FORTUNA:LIGA - Základní část - 24. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Karviná - 9. března 2024   15:00

Liberec
84' Rabušic
1:0
(0:0)

Vliegen – Prebsl, Chaluš, Mikula (C) – Penner (72. Preisler), Varfolomejev (55. Pourzitidis), Žambůrek, Ghali – Kok (55. Višinský), Kulenović (82. Rabušic), Tupta (82. Horský).
Hasalík – Lehoczki, Fukala, Lexa, Hudák.
Volek – Machač, Líkař; VAR: Machálek, AVAR: Kříž
Stadion U Nisy, Liberec
1831 diváků
Holec – Krčík, Svozil (C), Bergqvist – Memić (86. Raspopović), Boháč, Čavoš (87. Traore), Moses (87. Iván), Fleišman – Regáli (62. Akinyemi), Doležal.

SESTŘIH: Liberec - Karviná 1:0. Trápení v koncovce ukončil Rabušic z penalty

Utkání 24. kola FORTUNA:LIGY mezi domácím Libercem a Karvinou je minulostí. V ne příliš atraktivním duelu chudém na šance se na jediný gól čekalo až do samého závěru. Po rohovém kopu se dostal balon k Janu Mikulovi, který svou střelou trefil ruku ve vápně bránícího Douglase Bergqvista. Ta byla daleko od těla, rozhodčí neváhal a nařídil pokutový kop. Exekuci si vzal na starost střídající Michael Rabušic a svou třetí trefou v tomto ročníku zařídil hubené liberecké vítězství. Skvěle chytající Dominik Holec sice vystihl směr střely, ale na přesně umístěný pokus byl krátký. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek sobotního dne.
90+6'
Je to tak. Konec zápasu.
90+6'
To mohla být opravdu studená sprcha pro domácí. Zdá se, že po výkopu bude konec.
90+5'
Obrovská šance na vyrovnání v samém závěru utkání! Střídající Alex Iván si navedl balon na střelu a pokusem na zadní tyč jen těsně minul Vliegenovu svatyni!
90+5'
Přetažený centr si našel hostující Iván. Jeho přihrávka pod sebe našla jen domácího Ghaliho.
90+4'
Domácí Rabušic chtěl po rozehře nakrátko šetřit čas u rohového praporku, ale místo toho fauloval.
90+3'
Po dlouhém nákopu vybojoval Filip Horský další roh pro Liberec.
90+3'
Aktivní Adeleke Akinyemi fauloval na půlící čáře domácího Mikulu, což Karviná momentálně vůbec nepotřebuje.
90+2'
Brankář Olivier Vliegen (FC Slovan Liberec) si tak dlouho rovnal balon k odkopu, až dostal žlutou kartu.
90+1'
V pokutovém území domácích spadl s křikem Martin Doležal, ale rozhodčí gestem ukazuje, že toto penalta nebude.
90'
Hrát se bude ještě minimálně pět minut navíc.
89'
Liberec zatím nepouští hosty do závěrečného tlaku.
88'
Hosté vrhli všechny síly do útoku a do otevřené obrany se dostal Horský, který předložil míč Višinskému. Ten sám před brankářem neprostřelil Holce, který vyrazil jeho pokus nohou. Ani následná dorážka Žambůrka přes karvinského brankáře neprošla.
88'
Také domácí mužstvo se dopustilo útočného faulu.
87'
Střídání v týmu MFK Karviná:
ze hřiště odchází Patrik Čavoš, přichází Aboubacar Traore,
ze hřiště odchází David Moses, přichází Alex Iván.
87'
Útočný faul Doležala zastavuje akci Karviné.
86'
ze hřiště odchází Amar Memić, přichází Momčilo Raspopović.
84'
Rabušic proměnil penaltu, 1:0
84'
Liberec právě vstřelil branku!
Střídající MICHAEL RABUŠIC si vzal exekuci pokutového kopu na starost a i když Holec vystihl směr jeho střely, domácí útočník posílá Liberec do vedení střelou k levé tyči.
83'
Mikula pálil do ruky Bergqvista, penalta!
83'
Žlutá karta pro tým MFK Karviná (Jiří Fleišman).
83'
Akce ale pokračovala, Jan Mikula se dostal ke střele a balon trefil ruku Douglase Bergqvista, která byla hodně od těla. Penalta pro Liberec!
83'
Hostující útočník Doležal vypomohl obraně a odhlavičkoval centr od rohového praporku.
82'
Novic na hřišti Filip Horský ihned vybojoval rohový kop.
82'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Luka Kulenović, přichází Michael Rabušic,
ze hřiště odchází Ľubomír Tupta, přichází Filip Horský.
81'
David Moses se hezky uvolnil, ale vzápětí nepřihrál přesně.
80'
Ani tentokrát si domácí hráči nevyhověli a z tribun se začíná ozývat pískot.
79'
Luka Kulenović nezachytil přihrávku od spoluhráče Preislera.
78'
Další nepřesnost na domácích kopačkách. Marios Pourzitidis si vůbec nerozuměl se spoluhráči a pouze odevzdal balon soupeři.
76'
Filip Prebsl (FC Slovan Liberec) tvrdě atakoval hostujícího Fleišmana a jako první hráč Liberce vidí v tomto utkání žlutou kartu.
76'
Na centr Preislera z levé strany si naskočil Kulenović, jenže bránu minul.
75'
Ľubomír Tupta se hnal dopředu, ale hostující obrana jej dostihla. Následná střela Prebsla neměla dostatečnou razanci a zastavila se o jednoho z bránících hráčů.
74'
Dlouhý aut z rukou Fleišmana nikoho v bílém nenašel.
73'
Hosté se posouvají autovými vhazováními až k velkému vápnu.
72'
ze hřiště odchází Nicolas Penner, přichází Dominik Preisler.
71'
Pourzitidis měl při svém pokusu o zakončení nohu až příliš vysoko.
70'
Útočný faul zastavuje snažení Karviné.
69'
Signál ze standardní situace domácím vůbec nevyšel.
68'
Martin Doležal fauloval domácího Chaluše při snaze získat balon pro svůj celek.
67'
Čavoš našel svým centrem pouze rukavice Vliegena.
66'
Po dlouhém centru do vápna hlavičkoval Chaluš raději pro domácí na rohový kop.
65'
Balon z kopačky Pourzitidise lehce tečoval Tupta na nabíhajícího Višinského, ale těsně před ním uzmul míč hostující brankář.
64'
Dnešní utkání sleduje 1831 diváků.
63'
Mikulův centr odvrátila hostující obrana k Chalušovi, který mířil opět vysoko nad.
62'
ze hřiště odchází Martin Regáli, přichází Adeleke Akinyemi.
61'
Ahmad Ghali si navedl míč do středu hřiště a levačkou vypálil k tyči. Dominik Holec tam byl včas a míč balon lapil.
61'
Amar Memić (MFK Karviná) zastavil slibně se rozvíjející akci a je třetím hostujícím hráčem, který bude dohrávat pod žlutou kartou.
60'
Pennerův centr ze standardní situace skončil pouze v rukavicích brankáře.
59'
Douglas Bergqvist (MFK Karviná) přidržel Kulenoviće u postranní čáry a za tento zákrok vidí žlutou kartu.
58'
Memićův centr našel přesně hlavu Doležala, ale karvinský útočník nemířil přesně.
57'
Mikula odkopem spíše z nouze našel naběhnutého Kulenoviće, který si však nepohlídal své ofsajdové postavení.
55'
ze hřiště odchází Olaf Kok, přichází Denis Višinský,
ze hřiště odchází Ivan Varfolomejev, přichází Marios Pourzitidis.
54'
Velká šance stopera Prebsla, ke kterému se míč odrazil po jeho první střele! Druhý pokus mířený přesně k tyči zastavil vytyčenou rukavicí brankář Holec.
53'
Domácí fotbalisté se opět připravili o míč nepřesnou přihrávkou.
52'
Tuptova přihrávka na rozeběhnutého Ghaliho byla příliš dlouhá a nigerijské křídlo následně faulovalo Bergqvista.
51'
Závar před domácí bránou zažehnal Prebsl dlouhým odkopem.
50'
Liberec se snažil dostat do dalšího útoku, jenže zdvižený praporek asistenta rozhodčího akci zastavil.
49'
Karviná se po rychlé narážečce dostala do vápna, kde se po zákroku Mikuly dožadovala penalty, ale domácí kapitán zasáhl čistě balon a ne nohu Doležala.
48'
Vzápětí se snažil rozeběhnutý Tupta dostat před Svozila, ale při tom fauloval hostujícího obránce.
47'
Ani další roh Severočechů nepřinesl vzrušení.
46'
Žambůrkovu dalekonosnou střelu vyškrábl Holec
46'
Jak Slovan skončil, tak začal, tedy gólovou šancí. Žambůrkův tvrdý pokus ze střední vzdálenosti vyrazil Holec na roh.
46'
Úvodní dějství je minulostí a mnoho fotbalové radosti tedy nepřineslo. Možná k tomu přispívá také ne příliš kvalitní hřiště a sychravé počasí. První zajímavou situaci si připsal domácí Prebsl, který svou dělovkou těsně minul Holcovu bránu. Na druhé straně centroval z voleje z první karvinský Čavoš a balon skončil na břevně. Největší šanci měl Tupta v nastavení, když se řítil sám na brankáře, ale Holec jeho střelu vyrazil. Druhý poločas začne přibližně v 16:03.
45'
Tupta spálil nájezd, ale stejně byl v ofsajdu
45+1'
45+1'
Ľubomír Tupta se hnal po centru za obranu sám na Holce, ale tváří v tvář nevyzrál na karvinského brankáře, který ho vychytal! Následně byl zvednutý praporek, takže v případě gólu by se celá situace přezkoumávala u videa.
45'
Nastavovat se bude jedna minuta.
44'
Chaluš se na to už nemohl dívat a pokusil se o střelu z velké vzdálenosti. Ta se zastavila o prvního blokujícího hráče.
43'
Teď už kombinuje opět Liberec.
42'
Po sérii hlaviček uprostřed hřiště zůstane balon v držení hostujícího celku.
41'
Střílený centr Čavoše málem zaskočil Vliegena, byla z toho tyč!
41'
Z ničeho nic trefili hosté břevno! První centr zblokoval Ghali, ale míč se odrazil opět k centrujícímu Čavošovi, který se pokusil z první překvapit obloučkem Vliegena a málem se mu to povedlo!
40'
Balon se otřel o trup Ghaliho, a tak si Karviná rozehraje další rohový kop.
39'
Do šance se dral podél brankové čáry Jan Žambůrek, ale jeho pokus z úhlu Holce nemohl překvapit.
38'
Hlavní rozhodčí Volek, který řídí svůj 17. zápas v nejvyšší soutěži, zatím nepodává příliš přesvědčivý výkon a není příliš konzistentní ve svém rozhodování.
37'
Ivan Varfolomejev zrychlil hru centrem z první do levé strany, kde našel Tuptu. Slovenský útočník si naváděl balon mezi trojici hráčů do středu hřiště a o herní artikl přišel.
36'
Luka Kulenović si nerozuměl s balonem v pokutovém území.
35'
Jiří Fleišman zastavil v rozletu domácího Pennera pouze za cenu faulu.
34'
Hosté se dostali k prvnímu zakončení, které vypadalo velmi solidně. Martin Regáli našel ze druhé vlny nabíhajícího Boháče. Tomu ale nevyšel krok a v dobré pozici mířil vysoko nad.
33'
Následně Liberec přichází o držení balonu vinou útočného faulu.
32'
Nicolas Penner hledal spoluhráče ve vápně přízemní přihrávkou, leč nenašel.
31'
Karviná se opět dostala do útoku, jenže Martin Doležal pouštěl balon za sebe, kde nebyl nikdo ze spoluhráčů.
30'
Domácí se snažili o rychlý protiútok, který zastavil faulem Jaroslav Svozil (MFK Karviná) a jako první vidí v dnešním duelu žlutou kartu.
30'
Ani další standardní situace hostů nepřinesla velké nebezpečí pro Liberec.
29'
Domácí obrana odvrátil nebezpečný centr letící na malé vápno na rohový kop.
28'
Hra se opět rychle přesunula na druhou stranu a tentokrát fauloval Tupta u postranní čáry.
27'
Na Ghaliho centr z levé strany jen těsně nedosáhl Luka Kulenović. Hostující Douglas Bergqvist se včas vrátil a znepříjemnil domácímu útočníkovi počínání ve vápně.
26'
Ľubomír Tupta ale trefil jen jednoho z hostujících hráčů stojících ve zdi.
25'
Při střele byl ale faulován a Slovan bude mít k dispozici standardní situaci z dobré pozice.
25'
Liberec jakoby se z ničeho nic probudil. Po rychle narážečce se dostal ke střele za vápnem Žambůrek. Také on pálil mimo.
24'
Tupta protáhl Holce, ten vytáhl na roh
24'
Vzápětí jsme mohli vidět také první střelu na bránu. Postaral se o ni domácí Ľubomír Tupta, který mířil na zadní tyč, ale Holec jeho pokus konečky prstů vytáhl.
23'
První zajímavá šance zápasu! Filip Prebsl napřáhl ke střele těsně za velkým vápnem a jeho tvrdá rána minula Holcovu bránu jen o pár decimetrů.
23'
Z pravé strany posílal centr do vápna Prebsl, ale Ghali se před Memiće nedostal.
22'
Domácí kombinují s balonem a hledají cestu k brankáři.
21'
Memićův centr propadl skrz celé pokutové území Liberce.
20'
Na opačném pólu hřiště centroval Memič. Jeho spoluhráč Fleišman už nezastihl míč na hrací ploše.
19'
Matěj Chaluš se pokusil najít Tuptu centrem za obranu, jenže svému pokusu dal příliš velkou razanci a našel pouze rukavice Holce.
18'
Ani Žambůrkův centr nenašel nikoho ze spoluhráčů.
17'
Hostující Krčík poslal dva balony do vápna. Oba našly dobře postaveného Mikulu.
16'
Ten ale nevedl k ohrožení domácí svatyně.
15'
Liberečtí se sami dostali pod tlak po sérii chyb a vyústěním je první rohový kop Karviné.
14'
Pennerův nepřesný centr letěl pouze do míst, kde stála karvinská obrana.
13'
Po krátké kontrole obou lékařských týmů může hra pokračovat.
12'
Po srážce hlavami zůstavají na zemi ležet domácí útočník Kulenović a hostující stoper Douglas Bergqvist.
11'
Na druhé straně se dostal do pokutového území Ľubomír Tupta, jenže udělal pohyb navíc a nevybojoval ani rohový kop.
11'
K míči se postavil Patrik Čavoš, který se pokusil poslat do vápna střílenou přihrávku. Ta ale nikoho v bílém nenašla.
10'
Na druhé straně chyboval Nicolas Penner a následně fauloval těsně vedle velkého vápna.
9'
Osamocený Chaluš trefil míč po odskoku až pod střechu tribuny za bránou.
8'
Domácí mají k dispozici druhý rohový kop.
7'
Matěj Chaluš zůstal ve vápně po standardní situaci, ale míč se mu zamotal pod nohy. Následně jej za vápnem získal Prebsl, ale trefil jen skluzujícího protihráče před sebou a centr z pravé strany, který přišel vzápětí, zvládl prodloužit brankář Holec za sebe.
7'
Žambůrkův centr od praporku odvrátil osamocený Memić.
6'
Liberec se dostal postupnou kombinací až do vápna soupeře a vybojoval rohový kop.
4'
Karvinští fotbalisté nezachytili balon na hrací ploše. Vhazovat budou domácí.
3'
Vysoký centr z pravé strany mířil přímo k hostujícímu brankáři.
2'
První návštěva domácích fotbalistů na útočné polovině nekončí žádným nebezpečím pro Holce.
Ani hřiště nevypadá v bůhví jaké kondici. Přibližně čtvrtina je hnědá a bez trávy.
1'
Na severu Čech nepanuje příliš fotbalové počasí. Je sychravo a poměrně zima. Není divu, že tribuny zejí prázdnotou.
Rozhodčí již přivádí hráče na hrací plochu. Domácí Liberec je oděn do své tradiční modré. Hosté z Karviné budou hrát v bílém.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl, Chaluš, Mikula (C) – Penner, Varfolomejev, Žambůrek, Ghali – Kok, Kulenović, Tupta.
Náhradníci: Hasalík – Lehoczki, Pourzitidis, Fukala, Preisler, Lexa, Hudák, Višinský, Horský, Rabušic.
Trenér: Luboš Kozel

MFK Karviná: Holec – Krčík, Svozil (C), Bergqvist – Memić, Boháč, Čavoš, Moses, Fleišman – Regáli, Doležal.
Náhradníci: Ciupa – Traore, Iván, Ražnatović, Raspopović, Akinyemi, Vinicius, Čurma.
Trenér: Juraj Jarábek

Rozhodčí: Volek – Machač, Líkař; VAR: Machálek, AVAR: Kříž.

MFK KARVINÁ – NEPOVEDENÝ VSTUP DO JARA ZNAMENAJÍCÍ PROPAD NA POSLEDNÍ MÍSTO

Karviná se po zimní přestávce představila celkem v pěti duelech a čtyři z nich odehrála v domácím prostředí. Ovšem její fanoušci příliš důvodů k radosti neměli. Jediný bodový zisk si totiž slezský celek připsal za venkovní remízu proti Teplicím 2:2. Ve zbylých domácích duelech Karviná ani jednou nevyhrála a tři z nich prohrála vysokým rozdílem tří branek (0:3 se Spartou, Slavií a Pardubicemi). V minulém kole se sice karvinští fotbalisté dostali do vedení díky brance Krčíka ze 30. minuty, ale slibné skóre neudrželi a nakonec se Slováckem prohráli 1:3.

Nelze tedy mluvit o šťastném vstupu do druhé části sezony. Po podzimu Karviné patřila 13. příčka, ovšem nyní se krčí na posledním místě s negativním skóre -22. Přitom zimní příprava Slezanů se jevila velmi dobře. Kromě bláznivého utkání se Žilinou, které nakonec skončilo v jejich neprospěch 4:7, ve zbylých přípravných zápasech zvítězili. Poradili si například s polským Górnikem Zabrze 3:2, makedonským Shkupi 1:0 či srbským Radnički Niš 2:0.

Hlavními tahouny karvinského týmu jsou bosenský útočník Amar Memić (dva góly a čtyři asistence) a záložník Lukáš Budínský (3+2). Nejlepším střelcem je ovšem se čtyřmi brankami nigerijský Adele Akinyemi. V bráně úřaduje Dominik Holec, který vychytal celkem tři čistá konta. Kvůli červené kartě z posledního utkání proti Slovácku nemůže hostující trenér počítat s Nigerijcem Ayaosim. Pro nasbírané čtyří žluté nebude hrát ani jeho krajan Ezeh.

FC SLOVAN LIBEREC – ZRANĚNÍ A PORÁŽKY

Liberečtí fotbalisté za sebou mají po zimní přestávce čtyři ligová kola a čtvrtfinále v poháru. Po domácí výhře 2:0 proti Olomouci ovšem přišlo vystřízlivění. Se Spartou sice svěřenci trenéra Luboše Kozla odehráli téměř vyrovnanou partii, ale na body to nestačilo a padli 1:2. Následovala remíza v domácím prostředí proti Jablonci, kdy se Slovanu podařilo zvrátit nepříznivý stav 1:3 na konečných 3:3 v závěrečných minutách zápasu. Poté přišlo utkání poháru a dramatický duel ve Zlíně, který vyústil ve vypadnutí Liberce po prodloužení. V minulém kole naskočili liberečtí hráči do zápasu proti Teplicím a po nepovedené první půli prohráli rozdílem dvou branek 0:2.

Z hlediska ligové tabulky se Liberec drží na devátém místě s 29 body. Na pátý Baník Ostrava ztrácí pět bodů a naopak na jedenáctý Jablonec má náskok bodů čtyř. V posledních duelech se kromě inkasovaných branek musel liberecký tým vypořádat i se střeleckou (ne)produktivitou. Roli v těchto ohledech hraje i zranění několik hráčů. Kromě Plechatého, který se pomalu vrací do tréninkového procesu, po zimní přestávce nenaskočili do ani jednoho duelu nové posily Letenay a Tetour. To samé platí i o Frýdkovi, jenž se zranil před duelem s Olomoucí.

Na soupisku marodů přibyl po duelu s Jabloncem Hugo Jan Bačkovský, který měl otřes mozku po střetu se stoperem Prebslem. Naopak oproti utkání s Teplicemi by trenér Kozel měl mít k dispozici Mikulu a Žambůrka, kteří si odpykávali trest za čtyři žluté karty. Doumbia si po vyloučení v poháru ale proti Karviné ještě nezahraje a k dispozici bude až na Slavii.

Poslední vzájemné utkání s Karvinou nevyvolává u libereckých fanoušků hezké vzpomínky. Fotbalisté Slovanu totiž již po prvním poločasu prohrávali na hřišti soupeře 1:3. Po přestávce sice vykřesal naději Tupta, ale domácí si slibně rozjeté utkání vzít nenechali a nakonec zvítězili 5:2. Avšak nyní bude mít výhodu domácího prostředí Liberec a v předešlých šesti ligových duelech hraných na stadionu U Nisy s Karvinou ani jeden neprohrál (4 výhry a 2 remízy).

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.