Severský úprk z KHL. Legionáře jsme živili až příliš dobře, říká kouč Soči
Z Kontinentální hokejové ligy odcházejí kvůli ruské invazi na Ukrajinu po startu play off další zahraniční hráči. V Ufě skončili po útočníkovi Markusi Granlundovi další tři Finové a také dánský obránce Philip Larsen. Za Magnitogorsk už nebude chytat Juho Olkinuora, Novosibirsku dal sbohem další gólman zlatého olympijského týmu z Pekingu Harri Säteri a také finský obránce Jyrki Jokipakka.
Další olympijský vítěz Granlund opustil Ufu už před středečním vstupem týmu do bojů o Gagarinův pohár. Larsen s brankářem Juhou Metsolou a dalšími úřadujícími olympijskými šampiony útočníky Sakarim Manninenem a Teemu Hartikainenem se rozhodli odejít po úvodním čtvrtfinálovém utkání s Novosibirskem (2:1).
„Tohle je asi nejtěžší den v mém životě. Měl jsem dvě možnosti: jít domů za rodinou nebo zůstat tady a hrát dál. Rozhodl jsem se vrátit domů. Nerad bych dlouze rozebíral důvody, ale chtěl bych poděkovat všem v Ufě, těm, kteří mě po celá ta léta podporovali. Doufám, že se situace ve světě zlepší a zase se uvidíme. Bojujte dál o Gagarinův pohár. Budu vám fandit,“ vzkázal na sociální síti Hartikainen.
„Od začátku událostí na Ukrajině jsme se s legionáři a trenéry několikrát sešli. Zaručili jsme jim úplnou bezpečnost na území země na státní úrovni. Byl to poměrně upřímný rozhovor. Hlavně jsme hokejisty žádali, aby nedělali unáhlená rozhodnutí, kterých budou časem litovat. Legionáři jsou pod obrovským tlakem,“ uvedl generální ředitel Ufy Rinat Baširov podle webu championat.com. „Bohužel legionáři se společně rozhodli odejít. Samozřejmě nás to mrzí. Rozhodně se nedá říct, že utekli. Do poslední chvíle jsme doufali, že je přesvědčíme, aby zůstali,“ dodal.
Trenér Soči chce víc sázet na ruskou mládež
Méně smířlivý byl k odchodům zahraničních hráčů trenér Soči Andrej Nazarov, jehož tým se do play off nedostal. „Není žádným tajemstvím, že posledních deset let jsme všechny legionáře až příliš dobře živili. Podle mě je třeba vyvodit závěry a více se zabývat ruskou mládeží,“ uvedl.
Rusko se snaží opustit i další zahraniční hokejisté, ale finský gólman Nižněkamsku Frans Tuohimaa uvedl, že to není tak snadné. Kluby je nechtějí pustit a čeští hráči podle něj dokonce čelí výhrůžkám.
„Mezi národnostmi jsou rozdíly. Češi jsou pod větším tlakem a jsou na tom hůř. Vyhrožují jim,“ řekl serveru listu Ilta-Sanomat zlatý olympijský medailista z Pekingu, který působí v klubu s obránci Lukášem Klokem a Ronaldem Knotem. „Jsem tu zaseknutý a bezbranný. Necítím se tu v nebezpečí, ale chci odejít kvůli přesvědčení a z etických důvodů. Nemám dobrý pocit z toho, že tu jsem,“ uvedl třicetiletý Tuohimaa.
Do play off KHL mělo zasáhnout 16 finských hokejistů. Do vyřazovací části se dostalo i pět týmů, které mají na soupiskách celkem osm českých hráčů.
Už před startem play off odešel z Ufy kanadský rodák reprezentující Bělorusko Geoff Platt a Novosibirsk opustil americký útočník Nick Shore.

Zprávy ze dne 5. března 2022
Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová původně nechtěla do turnaje v Monterrey kvůli situaci v rodné zemi nastoupit, protože v prvním kole měla za soupeřku Rusku Anastasiji Potapovovou. Nakonec se rozhodla hrát a věnovat prémie z turnaje bezpečnostním složkám své země, která čelí ruské invazi. Ukrajinka nakonec padla až ve čtvrtfinále, čímž vydělala 5800 dolarů (136 000 korun).
Zprávy ze dne 4. března 2022
Minulý týden utekla z válkou zasažené Ukrajiny, teď je tenistka Dajana Jastremská (21) už v semifinále turnaje v Lyonu, když pátou nasazenou Jasmine Paoliniovou porazila 6:4 a 7:6. „Dnes jsem se vůbec nedokázala soustředit,“ uvedla tenistka, která po zahájení ruské invaze na Ukrajinu utekla se svou patnáctiletou sestrou z Oděsy. „Ale po tom všem, čím jsem si prošla, nesmím nic vzdávat. To jsem si opakovala, když mi to nešlo nebo jsem byla nervózní. Nemám co ztratit. Když jsem sem přijela, byla jsem unavená fyzicky i psychicky. A s každou výhrou se mi trocha energie vrací zpět,“ dodala.
V sobotu to mohl být pro Andreje Ševčenka a jeho rodinu další klidný den v Londýně, kde bydlí. Jen pár dní po útoku na jeho rodnou Ukrajinu ale místo toho vyšel do ulic podpořit svou zemi, jejíž fotbalovou reprezentaci vede. A objímal se přitom vřele i s Andrewem Todosem. Novinářem a blogerem, tvůrcem podcastu Zorya Londonsk. Na Ukrajině v uplynulém roce žil, má v zemi kořeny, i když se narodil v Británii. „Moji krajané jsou velmi hrdí a cítí, že fotbalová komunita je v tuto chvíli na jejich straně,“ říká v rozhovoru pro iSport TV. Podívejte se...

Zprávy ze dne 3. března 2022
České biatlonistky dnes v závodě štafet Světového poháru ve finském Kontiolahti nastoupily se žlutomodrými čelenkami a čepicemi na podporu Ukrajiny. „Chceme vyjádřit podporu napadené Ukrajině a ukrajinským kamarádům, kteří tu teď s námi nemohou závodit. Je to jen malé gesto, ale věříme, že v této situaci je každá forma podpory a pomoci potřebná a důležitá.“


Bývalý ukrajinský světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka by měl ve své vlasti koordinovat a řídit humanitární pomoc Mezinárodního olympijského výboru. Dlouholetý předseda ukrajinského olympijského výboru zamíří na žádost předsedy MOV Thomase Bacha do Lausanne, aby se ujal rozdělování prostředků z Fondu solidarity.
Česká softbalová asociace (ČSA) se jako mnohé domácí sportovní svazy přidala k pomoci Ukrajincům a vyzvala kluby, aby umožnily rodičům s dětmi prchajícími před válkou sportovat. Naopak ruští a běloruští agresoři si v Česku nezahrají. „Jako země budeme postaveni před výzvu postarat se o ukrajinské uprchlíky, kterými jsou převážně ženy a děti. Nechme je sportovat v našich klubech zdarma, bez nutnosti platit příspěvky. Pomozme jim a jejich rodičům najít novou vstřícnou komunitu v nové zemi,“ uvedl v tiskové zprávě předseda České softbalové asociace Gabriel Waage.
Dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek si v pondělí nepřijde osobně pro státní vyznamenání, které by měl převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana. Považuje to za nevhodné kvůli válce na Ukrajině. „Udělení státního vyznamenání si velmi vážím. Je to pro mě pocta, asi největší, jaká může v nesportovním životě být. Bohužel se musím z pondělního slavnostního předávání omluvit. Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a mí osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast,“ uvedl elitní judista na instagramu. Více čtěte zde >>>
Aby aspoň trochu pomohl, spustil biatlonista Mikuláš Karlík aukci olympijské kolekce a startovních čísel. „Ze začátku mi to přišlo jako malá pomoc, ale nakonec jsme se dostali na zajímavou částku. Jsem moc rád, že naše vazba s fanoušky funguje takhle dobře,“ říká Karlík ve videu. Vybralo se totiž už 143 tisíc korun a aukce stále běží. 22letý závodník také prozradil, kam peníze poputují: „Chtěli jsme, aby naše pomoc zůstala u biatlonu. Proto jsme se rozhodli podpořit rodinu devatenáctiletého biatlonisty Jevhena Malyševa, který padl při obraně Ukrajiny.“
Bývalí američtí tenisté Bob a Mike Bryanovi pomůžou vybrat peníze na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejúspěšnější deblisté historie při nadcházejícím turnaji v Indian Wells zorganizují charitativní aukci. V ní půjdou do dražby rakety podepsané bývalými i současnými hráči a vybranou částku věnují především na pomoc dětem. „Tragédie na Ukrajině nás obrovsky zasáhla,“ citovala agentura Reuters Boba Bryana.