Ďábelský zápas. Rozjetý Rooney nedal i dal penaltu, Bony rekordně střídal

Autor: jon
0
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Čtyři góly, jasná výhra domácích borců. Takže víceméně vše, co si fanoušci Evertonu v pondělní ligové dohrávce se Swansea (3:1) mohli přát. Forma "Toffees" jde po bídných týdnech nahoru, dominuje rozjetý kapitán Wayne Rooney, autor závěrečné penalty a jedné asistence. Na druhé straně se ani nestihl zahřát Bony Wilfried - exsparťanský útočník se brzy zranil a už v 5. minutě musel střídat. Tím se postaral o nejrychlejší výměnu v probíhajícím ročníku Premier League.

Rooney odehrál proti Swansea výživnou partii. V nastavení prvního poločasu zahodil penaltu, vyraženou střelu ale nakonec dostal do sítě jeho mladý parťák Dominic Calvert-Lewin. Everton tím těsně před odchodem do kabiny srovnal skóre na 1:1.

Po půlhodině hry se blýskl Gylfi Sigurdsson. Osamocený Rooney rozjel na půlce akci, po které islandský šutér práskl do balonu a nádhernou ranou dostal domácí do vedení.

Everton dostal v 73. minutě ještě jednu možnost penalty. Sebevědomý Rooney si znovu postavil míč na bílý puntík, poslal ho na druhou stranu a tentokrát se nemýlil.

Pokutový kop číslo dvě se ale zahrávat neměl, sudí Jon Moss spolu s asistentem udělali chybu. Neviděli, že domácí krajní bek Jonjoe Kenny byl zasažený Martinem Olssonem ještě před hranicí vápna, kopat se měl přímý kop.

Everton v této sezoně zahrával v lize už sedm penalt, pět z nich úspěšně. To je největší číslo z Premier League, až za ním se nachází lídr Manchester City (pět penalt, čtyři úspěšně).

Z pěti penalt čtyři dostal do sítě Wayne Rooney. 32letý útočník se dostává do parádní formy, v pěti posledních zápasech nastřílel šest branek.

Rooney je s deseti góly nejlepší střelec týmu, na dvouciferné číslo se dostal podvanácté v kariéře. "Ubíráme se správným směrem, věřím, že přes Vánoce nasbíráme ještě víc bodů," hlásil po utkání spokojený kapitán.

SESTŘIH Premier League: Everton - Swansea 3:1. Poslední tým nepřekvapil, Rooney nedal penaltu

Everton, který před sezonou netajil ambice hrát na špičce, se také díky gólové fazoně svého lídra konečně probírá - z šesti posledních kol pětkrát vyhrál, v tabulce se prokousal na deváté místo a neustále dotahuje mužstva nad sebou.

"Šlo o drobnosti, které jsme v v úvodu sezony dělali špatně. To už je za námi, teď už se k tomu nechceme vracet," pravil Rooney. "Dneska jsme ukázali správný charakter, když jsme zápas otočili. Před čtyřmi týdny bychom takové utkání prohráli," vyzdvihl zvýšené sebevědomí i formu celého týmu.

Rooneymu, který se do mateřského klubu vrátil po úspěšné kariéře v Manchesteru United, pomáhá pravidelné herní vytížení i správná pozice na hřišti. Nepohybuje se na místě koncového hráče, ale na podhrotovému postu, kde může lépe uplatnit svůj cit pro hru a zkušenosti.

"V téhle fázi kariéry je tohle pro mě ta správná pozice," souhlasil dvaatřicetiletý šutér. "Můžu si vybrat, kdy půjdu do vápna a kdy zůstanu venku a pomůžu v rozehrávce. Vím, že takhle můžu hrát a dávat góly, jako se mi to daří v posledních týdnech," hlásil spokojeně.

Pro Rooneyho šlo v pondělí o skvělé utkání, zato útočná hvězda na druhé straně se po hřišti vůbec neproběhla. Bony Wilfried si už po 47 vteřinách od úvodního výkopu natáhl stehenní sval a v páté minutě musel ze hřiště. Šlo o nejrychlejší střídání v aktuální sezoně Premier League.

"Podobná zranění si obvykle vyžádají sedm až deset dní klidu. Testy ukážou, jestli to nebude ještě horší," řekl trenér Swansea Paul Clement. "Bylo to divné. Uběhly jen dvě minuty a vůbec nevím, při čem se mohl stihnout zranit," doplnil kouč.

Útočník Swansea Bony Wilfried musel v utkání s Evertonem už v 5. minutě kvůli zranění střídat

1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester Utd. 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton 38 13 10 15 44:58 49