Slova chvály, spokojenosti a respektu sklidila německá trojice rozhodčích sobotního šlágru Sparty s Plzní (1:0) v čele s hlavním arbitrem Wolfgangem Starkem. Od hráčů i fanoušků. „Moc se mi líbili, především to, jak ladila jejich spolupráce,“ skládá poklonu Jaroslav Melichar, bývalý předseda komise rozhodčích.
„Utkání neřídili, jenom na něj dohlíželi, což je nejlepší ocenění,“ předkládá výstižné hodnocení někdejší šéf sudích a bývalý mistr Evropy do 23 let z roku 1972.
„V každém utkání najdete špatně odmávaný či puštěný ofsajd nebo dojdete k názoru, že mohl rozhodčí udělit žlutou kartu,“ upozorňuje Melichar. „Stark se svými kolegy však zachytili vývoj střetnutí, měli u hráčů autoritu a nic nepřipustili.“
„Podle mého na tom měli zásluhu i trenéři, kteří svěřencům řekli, ať si hledí hry a nic nezkoušejí,“ domnívá se na základě bohatých ligových zkušeností.
Za chybu ani nepovažuje, že hlavní Stark nereagoval na vulgární urážky na obránce hostí Davida Limberského od sparťanských fanoušků.
„Je to nepřípustné, jde dokonce o trestný čin a rozhodčí to nemůže přehlížet,“ listuje Melichar pravidly. „Ale protože se to nestupňovalo a neprovázalo to celé utkání, citem to Stark zvládl a utkání nějakými zásahy neponičil,“ uznává i tento postup.
Složitější dorozumívání při nominaci cizince, například právě při nesportovních projevech diváků, rovněž nepovažuje za nepřekonatelnou překážku. „Může zasáhnout i čtvrtý rozhodčí (Libor Kovařík), který se určitě s hlavním dohovoří. Kdyby něco bylo už neúnosné, upozornil by ho,“ říká přesvědčivě.
Nasazení německé trojice tak celkově pokládá za dobrý tah. „Už z principu si hráči nic k nim nedovolili,“ vyzdvihuje hlavní přednost Melichar.
