Dominantní Liverpool přejel United 4:0. Fulham slaví po roce návrat

Autor: ČTK, adl
0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Fotbalisté Liverpoolu v dohrávce 30. kola anglické ligy deklasovali v duelu tradičních rivalů doma 4:0 Manchester United a minimálně na čtyřiadvacet hodin se dostali do čela soutěže. Dvěma góly a asistencí se na vítězství podílel kanonýr Mohamed Salah. Dosavadní lídr Manchester City ztrácí na „Reds“ dva body a první místo bude hájit ve středu v domácím utkání s Brightonem.

Manchester United se musel obejít bez největší hvězdy Cristiana Ronalda, jenž se v těchto dnech vyrovnává s úmrtím jednoho ze svých novorozených dvojčat. Fanoušci na zaplněném stadionu Anfield vyjádřili Ronaldovi a jeho partnerce podporu minutou potlesku, která proběhla symbolicky v sedmé minutě podle čísla dresu pětinásobného vítěze Zlatého míče.

Liverpool v říjnu v prvním vzájemném zápase potupil United na Old Trafford pěti góly a jasný průběh měla i odveta jednoho z největších anglických derby. Už ve čtvrté minutě předložil Salah míč před prázdnou bránu skórujícímu Díazovi a v 22. minutě pro změnu egyptský kanonýr zužitkoval Maného přihrávku za obranu. Nejlepší střelec soutěže se prosadil po osmi soutěžních utkáních a více než měsíci.

Manchester se po pauze krátce zvedl, v 68. minutě ale završil dokonalou souhru ofenzivní trojice „Reds“ Mané po Díazově asistenci. V závěru ještě přidal 22. ligový gól v sezoně Salah a stal se prvním hráčem historie Premier League, který nasázel v jedné sezoně „Rudým ďáblům“ pět branek.

Manchester vyslal za celý zápas jen dvě střely na bránu a vzdaluje se mu šance na postup do Ligy mistrů. Na čtvrtý Tottenham ztrácí tři body, „Kohouti“ navíc mají zápas k dobru.

Premier League - 30. kolo:

Liverpool - Manchester United 4:0
Branky: 22. a 85. Salah, 5. Díaz, 68. Mané

Fulham slaví po roce návrat

Fotbalisté Fulhamu porazili ve 43. kole druhé anglické ligy doma 3:0 Preston a po roční pauze se vrací do nejvyšší soutěže. Jedno ze dvou postupových míst si zajistili čtyři zápasy před koncem a s devítibodovým náskokem na druhý Bournemouth jsou blízko i celkovému triumfu v soutěži.

Fulham poslední dvě ligová utkání prohrál, proti patnáctému týmu tabulky ale nakonec stvrdil postup. Dvěma góly přispěl k jasné výhře srbský útočník Aleksandar Mitrovič, se 40 trefami suverénně nejlepší střelec soutěže.

„Cottagers“ se posledních pět sezon pohybují mezi Premier League a druhou ligou, ze které dokázali postoupit mezi elitu potřetí za sebou. V ročníku 2022/23 je bude čekat rovněž třetí pokus o úspěšnou záchranu.