Jakub Dvořák
3. dubna 2020 • 09:27

Konec sezony v Belgii? Unáhlené, píše ostatním UEFA. Hrozí trest

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Fišerová a její cesta za snem: Byla jsem na dně. Nemohla ani jíst, teď zabojuje o medaili
Wiesnerův gól? Mohla mu předcházet penalta. Olatunjiho teč nejspíš byla, bizár na Slovácku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jako první předčasně ukončili sezonu: mistrovský titul udělili Bruggám a kolo před koncem základní části upustili od navazující nadstavby. Ačkoliv se zdálo, že v Belgii zdárně jako první vyřešili co s aktuálním ročníkem, jejich kroky se vůbec nelíbí Evropské fotbalové unii (UEFA). „V této fázi je jakékoliv ukončení domácích soutěží unáhlené a neopodstatněné,“ reaguje v dopise ostatním členským svazům.Titul Bruggám, žádný sestup a to vše ještě předtím, než se dohrála základní část a následná nadstavba. Tak vedení belgické ligy rozhodlo. Verdikt ještě musí posvětit zasedání zástupců všech 24 klubů z prvních dvou nejvyšších soutěží, ale už nyní se našel velmi silný odpůrce.

Nikoliv však z Jupiler Pro League, nýbrž ze švýcarského Nyonu, kde sídlí UEFA. Ta už před belgickým rozhodnutím varovala, že země, které předčasně ukončí sezonu, nemusí v následujícím ročníku působit v evropských pohárech.

Belgičané se přesto rozhodli vše v době světové pandemie odpískat. A UEFA zareagovala. „V této fázi je jakékoliv ukončení domácích soutěží unáhlené a neopodstatněné,“ napsali nejvyšší představitele v dopise ostatním členským svazům. UEFA ve zprávě zdůrazňuje, že v danou chvíli je třeba mít trpělivost.

„Jsme přesvědčeni, že můžeme fotbal restartovat v nejbližších měsících. Za jakých podmínek, to určí veřejné orgány,“ stojí v psaní, pod kterým jsou kromě předsedy Aleksandera Čeferina podepsáni šéf Evropské klubové asociace (ECA) a Juventusu Andrea Agnelli a prezident Evropských lig Lars-Christer Olsson.

Podle jejich myšlenek by se měly ligové soutěže dohrát v červenci a srpnu. „Chceme zabezpečit, aby se o všem rozhodlo na hřišti a zachovali jsme tím integritu soutěží,“ stojí v dopise.

Až následně by se řešilo, jak se odehrají evropské poháry. UEFA již před časem o rok odložila červnové EURO, na neurčito utkání Ligy mistrů, Evropské ligy a zrušila reprezentační termíny.

O tom, jak naložit s přerušenou sezonou, se vedou diskuze napříč celým světem. Nejinak tomu je i v Česku. Například sportovní manažer Slavie Jan Nezmar v rozhovoru pro iDnes.cz navrhl, aby se letos zrušila nadstavba a liga se ukončila po základní časti (30 kol).

S tím však předseda LFA Dušan Svoboda zásadně nesouhlasí. „Jsou jen dvě možnosti: dohrát sezonu, nebo ji anulovat. Pokud chce někdo ve stávající sezoně získat titul, oslavit svůj sportovní úspěch, tak to musí udělat na hřišti. Anulovat ročník budeme muset tehdy, kdy nám to nebude umožněno,“ reagoval v rozhovoru pro iSport.cz.

Český útočník Michael Krmenčík se svými spoluhráči slaví jednu z branku Brugg
Český útočník Michael Krmenčík se svými spoluhráči slaví jednu z branku Brugg

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Tabulky skupin Pavouk Vstupenky na ME ve fotbale Tipovačka Kde sledovat EURO v TV? Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Články odjinud


Články odjinud