Fotbal, klobása a pivo. Tradiční kombinace, na kterou řada (nejen) českých fanoušků nedá dopustit. V případě zahraničních výjezdů se klobása mění třeba na sekanou v housce nebo pizzu. Na různorodé občerstvení určitě narazí i diváci, kteří v roce 2034 vyrazí na mistrovství světa do Saúdské Arábie. Ale pivo? To na Blízkém východě nečekejte…
V dějišti světového šampionátu si pivo zkrátka nedáte. Můžou za to tamní zákony: přísný zákaz alkoholu v Saúdské Arábii, na rozdíl od některých dalších muslimských zemí, platí dokonce i v luxusních hotelech.
Podle zdrojů deníku The Guardian se FIFA ponaučila z MS v Kataru v roce 2022, kdy byl vyvíjen tlak na prodej piva přímo na stadionech. Jen aby ho vládnoucí rodina Ál Thání dva dny před startem turnaje zrušila.
Mezinárodní fotbalová federace tehdy musela ze stadionů odvézt desítky tisíc sudů piva Budweiser, a celá akce ji vyšla na necelých 50 milionů eur, které musela zaplatit svému sponzorovi AB InBev – tedy majiteli značky Budweiser. „Tekutý chléb“ pak byl dostupný jen v oficiální fanzoně, kde půllitr vyšel v přepočtu na více než 300 korun.
Výše zmíněný sponzor s FIFA přesto prodloužil smlouvu až do světového šampionátu v roce 2026. A také chtěl vědět, jak vypadají plány právě pro turnaj v Saúdské Arábii.
Diskuse o prodeji alkoholu na stadionech teď údajně není na pořadu dne. Do avizované akce ale zbývá ještě deset let, během kterých se může změnit jak situace jak v případě fanzon, tak v případě hotelů.
Saúdská Arábie je každopádně výrazně konzervativnější zemí než Katar. V Dauhá, hlavním městě dějiště dosud posledního MS, se nachází několik hospod, a alkohol je povolen také v hotelech vyšší třídy. To v Rijádu (alespoň prozatím) nehrozí.
Za konzumaci navíc hrozí velmi tvrdé tresty. V lepším případě pokuta, v tom horším pobyt ve vězení, pro cizince deportace.
Situace se neustále vyvíjí. Pokud ale nenastane opravdový zlom (což není příliš pravděpodobné), fanoušci můžou zapomenout na to, že by si pivo k fotbalu dopřáli.
FIFA rozhodla o pořadatelství světového šampionátu 2034 v Saúdské Arábii, která byla jediným kandidátem, minulý týden na online kongresu. Podobně jako Katar země dlouhodobě čelí kritice za porušování lidských práv.
Saúdská vláda má s FIFA mimořádně blízký vztah, který se mimo jiné pojí s finanční podporou. Ropná společnost Aramco, kterou vlastní stát, platí Mezinárodní fotbalové federaci takřka 100 milionů eur ročně v rámci čtyřleté sponzorské smlouvy. Delší dobu se také spekuluje o tom, že má saúdský státní investiční fond zájem o podíl streamovací platformy DAZN, od které FIFA obdržela miliardu eur za televizní práva na Interkontinentální pohár (Club World Cup).