Roman Berbr: policejní razie v sídle FAČR a jeho zatčení | iSport.cz
16. října 2020 • 11:34

Policejní razie ve fotbale. Zatkli Berbra, kauza se točí kolem Vyšehradu

Autor: iSport.cz, jp, šp, šq
Vstoupit do diskuse
122
TOP VIDEA
INSIDER: Kuchta střílel do vlastních řad, říká Siegl. Proč málem neudržel slzy?
iSport podcast: Slávistická zranění už jsou únava materiálu. Co průvan v kádru?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zatčený místopředseda FAČR Roman Berbr i další kontroverzní funkcionář Roman Rogoz. V pátek ráno se nejen v sídle Fotbalové asociace spustila policejní razie, která končí zatím dvacítkou obviněných lidí. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je viní z korupce a ovlivňování výsledků fotbalových zápasů, podle informací iSport.cz se kauza hodně točí kolem rozhodčích, ale i sázek. Středobodem dvouletého pátrání policistů pak má být druholigový Vyšehrad, kde Rogoz dělá sportovního ředitele.V sídle FAČR na Strahově zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Zatčen byl i místopředseda Roman Berbr, právního zástupce mu bude dělat Jan Lego, současný šéf legislativně-právního oddělení FAČR, bývalý předseda odvolací a revizní komise. Podle informací iSport.cz se jedná o uvalení vazby, aby Berbr nemohl ovlivňovat svědky. O Berbrově zatčení informoval jako první Deník N.

„Jsme v úplném prvopočátku vyšetřování a žádné další informace ke skutkovým okolnostem, důkazům ani osobám nemůžeme v tuto chvíli poskytnout,“ říká pro iSport.cz státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Můžeme potvrdit, že dnes od ranních hodin probíhají policejní procesní úkony, jejichž součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla asociace na Strahově. FAČR poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace,“ uvedl mluvčí Michal Jurman s tím, že další informace sdělit nemůže: „Podávání má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze. Vzhledem k probíhajícímu šetření se Fotbalová asociace ČR nemůže k celé věci vyjadřovat.“ Předseda FAČR Martin Malík podá oficiální stanovisko v pondělí.

Policejní akce souvisí podle informací iSport.cz s korupcí rozhodčích a ovlivňování zápasů v ČFL a nižších soutěžích, středobodem má být Roman Rogoz a postup jeho Vyšehradu ze třetí do druhé ligy v sezoně 2018/2019.

Takhle vypadalo dnešní zatýkání Romana Berbra, místopředseda FAČR ve žluté bundě (Zdroj: sport.cz)
Takhle vypadalo dnešní zatýkání Romana Berbra, místopředseda FAČR ve žluté bundě (Zdroj: sport.cz)

Podstatná část zadržených pak má být z řad rozhodčích, ve hře jsou ale i sázky. „Tři osoby podezírá policie z trestných činů zpronevěry a podplacení. U jedné osoby je trestní řízení vedeno pro trestný čin zpronevěry, podplácení a přijetí úplatků. U dalších tří osob jde pouze o trestný čin přijetí úplatku ve prospěch organizované zločinecké skupiny," uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vedle Berbra s Rogozem byli zatčeni i Michal Káník, Miloš Vitner, Petr Klupák či Martin Svoboda, známý pod přezdívkou Chřestýš.

Zátah proti organizované skupině, kterou policie podezírá z dlouhodobého ovlivňování zápasů a korupce, se podle informací iSport.cz připravoval zhruba dva roky. Za tu doby by měli mít vyšetřovatelé také odposlechy a zdokumentované schůzky.

V rámci zásahu NCOZ proběhla domovní prohlídka právě u Romana Rogoze, razie a zajišťování materiálů se konalo i v sídle Plzeňského krajského fotbalového svazu, jehož předsedou je Berbr.

Zdrženo bylo devatenáct lidí, jedna osoba je vyšetřována na svobodě, předpokládá se ale, že celá kauza se ještě rozroste. „Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu dnešního dne provádějí na několika místech České republiky úkony trestního řízení, které souvisí s českým fotbalovým prostředím," konstatoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Roman Berbr

Datum a místo narození: 23. června 1954, Nýřany

Vzdělání: středoškolské

Funkcionářská kariéra: dlouholetý předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu, člen výkonného výboru FAČR (od 2011), místopředseda FAČR (od 2013)

Rodina: ženatý s bývalou fotbalovou rozhodčí a současnou funkcionářkou Dagmar Damkovou

Ostatní: bývalý mezinárodní rozhodčí, nyní kontroverzní funkcionář, který je považován za jednoho z nejmocnějších lidí českého fotbalu; vlastní rovněž několik firem; v 70. letech pracoval jako řidič u plzeňské dopravní policie, byl též příslušníkem kontrarozvědky StB; po ukončení rozhodcovské kariéry v roce 2000 působil jako delegát i člen komisí sudích; jeho jméno bylo v minulosti zmiňováno v několika korupčních aférách, ale potrestán nikdy nebyl; postupně si vybudoval velký vliv, jeho oponenti mu vyčítají mafiánské praktiky; na několik kritiků Berbr s Damkovou podali žaloby, většina z nich byla zamítnuta.


Vstoupit do diskuse
122
Články odjinud


Články odjinud