Valencia o výhře snil od losu, má blízko k rekordu. Co jeho zranění?

Ekvádorec Enner Valencia snil od dubnového vylosování skupin fotbalového mistrovství světa v Kataru o vítězství v zahajovacím utkání proti domácímu výběru. Nedělní triumf 2:0 nad pořadatelskou zemí zajistil historicky nejlepší střelec Ekvádoru dvěma brankami. Doufá, že kvůli zdravotním problémům nepřijde o páteční duel s Nizozemci.
„Vzpomínám si, že od vylosování jsem mnohokrát snil o výhře v zahajovacím duelu. Je to sen, že jsem skóroval a pomohl svému týmu ke třem bodům,“ řekl Valencia na tiskové konferenci.
Třiatřicetiletý útočník Fenerbahce Istanbul se prosadil už ve třetí minutě, kvůli ofsajdu ale gól neplatil. V 16. minutě skóroval z penalty, za další čtvrthodinu stanovil konečný výsledek přesně umístěnou hlavičkou k tyči.
„Podařilo se nám dát dva rychlé góly, které nám pomohly kontrolovat zápas a získat tři body. Věříme, že se můžeme dostat daleko a že budeme předvádět dobré výkony,“ uvedl Valencia, jenž si za reprezentaci připsal 37 zásahů.

Na světovém šampionátu zaznamenal posledních pět branek Ekvádoru. Třikrát se trefil na turnaji v roce 2014 v Brazílii a jeden gól ho dělí od rekordu. Dát šest branek své země na světovém šampionátu za sebou se povedlo Portugalci Eusébiovi (1966), Italovi Paolu Rossimu (1982) a Rusovi Olegu Salenkovi (1994).
V závěru první půle Valenciu po jednom ze soubojů lékaři ošetřovali. Přestože se na hřišti objevila i nosítka, vystřídal nakonec až v 77. minutě. „Cítím mírnou bolest v koleně a kotníku. Doktoři se na to podívají a uvidí, nakolik je to vážné. Doufám, že proti Nizozemsku budu hrát,“ podotkl někdejší hráč West Hamu nebo Evertonu.
Trenér Gustavo Alfaro je o jeho startu přesvědčený. „Enner proti Nizozemsku nastoupí. O tom není třeba pochybovat,“ prohlásil šedesátiletý Argentinec.
Z úvodního vítězství měl velkou radost, nechtěl ho ale přeceňovat. „Je důležité vyhrát první zápas, obzvlášť s Katarem. Máme velmi mladý tým, ale hráči byli zodpovědní a pochopili, jak porazit Katar. Je to důležité, ale ne určující vítězství. Z historie víme, že některé týmy navzdory úvodní výhře dál nepostoupily,“ konstatoval Alfaro, jehož svěřenci zakončí skupinu proti Senegalu.
Zprávy ze dne 21. listopadu 2022
Už je tak nějak známo, že japonští fanoušci po sobě uklízí nepořádek na stadionech. Jde o jejich kulturu. Jenže oni tak činí i v případě, kdy nehraje jejich země. Takhle je zachytili po závěrečném hvizdu úvodního duelu šampinátu v Kataru. Na dotaz proč to dělají, odpověděli: „Japonci nikdy neopustí místo, aniž by uklidili nepořádek okolo sebe."
Kdo mu to řekne? Angličtí fanoušci si na sociálních sítích dobírají MasonaMounta. Ofenzivní záložník Chelsea před duelem s Íránem (6:2) z plných plic zpíval národní hymnu. Jenže... Místo: „God save our gracious King." Znělo z jeho úst: „God save our gracious Queen." V čele Velké Británie už totiž není královna Alžběta II., která umřela 8. září tohoto roku, ale král Karel III.
Kvůli problémům s mobilní aplikací na vstupenky pro mistrovství světa nestihly stovky fanoušků začátek pondělního zápasu Anglie proti Íránu (6:2). Příznivci tvrdili, že jim z aplikací lístky zmizely. Zhruba hodinu před výkopem duelu ve 14:00 SEČ se před Chalífovým mezinárodním stadionem v Dauhá začaly tvořit fronty. Poslední lidé se na stadion podle agentury AP dostali asi půl hodiny po výkopu. Světová federace FIFA problém vyřešila tím, že fanouškům zaslala pomocí e-mailů QR-kódy, které mohli ukázat při kontrole.
Reakce na rozhodnutí, že kapitáni sedmi evropských reprezentací nebudou hrát s duhovou páskou kvůli hrozícím sakncím: Postoj FIFA vyvolal kritiku skupin bojujících za práva komunity LGBT+. „Je to víc než zklamání, že kvůli FIFA čelí evropští kapitáni hrozbě, že začnou zápasy se žlutou kartou kvůli snaze upozornit na problematiku lidských práv. FIFA potlačuje jejich základní právo na svobodu slova a projevu,“ uvedli představitelé skupiny 3LionsPride reprezentující anglické fanoušky.
Asociace anglických fotbalových fanoušků (FSA) má podle svého vyjádření po dnešku pro FIFA jen pohrdání. „Abychom parafrázovali předsedu FIFA Gianniho Infantina - fotbaloví fanoušci LFBT+ a jejich spojenci dnes budou cítit vztek,“ uvedla FSA v narážce na Infantinův projev před startem MS, kde mimo jiné prohlásil, že se cítí jako gay, handicapovaný či námezdní dělník. „Dnes se cítíme zrazení. Dnes cítíme pohrdání organizací, která ukázala své pravé hodnoty udělením žluté karty hráčům a červené karty toleranci,“ dodala FSA.