Radek Špryňar
24. listopadu 2022 • 09:15

Katar jako poslední kapka? Dánové přiznávají: Zvažujeme odchod z FIFA

Vstoupit do diskuse
35
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Slavia 1:0. Další zvrat v boji o titul, rozhodl Šulc
Plzeň - Slavia: Ogbu před sebou nechal volného Šulce, ten posílá Viktorii do vedení! 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Řeší se od neděle víc fotbal, nebo kauza zakázaných kapitánských pásek „One Love“? Za bé je správně. S dosud nejtěžším kalibrem přišel předseda dánského fotbalového svazu (DBU) Jakob Jensen. V prohlášení uvedl, že Dánsko je připraveno vystoupit z FIFA. „V severském regionu o tom diskutujeme už od srpna,“ řekl pro server The Athletic.Dánsko bylo jednou ze zemí, která se na půdě Kataru, kde jsou stejnopohlavní sexuální styky mezi dospělými muži a ženami nezákonné, přihlásila k podpoře antidiskriminační kampaně „OneLove“. Kapitán Simon Kjaer byl připravený mít v úvodním utkání skupiny proti Tunisku (0:0) na paži duhovou pásku v barvách LGBTQ+ komunity. Sedm evropských zemí nakonec od akce ustoupilo na základě hrozby FIFA, která by takový čin trestala žlutou kartou.

Dánský fotbalový svaz patří mezi výrazné kritiky předsedy federace Gianni Infantina. A po událostech v Kataru svoji rétoriku prostřednictvím předsedy ještě zesílil. „Ve FIFA se blíží prezidentské volby. Ve federaci je 211 zemí, současný prezident má podporu 207 zemí. Dánsko mezi tyto země nepatří. A nikdy nebudeme,“ drsně pravil na středečním mítinku s novináři Jakob Jensen.

Pro upřesnění, volby se uskuteční 16. března příštího roku v Kigali ve Rwandě. Jediným kandidátem na funkci prezidenta FIFA je Gianni Infantino, který mezinárodní fotbalovou federaci vede od roku 2016. Do uzávěrky nikdo jiný přihlášku nepodal.

Odmítnutí podpory Infantina je pouze jedním krokem, předseda DBU dokonce hodlá vyprovokovat debatu o odchodu z FIFA. Dánsko je na něj prý připraveno a je ochotno diskutovat s pětapadesáti členskými zeměmi Evropy o stejném postupu. „Nejde o rozhodnutí učiněné nyní. O vystoupení máme jasno už dlouho. V severském regionu o tom diskutujeme od srpna,“ pronesl Jensen. „Pokud ale Dánsko odejde samo, může mít problémy. Bylo by dobré zjistit, zda o těchto věcech nemůžeme vést dialog. Přece musíme přemýšlet o tom, jak obnovit důvěru ve FIFA. Vyhodnotit, co se stalo, a vytvořit strategii, kupříkladu s našimi severskými kolegy.“

Vypadá to, že v Kataru bude větší horko, než se očekávalo.

Skupina D

Z V R P Skóre B
1. Francie 3 2 0 1 6:3 6
2. Austrálie 3 2 0 1 3:4 6
3. Tunisko 3 1 1 1 1:1 4
4. Dánsko 3 0 1 2 1:3 1

Vstoupit do diskuse
35

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud