Pavelec, jenž si připsal 29 zásahů.

Hlavním strůjcem úspěchu Ducks byl Corey Perry, jenž dva góly dal a na dva přihrál. Vstřelil i vítěznou branku, kterou musel potvrdit videorozhodčí. Opakovaný záznam ukázal, že Pavelec zakročil betonem proti jeho střele už za brankovou čarou.

New York Rangers v úvodním utkání série udolali doma Pittsburgh 2:1. Vítěz Prezidentovy trofeje položil základ k výhře už v první třetině díky trefám Dericka Brassarda a Ryana McDonagha. Dalším klíčem k úspěchu Rangers bylo ubránění Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina. Jedinou branku Penguins vstřelil v prostřední části Blake Comeau. Ve zbývajícím utkání čtvrtečního programu zvítězila Minnesota na ledě St. Louis 4:2.

1. kolo play off NHL:
Východní konference - 1. zápasy:

Tampa Bay - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 15. Boyle, 49. Nestěrov - 10. a 21. Dacjuk, 46. Glendening. Střely na branku: 46:14. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, z 46 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zákroků měl 95,7 procenta. Diváci: 19 204. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Dacjuk (oba Detroit), 3. Boyle (Tampa Bay).

New York Rangers - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 1. Brassard, 16. McDonagh - 27. Comeau. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18 006. Hvězdy utkání: 1. Brassard, 2. McDonagh (oba NY Rangers), 3. Fleury (Pittsburgh).

Západní konference - 1. zápasy:

St. Louis - Minnesota 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky: 48. Schwartz, 60. Steen - 3. Zucker, 25. Dumba, 59. Granlund, 60. Pominville. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19 671. Hvězdy utkání: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Zucker (Minnesota), 3. Schwartz (St. Louis).

Anaheim - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 42. a 54. Perry, 2. Vatanen, 57. Getzlaf - 3. Lowry, 25. Stafford. Střely na branku: 33:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58:09 minuty, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zákroků měl 87,9 procenta. Diváci: 17 174. Hvězdy utkání: 1. Perry, 2. Getzlaf, 3. Beauchemin (všichni Anaheim).

Český brankář Detroitu Petr Mrázek likviduje jednu z šancí Tampy Bay v úvodním zápase play off NHL