+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
3. srpna 2017 • 13:55

Přišel tu o kamaráda i omrzl, nakonec Holeček Gašerbrum I unikátně zdolal

Autor:
Český horolezec Marek Holeček při jedné ze svých expedic
TOP VIDEA
SESTŘIH Ligy mistrů: Manchester City - Neapol 2:1. Guardiolův tým válí i v Evropě SESTŘIH Ligy mistrů: Manchester City - Neapol 2:1. Guardiolův tým válí i v Evropě
LIGA NARUBY: Nefér klička Koláře, Deliho dělo na tribunu a pád u vlastní lavičky LIGA NARUBY: Nefér klička Koláře, Deliho dělo na tribunu a pád u vlastní lavičky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Neuvěřitelný příběh vůle a odhodlání dopsal začátkem týdne český horolezec Marek Holeček. Ten spolu se Zdeňkem Hájkem zdolal vrchol jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrumu I, jako první v historii ovšem vystoupali jihozápadní stěnou. Holečkovi se to povedlo až na pátý pokus, před tím se musel dokonce smířit i se smrtí kamaráda. Dosud poslední český prvovýstup si připsal Josef Rakoncaj, jenž před 27 lety dobyl Šišu Pangmu.Holeček s Hájkem stanuli na vrcholu Gašerbrumu I v pondělí 31. července hodinu po poledni pákistánského času. „Přepisuje se nejen část dějin horolezectví, ale zároveň se tím naplňuje i jeden velký sen,“ napsal pak Holeček pro Lidovky.cz.

Dvaačtyřicetiletý Holeček se o zdolání 8068 metrů vysoké hory v pohoří Karákoram v západní části Himálaje poprvé pokusil v roce 2009 se Zdeňkem Hrubým, avšak kvůli kolegovým závažným zdravotním problémům se na "Krásnou horu" nakonec dostal snadnějším japonským kuloárem.

Jihozápadní stěnu oba nepokořili ani o čtyři roky později, navíc Hrubý se při sestupu zřítil a zahynul. Holeček se dokázal vrátit, ačkoli kromě kamaráda přišel i o veškeré lezecké náčiní.

Přesto se nevzdal, ale v roce 2015 je s Tomášem Petrečkem vyhnalo deštivé počasí, loni zase spolu s Ondřejem Mandulou zůstali osm dní uvězněni v bivaku v zóně smrti a zpět se vrátili s omrzlinami. Úspěšný byl nakonec až letošní pokus číslo pět.

 Klasická verze
Mobilní verze