Prokletí Viktorie Plzeň: z legendární obrany zůstal jen Limberský

Plzeňský základní sestava z utkání proti Barceloně v Lize mistrů na podzim 2011
David Bystroň, Marián Čišovský a František Rajtoral v době, kdy hráli za Viktorii Plzeň. Všechny tři bohužel potkal tragický osud
Marián Čišovský a Pavel Horváth v době, kdy společně hráli za Plzeň zápasy v Lize mistrů
Slovenský obránce Marián Čišovský v době, kdy nastupoval za Viktorii Plzeň
Slovenský obránce Marián Čišovský v létě 2011, kdy přišel do Plzně, vítal ho generální ředitel klubu Adolf Šádek
Rodina Mariána Čišovského na tribuně ve Štruncových sadech
Rodina Mariána Čišovského na tribuně ve Štruncových sadech
29
Fotogalerie
Fotbal
Vstoupit do diskuse (5)

Z té fotografie mrazí. Františka Rajtorala, který slaví vstřelený gól, na ní doplňují rozesmátí Marián Čišovský s Davidem Bystroněm. Ani jeden z nich už přitom není naživu. Z legendární plzeňské obrany, která klubu pomohla k historicky první účasti v Lize mistrů, zbyl jen David Limberský (36). „Nemůžu uvěřit, že jsem tu zůstal úplně sám...“ poznamenal na Instagramu.

Jsou to tři různé příběhy s odlišnými okolnostmi i scénářem. Jedno však mají společné – jde o lidské tragédie se špatným koncem. Po Františku Rajtoralovi (†31) a Davidu Bystroňovi (†34), kteří si vzali život krátce po sobě v roce 2017, odešel o víkendu ve věku čtyřiceti let i Marián Čišovský. Slovenský stoper podlehl amyotrofické laterální skleróze (ALS), nemoci, při níž člověk postupně ztrácí kontrolu nad svým tělem, zatímco mozek funguje normálně.

Video placeholder
Zemřel Marián Čišovský (†40). Se zákeřnou ALS bojoval šest let • iSport.tv

„Je to tragédie, hrozně špatně se mi o tom mluví. Byli to výborní fotbalisti i skvělí kluci, patřili mezi základ, který plzeňský fotbal pozvedl. Škoda, že to vzalo takový obrat,“ lituje Karel Krejčí, jenž z pozice asistenta hlavního trenéra Pavla Vrby se všemi zesnulými spolupracoval.

Pravý bek Rajtoral, stopeři Bystroň s Čišovským, na levém kraji pak David Limberský. Tak se na začátku sezony 2011/12 vyprofilovala obrana Plzně, která na první pokus pronikla do Ligy mistrů a zde v konkurenci Barcelony, AC Milán a BATE Borisov uhrála třetí místo, které znamenalo jarní pokračování v Evropské lize.

Jmenovaný kvartet společně odehrál i s předkoly na evropské scéně jedenáct zápasů v řadě a zdálo se, že před sebou má dlouhou a skvělou budoucnost. Jenže to byl hořký omyl. Jako první vypadl z kola ven Bystroň, který měl po utkání na hřišti Borisova pozitivní dopingový test na metamfetamin.

Dostal dvouletý distanc, klub s ním rozvázal smlouvu, a když se chtěl urostlý zadák na hřiště po vypršení trestu vrátit, utrpěl dvě vážná zranění kolena, po kterých ve dvaatřiceti letech ukončil profesionální kariéru. Těžké období prožíval i v soukromí, nejprve se rozvedl, posléze se mu rozpadl i další vztah, ze kterého měl syna. Nakonec si vzal život ve Švýcarsku, kde hrál nižší soutěže a pracoval ve firmě na stavbu lešení. Bylo mu třicet čtyři let.

Zpráva o jeho sebevraždě zapůsobila o to víc, že přišla jen necelý měsíc poté, co stejný způsob odchodu ze světa zvolil i jeho bývalý parťák Rajtoral. Odchovanec Příbrami se celou kariéru potýkal s maniodepresivní psychózou, či chcete-li bipolární poruchou.

Kvůli vážné psychické nemoci zmizel na čas z fotbalové scény nejprve v ostravském Baníku, později i v Plzni, oba kluby tehdy jeho absenci zdůvodňovaly únavovým syndromem. Zatímco Bystroňovu kariéru zlomila taneční droga, Rajtoralovi se stal fatálním přestup do tureckého Gaziantepsporu, kam odešel v rámci přestavby plzeňského týmu společně s Danielem Kolářem.

Jenže Kolář se po pár měsících vrátil domů a citlivý, až labilní Rajtoral sám angažmá v neútulném prostředí kousek od syrských hranic mentálně nedal. Oběsil se podle tureckých médií na opasku a na stole údajně zanechal seznam svých věřitelů i dlužných částek.

Čišovský chtěl na rozdíl od svých dvou bývalých spoluhráčů s nepřízní osudu bojovat a zoufale žít, o to je jeho předčasný skon ještě smutnější. Se zákeřnou a nevyléčitelnou chorobou bojoval dlouhých šest let, i když věděl, že naději na úspěch má skutečně minimální.

Zanechal po sobě manželku Martinu a tři děti – Maroše (14), Martina (11) a Tinu (7) – které stály do poslední chvíle při něm. „Byl to stoper, kterého by chtěl každý trenér, předběhl dobu. Konstruktivní, rychlý, gólový. Ale hlavně to byl skromný a charakterní kluk, bojovník, což dokázal i během nemoci. Pro plzeňskou veřejnost je to hodně smutný,“ přiznává Krejčí.

Video placeholder
Zemřel Marián Čišovský (†40). Se zákeřnou ALS bojoval šest let • iSport.tv
Vstoupit do diskuze (5)

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů