
Plzeň se těšila na krásnou slunečnou neděli, zakončenou ligovým šlágrem s našlápnutou Spartou. Jenže hned zrána zmrazila celé město velmi smutná zpráva. Ve věku čtyřiceti let zemřel bývalý stoper červenomodrých Marián Čišovský, který prohrál svůj zápas s krutou a nevyléčitelnou chorobou. „Způsobem, jakým bojoval až do poslední chvíle, je vzorem pro všechny, kteří musí bojovat s jakoukoli nemocí,“ uvedl šéf Viktorie Adolf Šádek. Fotbal se v tu ránu ocitl na vedlejší koleji, tak jen pro pořádek – domácí zvítězili 2:1.
Viktoria se v relativně krátké době musí vyrovnat s třetí tragédií a nenahraditelnou lidskou ztrátou. Po předčasných odchodech Františka Rajtorala (+31) a Davida Bystroně (+34) v roce 2017 skonal i třetí někdejší člen legendární obrany týmu, který získával tituly i body v Lize mistrů. V noci ze soboty na neděli zemřel Marián Čišovský. Bylo mu čtyřicet let.
„Dnes odešel legendární obránce a fantastický člověk... Dohlídni tam na Rajtyho s Bizim... Naše obrana z roku 2011 byla neuvěřitelná a nemůžu uvěřit, že jsem tu zůstal úplně sám... Upřímnou soustrast rodině #28,“ vzkázal na Instagramu David Limberský, poslední z obranné vozby, který je ještě naživu.
Čišovský podlehl amyotrofické laterální skleróze (ALS), nevyléčitelné a kruté nemoci pohybového aparátu, která se stala osudnou například i bývalému českému premiérovi Stanislavu Grossovi. Trpěl jí třeba i známý britský vědec Stephen Hawking, kterého choroba upoutala celoživotně na speciální invalidní vozík.
Plzeňský klub o úmrtí slovenského fotbalisty informoval na svých sociálních sítích a okamžitě zřídil pietní místo u Brány borců na svém stadionu, kam mohli fanoušci přijít zapálit svíčku. Příznivci zase uspořádali společný smuteční pochod z náměstí na stadion, většina z nich při tom měla na sobě památeční trička s nápisem TITUL PRO ČIŠU! ze sezony 2014/15.
Hráči Viktorie nastoupili do zápasu se Spartou ve speciálních dresech s jednotnou jmenovkou ČIŠOVSKÝ na zádech, samozřejmostí byla minuta ticha před úvodním hvizdem i hromadný potlesk všech ochozů ve 28. minutě, tohle číslo totiž Čišovskému v Plzni patřilo.
A už navždy bude.
„To, jak Marián dokázal do poslední chvíle bojovat do poslední chvíle se zákeřnou nemocí, je obdivuhodné a ukazuje to, jak silný to byl člověk. Zároveň ukázal cestu všem, kteří bojují s jakoukoli podobnou nemocí – nikdy se nevzdat. Toto poselství tady s námi zůstane navždy, stejně jako Marián v našich vzpomínkách a srdcích,“ uvedl klubový boss Adolf Šádek, který utkání sledoval v černém smutečním obleku.
Když pak Tomáš Chorý otevřel skóre zápasu, jeho gesta byla výmluvná. Nejprve si stáhl z paže černou pásku a ukázal jí nebe a pak si uznale poklepal jméno zesnulého fotbalisty na svých zádech.
Nejsilnější moment nicméně přišel až po zápase, když tým přišel na děkovačku před jižní tribunu, na které stála vdova po zesnulém Martina Čišovská s dětmi. Zatímco celý stadion tleskal, drobnou blondýnku s kšiltovkou podpírali Matúš Kozáčik s Markem Bakošem, nynější asistenti a bývalí Čišovského parťáci. Na druhé straně si pak David Limberský půjčil z kotle transparent s nápisem ODPOČÍVEJ V POKOJI ČIŠO #28 a s celým týmem jej držel naproti fanouškům, přičemž obě skupiny střídavě tleskaly a vyvolávaly jméno, kolem kterého se včera v Plzni bohužel všechno točilo. Zazněl i nostalgický hit Karla Gotta Cˈest La Vie.
Čišovský sice odehrál v Plzni pouze tři sezony, ale v kronice klubu zanechal elegantní stoper s výbornou rozehrávkou a nadprůměrnou produktivitou nesmazatelnou stopu. Když mu lékaři diagnostikovali ALS, vyjádřil mu klub plnou podporu a nadále plnil smlouvu. Čišovský zůstal i na soupisce, to bylo další milé gesto.
„Marián byl vynikající fotbalista i člověk, charakterní a inteligentní. Nemám jediné minus, které bych o něm řekl. Zdrtilo mě to,“ řekl Dušan Uhrin mladší, který rodáka z Humenného vedl kromě Plzně i v rumunském Temešváru.
Tak odpočívej v pokoji, Čišo.