Pavel Bárta
20. září 2016 • 22:02

Konec českých nadějí? Každý to chce odehrát se ctí, míní obránce Šustr

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

Překlopit se zápas s Evropany na českou stranu, mít jeden bod navíc, rozehnalo by to i oblaka nad Torontem. Takhle se ale rozhostilo zklamání, šance na postup byla před noční bitvou Kanady s Američany mizivá. V příštím duelu Čechů proti USA už nemusí být vlastně o co hrát. „Musíme si to hlavně ještě užít,“ předeslal Andrej Šustr ještě dopoledne před zápasem zámořských favoritů. „Každý to chce odehrát se ctí,“ dodal 25letý obránce Tampy Bay.Český tým má volno, jak se chystáte ho strávit?
„Nějak si ho zpříjemním, co mi taky zbývá... Půjdu se asi někam podívat, mám v Torontu taky známé. Možná to bude chtít si někam sednout a odreagovat se. Když je den volna, člověk má šanci se od hokeje taky trochu dostat.“

Nebylo by lepší hned zase hrát, než abyste se v tom ty dva volné dny babrali?
„Nevím. Volno jsme neměli asi týden, pořád jsme někde lítali a hráli zápasy. Myslím, že kluci si to užijí. A já taky.“

V zápase s týmem Evropy šlo v podstatě o všechno. Proč do něj tým vstoupil tak opatrně? Zanechala porážka s Kanadou na českém mužstvu výraznější stopy, než jste sami čekali?
„Proč si myslíte? Když ale jdete do první přestávky za stavu 0:3, proti Kanadě, která navíc hraje doma, tak to není příjemné. Oni si pak tu hru trošku užívají a dovolí si možná víc, než by si troufli. Prvních deset minut jsme měli poměrně dobrých, byla škoda, že třetina takhle dopadla. Každý ale víme, jak jsme hráli. Proti Evropě to bylo možná trošku opatrnější, právě protože už šlo o všechno. Člověk nechtěl udělat chybu, proto to bylo takové zarputilejší.“

Co českému týmu chybí k tomu, aby byl na takovém turnaji úspěšnější?
„Když vidíte týmy jako Kanada a ta jména, tak se to nedá srovnat. Někde jsem si předevčírem přečetl, jak hráči zatěžují rozpočty klubů NHL. Oni mají asi sto šedesát milionů a my kolem padesáti pěti. Ať chcete nebo ne, tak se to při tom měření musí někde projevit. Ti hráči jsou takhle ocenění z nějakého důvodu. Proto možná je ten rozdíl takový.“

Dokonce i Evropa měla hráče, kteří v týmech NHL nastupují ve dvou elitních formacích, případně si mohla vybrat vhodné typy do jiných rolí. Česko vzalo všechny, kdo byli k mání. Měli jste to taky v tomhle těžší?
„Kanada, kdyby chtěla, postaví klidně čtyři konkurenceschopné nároďáky, na stejné nebo velmi podobné úrovni jako je ten, který mají na Světovém poháru. My nemáme tolik hráčů jako oni a těžko nahrazujeme ty, kteří třeba ze sestavy vypadli.“

Neskutečný zákrok lapačkou Petra Mrázka
Neskutečný zákrok lapačkou Petra Mrázka

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina A