Thriller pro Bayer. Schick hrál, ke zvratu pomohl kluk „bez dresu“

23
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Šlágr bundesligového víkendu? Jednoznačně duel vedoucího Bayeru Leverkusen na půdě kousavého Lipska. Tohle měl být oku lahodící mač, což se rozhodně potvrdilo, protože nuda v Lipsku se nekonala. V základu Bayeru se představil na hrotu Patrik Schick. Adam Hložek i Matěj Kovář zůstali od startu na střídačce. Škoda. Zápas byl pro české trio o něco důležitější. Přímo v hledišti jej totiž sledovali reprezentační kouč Ivan Hašek s asistentem Jaroslavem Köstlem. Společně byli svědky velkolepého zvratu. Leverkusen vyhrál 3:2 dalším gólem v nastavení. Schick neskóroval, zato v dříve hraném utkání napnul síť Václav Černý.

V první půli se jednoznačně ukázaly současné limity oslabeného Leverkusenu. Nadále bez afrických hvězd či mladého Brazilce Arthura to nebyl poločas dle „lékárnických“ recepisů. Žádná střela na branku, ani jeden roh.

Tak vypadala vizitka Schicka a spol. po prvních 45 minutách, byť to ze strany hostů nebyl opticky zase tak mdlý výkon, ale Lipsko hrálo směrem dozadu na své poměry svědomitě.

Domácí si to mohli dovolit, když už se v 7. minutě prosadil po žonglérském čísle ve vápně Xavi Simons. Nizozemský mládenec se připomněl pátým gólem v bundesligové sezoně, který bude možná aspirovat na gól měsíce.

Ostatně, jednalo se o souboj dvou tvořivých záložníků, o které se uchází Bayern Mnichov. Bavoři mají zálusk kromě Simonse primárně na Floriana Wirtze. Ani jeho pasy však die Werkself nepomáhaly a Schick byl před přestávkou v podstatě neviditelný.

Další ránou pro kouče hostů Xabiho Alonsa pak bylo zranění Jeremieho Frimponga. Klíčový halvbek po půl hodině skončil a přepustil místo Nathanu Tellovi, jehož střídání však doprovázelo velké gestikulování Alonsa.

„Abych byl upřímný, nebyl jsem na střídání připraven. Zapomněl jsem si dres v šatně a někdo mi pro něj musel doběhnout,“ přiznal Tella po utkání. „Nathan dnes předvedl špičkový výkon. Jít do utkání po půl hodině a dosáhnout potřebného nasazení není snadné. Byl to od něj dobrý zápas až na ten dres,“ nakonec chválil mladého Nigerijce Alonso.

O půli se totiž vše zásadní změnilo a mohl za to i Tella. Hosté odehráli úplně jiný poločas. Začali tlačit, čehož využil gólem právě náhradník za Frimponga. Následně po prachbídném rohu Bayer nechal jít do brejku trio Simons, Dani Olmo a Openda. Posledně jmenovaný překonal Hrádeckého. Lipsko tak znovu vedlo po excelentní akci. Jednalo se však o ojedinělý záchvěv.

„Celkově skvělý fotbal, ale Bayer vyhrál zaslouženě. Ve druhé půli předvedl na můj vkus až příliš velkou dominanci,“ hodnotil kouč Lipska Marco Rose.

Leverkusen se po dalším srovnání hlavou kladiva Jonathana Taha z útočné poloviny už prakticky nehnul. Schick čekal jako predátor na svou chvíli, ale ta ne a ne přijít. Jednou zakončoval do boční sítě, pak vyzval krásnou přihrávkou k souhře Grimalda, ale Španěl selhal.

Podle prvního poločasu by si na Bayer asi nikdo nevsadil, jenže závěr utkání vypadal zase jako mačkání citrónu. Jenže tentokráte hosté nepřitápěli Augsburgu jako minulý týden, ale obětí se stalo Lipsko. Ochozy Red Bull Areny měly do spokojenosti v poslední třetině utkání daleko. Aby toho však nebylo pro Alonsa málo, v závěru se zranil hrdina utkání v Augsburgu Exequiel Palacios a na plac šel Robert Andrich. Palacios ale nebyl potřeba. Leverkusen totiž znovu po týdnu uštknul v nastavení druhé půle, tentokrát se však z rohu prosadil svým prvním gólem v sezoně napříč soutěžemi Ekvádorec Piero Hincapié.

Tohle prostě jsou titulové momenty. „Nemusíme vždy takhle vyhrávat, ale za každé podobné vítězství jsme rádi,“ zářil zkušený Jonas Hofmann, když komentoval gól z nastavení po rohovém kopu. Leverkusen se prosadil hlavní zbraní Lipska, které je v sezoně nejproduktivnějším týmem bundesligy ze standardních situací, což ještě více domácí rozlítilo. „Mohli jsme je dneska porazit, místo toho jsme se zase porazili sami. Jsem totálně naštvaný, že jsme to nezvládli,“ pronesl David Raum z Lipska.

A že na střídačce zůstal Matěj Kovář? To se čekalo, v bundeslize prostě čeká marně, přes Fina Hrádeckého se do hry nedostává. Trpkou realitou je ale fakt, že až v 93. minutě naskočil do duelu Adam Hložek, který střídal Schicka. Alonso jakoby nyní jasně demonstroval, že Hložek pro něj není hráčem, kterému důvěřuje do vypjatých bitev. Český ofenzivní univerzál dostal prostor proti Augsburgu, nevyužil ho a Ivanu Haškovi se tak ukázat v akci pořádně nemohl.

Tohle byly ještě vydřenější tři body než minulou sobotu, ale Alonso už musí dumat nad tím, jak vlastně postaví základní jedenáctku za týden proti Mönchengladbachu. Tah totiž bude stát kvůli kartám a zdravotní stav Frimponga a Palaciose je v tuto chvíli nejasný.

Přeruší Leverkusen dominanci Bayernu? (NE)závislost na Schickovi i Alonsův styl

Domácí: 7. Simons, 56. Openda

Hosté: 47. Tella, 63. Tah, 90+1. Hincapié

Domácí: Blaswich – Simakan (74. Henrichs), Klostermann (C), Lukeba, Raum – Seiwald (74. Kampl), X. Schlager – Olmo (74. Baumgartner), Simons (84. Elmas) – Openda, Šeško (74. Poulsen).

Hosté: Hrádecký (C) – Stanišić, Tah, Hincapié – Frimpong (31. Tella), Xhaka, Palacios (88. Andrich), Grimaldo – J. Hofmann, Wirtz – Schick (90+2. Hložek).

Domácí: Lenz, Kampl, Elmas, Poulsen, Bitshiabu, Henrichs, Baumgartner, Gulácsi, Eduardo

Hosté: Puerta, Hložek, Kovář, Mbamba, Fosu-Mensah, Andrich, Tella, Amiri, Izekor

Domácí: Simons, X. Schlager

Hosté: Tah, Alonso - trenér, Stanišić, Wirtz

Jöllenbeck – Kempter, Weickenmeier

Red Bull Arena, Lipsko

46 529 diváků

Reprezentační záložník Václav Černý skóroval v německé fotbalové lize v druhém utkání za sebou a v 21. kole pomohl Wolfsburgu k remíze 1:1 na hřišti Heidenheimu. V základní sestavě nastoupil i obránce Hoffenheimu Pavel Kadeřábek, jeho tým ale prohrál 2:3 ve Freiburgu.

„Vlci“ přesto v lize potřetí za sebou nezvítězili, krátce před pauzou Heidenheim srovnal po Jenzově vlastním gólu. Wolfsburg je v tabulce desátý o bod a jednu příčku za nováčkem soutěže.

Hoffenheim prohrával ještě v 57. minutě 0:2, po gólech Weghorsta a Beiera ale v 77. minutě srovnal. U druhé branky už nebyl na hřišti Kadeřábek, jenž se žlutou kartou vystřídal po hodině hry. V 82. minutě byl navíc vyloučen Gulde, domácí ale i v oslabení přece jen rozhodli zásluhou Sallaie, který dorazil vlastní neúspěšnou hlavičku. Freiburg udržel před dnešním soupeřem sedmou příčku a odskočil mu na rozdíl čtyř bodů.

Pátý Dortmund zvítězil 4:0 na hřišti předposledního Kolína nad Rýnem. Dvěma góly se na tom podílel nizozemský útočník Malen, se sedmi ligovými zásahy nový nejlepší střelec týmu.

Bochum se domácí výhrou 1:0 nad třetím Stuttgartem posunula na 12. příčku. Jediný gól vstřelil v 50. minutě slovenský křídelník Bero. Stuttgart, kterému kvůli účasti na africkém Poháru národů chyběl druhý nejlepší ligový střelec Guirassy, prohrál potřetí z posledních čtyř utkání.

Začátek druhé půle se zdržel asi o 40 minut, protože fanoušci hostů blokovali vlajkami a transparenty únikové východy ze sektoru. Po prodloužené poločasové pauze se ale nakonec duel dohrál.