MS 2018 fotbal | Ruský tisk: Vida měl být vyloučen! První gól? Jako let do kosmu | iSport.cz
8. července 2018 • 10:54

Ruský tisk: Vida měl být vyloučen! První gól? Jako let do kosmu

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Trpišovský: Bylo hodně změn, se Stanciem šel výkon hodně nahoru Trpišovský: Bylo hodně změn, se Stanciem šel výkon hodně nahoru
Rozhodčí Jiří Houdek po utkání Olomouce s Českými Budějovicemi Rozhodčí Jiří Houdek po utkání Olomouce s Českými Budějovicemi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruský tisk lituje porážky sborné ve čtvrtfinále mistrovství světa, o to vřeleji však chválí fotbalisty za výkon proti Chorvatsku, které postoupilo až po penaltovém rozstřelu. „Díky, chlapi! Naši chlapci prohráli s Chorvaty na penalty, ale bili se jako lvi," zdůrazňuje Sovětskij sport. Sport-Express označuje sbornou za "šampiony našich srdcí". „Jakoby celá země vzlétla do kosmu! To nebyl sen. Mamma mia! Surrealismus se děje. Fantazie nefunguje. Oči nevěří, co vidí," popisuje Sovětskij sport zážitek z úvodního gólu Denise Čeryševa v 31. minutě.„Celá země se zbláznila do fotbalu a do toho Čeryšev dal gól. Vzletěli jsme do kosmu!" Pro Rusko, které v žebříčku FIFA zaujímá 70. příčku, šlo o "neskutečný, jedinečný zázrak, jaký se v dějinách ještě nikomu nepřihodil", míní komentátor Sovětskijho sportu.

Jakkoli připouští, že vyrovnávací gól Andreje Kramariče po Mandžukičově centru představoval návrat z kosmu na zem. Sborná se však držela až do prodloužení, kde sice po rohu inkasovala z Vidovy hlavičky, ale "chlapci se bili jak lvi" a "náš ruský Brazilec Mário Fernandes" vyrovnal, také hlavou, čímž zápas dotáhl do penaltového rozstřelu.

V něm zaváhal Smolov, Akinfejev sice vychytal Kovačiče, ale Fernandes se netrefil, zatímco všichni další Chorvaté uspěli, čili: "Mário dal, Mário vzal". Celý stadion Fišt v Soči ale vyprovázel sbornou ovacemi: „Chlapi, díky za tuto pohádku, za zázrak, který se přihodil, za toto léto, kdy jsme sledovali fotbal s široce otevřenýma očima," uzavírá Sovětskij sport.

Týž list se v jiném komentáři ale zlobí na brazilského rozhodčího, že nevyloučil Domagoje Vidu a "tato vážná chyba možná stála Rusko postup do semifinále! A pak Vida ještě skóroval v rozstřelu."

Ruský kouč Stanislav Čerčesov během zápasu proti Chorvatsku
Ruský kouč Stanislav Čerčesov během zápasu proti Chorvatsku

„Rusko umí hrát fotbal. Sborná, jsme na tebe pyšní," zdůrazňuje Sport-Express na adresu týmu, kterému se fanoušci před turnajem posmívali. „Kdy ještě bude mít Rusko reálnou šanci hrát v semifinále mistrovství světa?" ptá se a dodává, že nejpravděpodobněji na dalším "domácím" šampionátu, kterého se ale nejspíš nikdo z nás nedožije.

Chlapci se zbavili nálepky smolařů, píše Komsomolskaja pravda

Nynějšímu výběru patří obrovský dík přinejmenším za dva okamžiky: Čeryševův gól, který byl "opravdovou bombou", a který dokázal všechny Rusy určitě přesvědčit, že sborná hrát umí a dokáže své příznivce dovést až k "opravdovému orgasmu z takového fotbalu a takových gólů". A za koncovku prodloužení, s ideálním centrem Dzagojeva na Fernandesovu hlavu. A tento vyrovnávací gól se podle komentátora prostě nedá popsat slovy, byl to jeden z nejlepších momentů v dějinách sborné, chvíle, kdy předvedla opravdový ruský charakter. "Cožpak lze nadávat na takový tým? Vždy si jej zamilovala celá země."

"Sborná byla velice blízko k tomu, aby své i tak velkolepé vystoupení na mistrovství světa přeměnila ve veliké bez všech dalších přívlastků. Dokonce dokázala zvrátit zápas v prodloužení, nezvládla až penaltový rozstřel," píše Kommersant o "dlouhém loučení" s domácím týmem, který se stal zřejmě největším překvapením celého mistrovství.

"Tento příběh nebyl o fotbale, ale i tom, jak 23 chlapců, trenéři a další personál vytvořili jeden tým a zbavili se nálepky smolařů," píše Komsomolskaja pravda. Podle populárního deníku nastal čas děkovat sborné za tři úžasné týdny, ochraptělé hlasivky, za napětí milion voltů a pochopení, že nikdy se člověk nesmí vzdát - přestože v žebříčku jsi nejhorší a nikdo ti nevěří.

"S Chorvatskem jsme prohráli, ale až na penalty. Drželi jsme štěstí za ocas, předali je soupeři a vzali si zpět. Na tribunách jsme věřili a modlili se a na trávníku se snažili, aby to nebylo marné. Mistrovství dál pokračuje bez nás (...), ale stejně to bylo super a za to děkujeme," dodal.

Góly

Domácí: 31. Čeryšev, 115. Mário Fernandes

Hosté: 39. Kramarić, 101. D. Vida

Sestavy

Domácí: Akinfejev – Mário Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Kudrjašov – Zobnin, Kuzjajev – Samedov (54. Jerochin), Golovin (102. Dzagojev), Čeryšev (67. Smolov) – Dzjuba (79. Gazinskij).

Hosté: Subašić – Vrsaljko (97. Ćorluka), Lovren, D. Vida, Strinić (74. Pivarić) – Rakitić, Modrić – Rebić, Kramarić (88. Kovačić), Perišić (63. Brozović) – Mandžukić.

Náhradníci

Domácí: Gabulov, Luňov, Granat, Semjonov, Smolnikov, Dzagojev, Gazinskij, Jerochin, Mirančuk, Mirančuk, Žirkov, Smolov

Hosté: Badelj, Bradarić, Brozović, Ćaleta-Car, Ćorluka, Jedvaj, Kalinić, Kovačić, Livaković, Pivarić, Pjaca

Karty

Domácí: Gazinskij

Hosté: Lovren, Strinić, D. Vida, Pivarić

Rozhodčí

Sandro – Emerson, Massimiliano (vš. BRA)

Stadion

Olympijský stadion Fišt (Soči)

Návštěva

44 287 diváků

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud


Články odjinud