10. července 2024 • 11:26

Yamalova pomsta trhala rekordy, předčil Pelého. Španělé útočí na primát

Autor: Daniel Konečný
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Velká naděje v lukostřelbě. Kdyby tu byla máma, brečela by, říká Horáčková
Bouřlivé oslavy v Madridu! Vítězové EURO 2024 se vrátili domů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejmladší, nejlepší. To je Lamine Yamal. Stále teprve šestnáctiletý diamant Barcelony je vůdčí hvězdou španělské reprezentace, která v Německu boří rekordy. Při semifinálovém vítězství 2:1 nad Francií předvedl talentovaný křídelník svou ohromnou mentální sílu. „Teď mluv!“ vzkázal po závěrečném hvizdu do kamery Adrienu Rabiotovi. Záložník země galského kohouta totiž stále dětskou superhvězdu před duelem popíchl provokativním komentářem.La Masia dala fotbalovému světu dalšího hráče, jenž rozdává radost. Středoškolák Lamine Yamal boří jeden rekord za druhým. Jen proti Francii se stal nejmladším střelcem EURO a navíc překonal Pelého jako nejmladší hráč, jenž nastoupil v semifinále vrcholného mezinárodního turnaje. V neděli překoná Brazilce i jako nejmladší hráč ve finále, a pokud stejně jako sedmnáctiletý Pelé v roce 1958 na mistrovství světa ve Švédsku dovede svou zemi až k trofeji, uzme i toto prvenství.

„V tuhle chvíli mě zajímá jen to, že jsme ve finále. To je jediné, na čem mi záleží,“ mluvil týmově po semifinálovém úspěchu nejlepší hráč zápasu, který měl extra motivaci.

Lamine Yamal s cenou pro hráče utkáníFoto ČTK / AP / Ariel Schalit

„Zvládá tlak velmi dobře. Má velkou kvalitu. Jenže je opravdu těžké zvládnout semifinále a je na nás, abychom na něj zatlačili natolik, že bude muset předvést více, než doposud předvedl, aby si zahrál finále,“ vyhecoval Yamala devětadvacetiletý záložník Adrien Rabiot.

Právě přes něj se v jednadvacáté minutě btivy v Allianz Aréně Yamal uvolnil ke své nádherné střele do vinglu a srovnal na 1:1. „Teď mluv!“ zvolal po konci duelu mladý Španěl nadšeně do televizní kamery.

„Má oslava? Osoba, které byla určena, to moc dobře ví. Tímto je to pro mě uzavřeno. Důležité je, že nás první gól Francie nesložil a dokázali jsme na něj zareagovat,“ nechtěl se Yamal dále rýpat v přestřelce s aktuálně volným hráčem, jemuž vypršela smlouva s Juventusem.

Fanoušci Barcelony sní, že mladičkou superstar budou moci sledovat další dvě dekády v modročerveném dresu jako předtím Lionela Messiho. Prezident klubu Joan Laporta je uklidnil, že prodej Yamala je zcela vyloučený a nabídku PSG přesahující 200 milionů eur Barca odmítla. Naopak by brzy mohlo dojít k Yamalovu spojení s parťákem Nicem Williamsem i na klubové úrovni.

Opora Athleticu Bilbao si s Yamalem perfektně rozumí na hřišti i mimo něj. „Máme na něj peníze,“ vzbudil Laporta v Kataláncích velké naděje. K přenesení fungující spolupráce z La Roja do La Ligy je Barcelona ochotna prodat i Raphinhu, o nějž stojí Arsenal.

Křídla Williams+Yamal jsou základním stavebním kamenem španělského úspěchu. Svěřenci kouče Luise de la Fuenteho se již nyní zapsali do historických tabulek jako první tým, jenž vyhrál na jednom EURO šest utkání. Španělé to navíc zvládli v po sobě jdoucích zápasech.

„Náš tým má své přesně dané charakteristiky, ale je to možné jen díky kvalitě samotných hráčů. Máme jasnou představu o tom, jak chceme hrát, ale to pramení ze silných stránek hráčů a toho, že chceme, aby v systému jejich přednosti zjevně vynikaly,“ vysvětlil svůj přístup trenér Luis de la Fuente.

Toho před turnajem široká veřejnost příliš neznala. Brzy se však může stát nesmrtelným. Stejně jako Lamine Yamal, který den před finále oslaví sedmnácté narozeniny.

Výběr rekordů Lamina Yamala:

Nejmladší hráč:

  • Barcelony, EURO, vyřazovacích bojů Ligy mistrů, Španělska

Nejmladší střelec:

  • Barcelony, La Ligy, EURO, Španělska

Nejmladší nahrávač:

  • Barcelony, Ligy mistrů, EURO, Španělska

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Tabulky skupin Pavouk Vstupenky na ME ve fotbale Tipovačka Kde sledovat EURO v TV? Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Play off
Články odjinud


Články odjinud