Jeřábek o dění v KHL: Hodně stresová sezona. Všichni od nás dali ruce pryč
Psychicky náročný závěr sezony má za sebou hokejový obránce Jakub Jeřábek, který působil v Kontinentální lize ve Spartaku Moskva. Po ruské invazi na Ukrajinu klub neopustil a sezonu dohrál. Momentálně si však nedovede představit, že by v KHL i nadále působil. Smlouva se Spartakem mu ale skončila, takže má rozhodování o své budoucnosti jednodušší.
„Jak náročná sezona to byla? Myslím, že se stalo asi všechno, co se stát mohlo. Bylo to hodně stresové,“ řekl Jeřábek novinářům po dnešním tréninku národního týmu. „Fyzicky bych asi řekl, že to asi náročné nebylo. Některé sezony byly mnohem náročnější, ale spíše na hlavu,“ přiznal třicetiletý bek.
Po vojenském útoku Ruska na sousední Ukrajinu řada zahraničních hráčů z KHL odešla, Jeřábek ale Spartak stejně jako jeho spoluhráči z Finska a Švédska neopustili. „Bylo to ve hře od prvního dne, proto jsme byli v kontaktu každý den a říkali jsme, že uvidíme podle situace, co se bude dít. Jestli uděláme rozhodnutí, že ho uděláme všichni společně,“ řekl Jeřábek.
Situaci, v jaké v Rusku byl, ale moc rozebírat nechtěl. „Myslím, že kluci už toho napsali dost a není třeba se více vyjadřovat. Jediné, co řeknu, že od nás dali všichni ruce pryč,“ podotkl Jeřábek a poukázal na skutečnost, že Mezinárodní hokejová federace do dnešního dne neumožnila hráčům s platnou smlouvou soutěž opustit.
Jednání jsou na mrtvém bodě
Jeřábkovi skončila smlouva po sezoně, za což je rád. „Smlouvu nemám, skončila mi a dá se říct i kvůli tomu. S klukama jsme říkali, že jsme i rádi, že jsme takové rozhodnutí udělali a v klidu jsme se rozešli. Šlo hlavně o to, že furt byla možnost, jak se dostat domů. O to nám šlo v první řadě,“ uvedl plzeňský odchovanec.
Další budoucnost bude řešit až po mistrovství světa. „Jednání jsou teď všude na mrtvém bodě, každý čeká, co bude. Jestli si dovedu představit, že bych pokračoval v KHL? Momentálně ne,“ přiznal.
Jeřábek se nyní plně soustředí na národní tým, k němuž se opětovně připojil po nemoci. „Jsem rád, že můžu být s klukama, s novými trenéry, kteří mě oslovili. Vždy, když jsem zdravý, tak jsem na nároďák rád jezdil,“ uvedl účastník dvou světových šampionátů a letošních olympijských her v Pekingu.
Zkušený bek v reprezentaci poprvé spolupracuje s finským trenérem Karim Jalonenem, který ji převzal po nevydařené olympiádě místo odvolaného Filipa Pešána. Se zahraničním koučem Jeřábek problémem nemá. „Na nároďáku to trošku změna je, ale v klubech už jsem zahraniční trenéry měl. Švédy, Rusy, Kanaďany. Jde jen o zvyk, není v tom žádný problém,“ řekl Jeřábek
Momentálně se už těší, až si zahraje proti Slovensku. „Zatím jsem toho moc ani neodtrénoval, takže se těším. Člověk se snaží nebláznit a postupem času se do toho dostat,“ pousmál se Jeřábek. Náročné cestování mu nevadí. První zápas se hraje až ve Spišské Nové Vsi. „Spíše bych se na to díval pozitivně. Je to spousta času spolu na cestě, nebudeme furt zavření na hotelu. Může se utužit parta,“ dodal.
Zprávy ze dne 3. března 2022
Rusko se ohrazuje proti vyloučení z paralympiády. „Naši paralympijští sportovci neudělali nic, co by mohlo být vyloženo jako podpora současných politických komplikací,“ citovala agentura AP prohlášení národního paralympijského výboru.
Ve Finsku ukončil výrobce nápojů Hartwall sponzorskou smlouvu s tamní hokejovou halou, která by měla hostit zápasy i během letošního mistrovství světa. Důvod? V aréně mají vlastnický podíl ruští podnikatelé. „Válka, kterou začalo Rusko, je absurdní a trestuhodný čin. V budoucnosti hala už nebude nést název společnosti Hartwall a naše logo bylo odstraněno,” řekl generální ředitel společnosti Kalle Järvinen.
Ruští a běloruští sportovci kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu nakonec na zimní paralympiádě startovat nebudou. Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) po řadě protestů své původní rozhodnutí změnil. „Dotkne se to 83 sportovců, ale kdybychom je v Pekingu nechali startovat, mnohem víc by jich hry bojkotovalo a to by mělo mnohem horší dopad,“ konstatoval šéf IPC Andrew Parsons.
Manažeři od úterního večera žhaví telefony. Snaží se svým klientům včetně Čechů Michaela Kukrleho a Mathiase Vacka sehnat nové angažmá. Musí. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu totiž Mezinárodní cyklistická unie odebrala statut UCI ruským a běloruským stájím. To se týká mimo jiné druhodivizního celku Gazprom-RusVelo, kde oba působili. Úkol to není ani trochu snadný. Hrozí třeba i konec kariéry!?Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 2. března 2022
Světová judistická federace IJF se rozhodla nevyloučit kvůli invazi na Ukrajinu ruské sportovce ze svých soutěží. Na svém webu vedení organizace takový postup označilo za nespravedlivý. V soutěžích IJF mohou ruští judisté startovat pod vlajkou a hymnou světové federace. „Sportovní akce a sport jako takový podporují mír a solidaritu. Radikální rozhodnutí bránit v účasti sportovcům by jen eskalovalo násilí a živilo pocit nespravedlnosti. Nemůžeme odsuzovat sportovce za to, co se děje,“ uvedla IJF mimo jiné ve stanovisku.
Ruský majitel Chelsea Roman Abramovič oficiálně potvrdil, že anglický celek prodá. Vlastnil ho od roku 2003. „Jsem přesvědčen, že je to v nejlepším zájmu klubu, fanoušků, zaměstnanců i sponzorů a partnerů. Prodej nebude probíhat urychleně, ale podle řádného procesu. Nikdy mi nešlo o obchod ani o peníze, ale o čistou vášeň pro hru a klub. Navíc jsem pověřil svůj tým, aby založil charitativní nadaci, kam bude veškerý čistý výtěžek z prodeje věnován. Nadace bude sloužit ve prospěch všech obětí války na Ukrajině,“ uvedl v prohlášení. Více čtěte ZDE>>>
K sankcím za útok na Ukrajinu se připojily i organizace sáňkařů a bobistů. Mezinárodní federace bobistů a skeletonistů IBSF vyloučila minimálně do červencového kongresu ruský svaz, sáňkařská federace FIL zakázala až do odvolání ruským sportovcům účast na všech soutěžích. Navíc zahájila vyšetřování nejmenovaných ruských závodníků kvůli podpoře invaze na sociálních sítích.
Atak Ruska na Ukrajinu stále logicky zasahuje i do světa sportu. Fotbalista Andrej Jarmolenko vyzval ruské reprezentanty, aby se veřejně postavili proti útoku armády své země na Ukrajinu. Hráč anglického West Hamu ve videu na instagramu ruské fotbalisty zkritizoval, že k válečnému konfliktu mlčí. Vzápětí na něj zareagoval Arťom Dzjuba, útočník Zenitu Petrohrad, který na loňském EURO hrál s kapitánskou páskou. „Pro kolegy, kteří sedí na p*deli v anglických sídlech a říkají ošklivé věci...“ Více čtěte ZDE>>>

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) uvedla, že hráči nebudou v ligových zápasech trestáni v souvislosti s vyjádřením podpory Ukrajině, která čelí ruské agresi. Opatření se týká především sundání dresu při gólové oslavě, za což by podle pravidel vždy měla následovat žlutá karta. „V souvislosti s tragickými událostmi na Ukrajině Komise rozhodčích FAČR rozhodla, že do odvolání rozhodčí profesionálních soutěží FAČR nebudou trestat osobním trestem přestupky spojené s podporou Ukrajiny,“ uvedla komise v prohlášení.
Předstoupil před novináře na tiskové konferenci připraven odpovídat na dotazy. Na fotbalové, ne o tom, co se děje na Ukrajině. Tohle téma Thomase Tuchela rozpálilo do běla. „Poslouchejte, přestaňte se mě ptát na válku. Nejsem politik!“ rozzuřil se německý kouč Chelsea. Aby bylo jasno, tahle situace s londýnským klubem souvisí. A to hodně. Majitelem „Blues“ je totiž ruský oligarcha Roman Abramovič, blízky přítel a podporovatel Vladimíra Putina, jenž agresi rozpoutal. Více čtěte ZDE>>>

Fotbalový Everton pozastavil sponzorské smlouvy s ruskými společnostmi USM Holdings, MegaFon a Yota. Sedmnáctý tým Premier League tak reaguje na ruskou agresi na Ukrajině, uvedli zástupci liverpoolského klubu na oficiálním webu. Všechny tři společnosti jsou provázány s ruským oligarchou Ališerem Usmanovem, jenž se po zahájení invaze ocitl na sankčním seznamu Evropské unie. „Klub může potvrdit, že s okamžitou platností přerušuje veškeré sponzorské aktivity s těmito společnostmi,“ uvedl Everton.