Policejní akce na Strahově. Dlouhý výslech Malíka, přítomný i šéf komise

Strahovské sídlo FAČR, ve kterém proběhla policejní razie
Strahovské sídlo FAČR bylo po policejní razii v obležení televzních štábů
Policie prováděla od pátečních ranních hodin v sídle Fotbalové asociace ČR razii
Policie prováděla od pátečních ranních hodin v sídle Fotbalové asociace ČR razii
Strahovské sídlo Fotbalové asociace ČR, kde probíhá zásah kriminalistů
Strahovské sídlo Fotbalové asociace ČR, kde probíhá zásah kriminalistů
Strahovské sídlo Fotbalové asociace ČR, kde probíhá zásah kriminalistů
39
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (15)

Výslechy vrcholných představitelů českého fotbalu včetně předsedy Martina Malíka, zablokovaná patra v sídle asociace, zabavené počítače a stohy dokumentů. Tak vypadal středeční den na Strahově. Vyšetřovatelé z Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem dorazili na fotbalové ministerstvo, kde zasahovali už v říjnu, kdy hromadných zatýkáním odšpuntovali korupční kauzu, která smetla Romana Berbra. Nyní se enormně zajímali o kauzu „dezinfekce“. „Ano, souvisí to s tímto případem,“ potvrdil informace Zdeněk Zlámal, první místopředseda FAČR.

Na Strahově bylo zase živo. V sídle Fotbalové asociace České republiky od středečních ranních hodin opět zasahovali policisté. „FAČR poskytuje zástupcům PČR standardně maximální součinnost tak, jak avizovala dopředu v podobných případech, tzn. že předáváme veškerou vyžádanou dokumentaci a spolupracujeme na všech dalších potřebných procedurách. Konkrétní detaily nebo další podrobnosti ale nemůžeme samozřejmě v tuto chvíli komentovat,“ uvedl v oficiálním prohlášení Michal Jurman, tiskový mluvčí asociace.

Co se tedy na strahovské hůrce dělo a proč?

Příčinou výjezdu Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem je případ dezinfekcí kabin datující se do minulého roku, který byl velmi detailně popsaný v šokující zprávě Revizní a kontrolní komise FAČR, jejímž předsedou je Zdeněk Šimek.

V praxi šlo o následující: FAČR si v době stižené covidem objednal v devadesáti klubech napříč republikou vyčistění kabin za nestandardní částku necelých deset milionů korun (9,89). Práci zadal firmě Tymich, jejímž majitelem je bývalý dlouholetý hráč Bohemians, údajně bez výběrového řízení a proplatil faktury za práce, které se vůbec neuskutečnily. Dezinfekce byla provedena pouze v jednačtyřiceti klubech.

Zabavené počítače a dokumenty, zavřená dvě patra

V zákulisí se vypráví historky, jak po provalení průšvihu, na který jako první upozornil server Seznam Zprávy, do regionálních klubů volali lidé ze Strahova a vyptávali se, zda byly kabiny vyčištěny a kdy. Někde pochodili, jinde o dezinfekčním procesu slyšeli poprvé… Většinu částky asociace dostala zpět, neboť s dodavatelem uzavřela dohodu o narovnání. Za odvedené práce firmě Tymich zbylo téměř 700 tisíc korun.

Smlouvu mezi Tymichovou společností a FAČRem signoval předseda Martin Malík a dnes již bývalý místopředseda Roman Berbr. Právě nejvyššího muže českého fotbalu včera policisté z útvaru NCOZ podle zdrojů Sportu dlouze vyslýchali. Údajně dvě hodiny.

„Co mám informace, detektivové přišli vyslechnout některé osoby. Kromě Malíka také pány Kabelku a Lega. Souvisí to s případem dezinfekce kabin. Nejedná se však o zátah podobný říjnovému,“ řekl redakci Zdeněk Zlámal, první místopředseda asociace.

Proč zrovna je? A jaké jsou jejich role v případu?

Začněme u Jana Lega, ředitele právního oddělení, který celou smlouvu připravil. Ve zprávě Revizní a kontrolní komise FAČR je však smlouva tvrdě napadena jako diletantsky připravená. Libor Kabelka je zase finančním ředitelem, tok peněz asociace je plně v jeho gesci, faktury firmě Tymich schvaloval. Stejně tak Martin Malík. Indikátorem možných nepravostí je údajně fakt, že faktury byly Tymichově společnosti propláceny před splatností.

„Na fotbalové asociaci dnes nedošlo k žádnému zásahu ze strany Policie ČR. Asociace pouze policii poskytovala maximální součinnost v její další práci,“ uvedl ve středu odpoledne šéf asociace Martin Malík.

Na Strahově však ve středu nedošlo „jen“ na výslechy. Vyšetřovatelé uzavřeli dvě patra sídla, zabavili počítače a haldy dokumentů.

Paradoxní je, že během policejní razie nemohl prostory asociace opustit Vítor Manuel Melo Pereira, dočasný šéf komise rozhodčích, který přišel do Česka s pověřením UEFA a s jednoznačným zadáním přispět v zásadní funkci k odklizení špinavostí.

Detektivové z NCOZ se podle některých zdrojů též měli pídit po spolupráci s firmou ALEA, která v minulosti oblékala rozhodčí. V posledních letech však sudí mají dresy jiné značky.

Kriminalisté zasahovali v sídle asociace už vloni v říjnu, kdy odstartovala kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Vlivný funkcionář po vypuknutí aféry postupně odstoupil ze všech pozic v asociaci. V lednu byl po téměř třech měsících propuštěn z vazby a jako další osoby v kauze je dál vyšetřován na svobodě. V aféře je obviněno celkem dvacet lidí.

Už v pátek vychází Sport Magazín věnovaný tomu, jaký odkaz fotbalu zanechal Roman Berbr

Co v něm najdete?

  • Podrobný rozbor kmotrovského systému, který spoluvytvořil
  • Ohniska moci ve fotbalové asociaci
  • Hlasy z amatérských klubů napříč fotbalem
  • Otevřenou zpověď sponzora, kterému vadí, jak to v českém fotbale funguje

Sport Magazín

Video placeholder
Roman Berbr je na svobodě. Podívejte se, jak opustil Vazební věznici na Pankráci • iSport TV
Vstoupit do diskuze (15)

Doporučujeme

Články z jiných titulů