16. dubna 2017 • 13:44

Děsivé zjištění policie: Dortmund při útoku unikl smrti, rozhodly vteřiny

Autor:
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí
13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester 13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester
VŠECHNA VIDEA ZDE

Prožili zřejmě jeden z nejhorších dnů v životě. Na úterní cestu k čtvrtfinálovému duelu Ligy mistrů s Monakem nebudou fotbalisté Borussie Dortmund vzpomínat vůbec v dobrém. Během přesunu z hotelu poškodily autobus vestfálského týmu tři exploze, během kterých byl zraněn španělský stoper Marc Bartra. Podle výsledků vyšetřování však mohly být následky mnohem horší. Stačilo, aby výbušnina explodovala o pár vteřin dřív.Podle německého deníku Bild dělily fotbalisty Dortmundu od děsivé tragédie jen vteřiny. Na základě probíhajícího vyšetřování bylo zjištěno, že v blízkosti autobusu vybouchly tříštivé bomby, které naštěstí kromě zlomené Bartrovy ruky a poškozeného autobusu žádné větší škody nezpůsobily.

Že měli hráči Dortmundu skutečné štěstí v neštěstí, potvrzují slova jednoho z vyšetřovatelů. „Pokud by byly tříštivé bomby odpáleny o pár vteřin dříve, bylo by spousta zraněných a pravděpodobně i několik obětí.“

Jak celá událost probíhala, popsal brankář německého velkoklubu Roman Bürki. „Seděl jsem vzadu vedle Marka Bartry, který byl zasažen střepy. Po výbuchu jsme se v autobusu všichni skrčili, kdo mohl, lehl si na zem. Nevěděli jsme, jestli se nemůže stát ještě něco horšího. Policie byla rychle na místě, všechno zajistila. Všichni jsme v šoku, na fotbal potom nikdo nemyslel," říkal gólman.

720p 480p 360p 240p
Výbuch zasáhl autobus fotbalistů Dortmundu. Policie prohledala místo incidentu

Kdo za celou akcí stojí, zatím není známo. Nepotvrdily se ani informace o tom, že bombový útok mají na svědomí radikálové z takzvaného Islámského státu. K této domněnce sváděly tři dopisy, které se na místě útoku našly a kde se neznámý autor odvolává na Alláha, upozorňuje na berlínský útok, při kterém zemřelo dvanáct lidí a požaduje stáhnutí německých průzkumných letounů, které se využívají v boji proti Islámskému státu.

Fotbal sbližuje! Tohle dokázal po útocích v Dortmundu

Ihned po oznámení celé tragické události se zvedla vlna solidarity mezi oběma kluby. Hostující fanoušci dali svoji podporu najevo už na stadionu skandováním "Dortmund, Dortmund", domácí zase nabízeli monackým příznivcům ubytování do druhého dne, na který byl zápas odložen.

Jen slova uznání měl pro svůj bývalý klub současný kouč Liverpoolu Jürgen Klopp. „Byl jsem na Borussii velmi pyšný, že byla tak silná a nastoupila. Tým se snažil podat ten nejlepší výkon. I tak ale na klucích, které jsem dřív trénoval, šlo poznat, že jsou stále v šoku. Bylo jim to vidět v očích,“ dodal úspěšný trenér.

Otřesení fotbalisté německého týmu první čtvrtfinálový zápas s Monakem prohráli 2:3. V sobotním ligovém zápase s Frankfurtem si už vedli lépe a zvítězili 3:1.

Policie doprovází autobus BVB při cestě na stadion
Policie doprovází autobus BVB při cestě na stadion

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze