Jeřábek o dění v KHL: Hodně stresová sezona. Všichni od nás dali ruce pryč
Psychicky náročný závěr sezony má za sebou hokejový obránce Jakub Jeřábek, který působil v Kontinentální lize ve Spartaku Moskva. Po ruské invazi na Ukrajinu klub neopustil a sezonu dohrál. Momentálně si však nedovede představit, že by v KHL i nadále působil. Smlouva se Spartakem mu ale skončila, takže má rozhodování o své budoucnosti jednodušší.
„Jak náročná sezona to byla? Myslím, že se stalo asi všechno, co se stát mohlo. Bylo to hodně stresové,“ řekl Jeřábek novinářům po dnešním tréninku národního týmu. „Fyzicky bych asi řekl, že to asi náročné nebylo. Některé sezony byly mnohem náročnější, ale spíše na hlavu,“ přiznal třicetiletý bek.
Po vojenském útoku Ruska na sousední Ukrajinu řada zahraničních hráčů z KHL odešla, Jeřábek ale Spartak stejně jako jeho spoluhráči z Finska a Švédska neopustili. „Bylo to ve hře od prvního dne, proto jsme byli v kontaktu každý den a říkali jsme, že uvidíme podle situace, co se bude dít. Jestli uděláme rozhodnutí, že ho uděláme všichni společně,“ řekl Jeřábek.
Situaci, v jaké v Rusku byl, ale moc rozebírat nechtěl. „Myslím, že kluci už toho napsali dost a není třeba se více vyjadřovat. Jediné, co řeknu, že od nás dali všichni ruce pryč,“ podotkl Jeřábek a poukázal na skutečnost, že Mezinárodní hokejová federace do dnešního dne neumožnila hráčům s platnou smlouvou soutěž opustit.
Jednání jsou na mrtvém bodě
Jeřábkovi skončila smlouva po sezoně, za což je rád. „Smlouvu nemám, skončila mi a dá se říct i kvůli tomu. S klukama jsme říkali, že jsme i rádi, že jsme takové rozhodnutí udělali a v klidu jsme se rozešli. Šlo hlavně o to, že furt byla možnost, jak se dostat domů. O to nám šlo v první řadě,“ uvedl plzeňský odchovanec.
Další budoucnost bude řešit až po mistrovství světa. „Jednání jsou teď všude na mrtvém bodě, každý čeká, co bude. Jestli si dovedu představit, že bych pokračoval v KHL? Momentálně ne,“ přiznal.
Jeřábek se nyní plně soustředí na národní tým, k němuž se opětovně připojil po nemoci. „Jsem rád, že můžu být s klukama, s novými trenéry, kteří mě oslovili. Vždy, když jsem zdravý, tak jsem na nároďák rád jezdil,“ uvedl účastník dvou světových šampionátů a letošních olympijských her v Pekingu.
Zkušený bek v reprezentaci poprvé spolupracuje s finským trenérem Karim Jalonenem, který ji převzal po nevydařené olympiádě místo odvolaného Filipa Pešána. Se zahraničním koučem Jeřábek problémem nemá. „Na nároďáku to trošku změna je, ale v klubech už jsem zahraniční trenéry měl. Švédy, Rusy, Kanaďany. Jde jen o zvyk, není v tom žádný problém,“ řekl Jeřábek
Momentálně se už těší, až si zahraje proti Slovensku. „Zatím jsem toho moc ani neodtrénoval, takže se těším. Člověk se snaží nebláznit a postupem času se do toho dostat,“ pousmál se Jeřábek. Náročné cestování mu nevadí. První zápas se hraje až ve Spišské Nové Vsi. „Spíše bych se na to díval pozitivně. Je to spousta času spolu na cestě, nebudeme furt zavření na hotelu. Může se utužit parta,“ dodal.
Zprávy ze dne 4. března 2022
Podpora Ukrajiny přišla i od daviscupových týmů Česka a Argentiny...
Hokejová Sparta vzala za svou výzvu Jaromíra Jágra a jeho Kladna, aby se poslední zápas základní části odehrál v O2 areně, kam bude moci dorazit největší možná návštěva. Výtěžek z duelu pak poputuje na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině.
Nenápadný ale jasný vzkaz ruského útočníka Nikity Ščerbaka. Mountfield HK nasdílel před startem dnešního zápasu v Litvínově na twitteru helmy několika hráčů včetně té Ščerbakovy, na níž chybí vlajka označující národnost daného hráče...
Fotbalová cenzura.V Číně o nadcházejícím víkendu nebudou k vidění zápasy anglické Premier League. Majitel práv je stáhl z vysílání kvůli akcím na podporu Ukrajiny, které před zápasy kluby a liga plánují. Podobně se čínský vysilatel zachoval třeba v roce 2019, kdy z programu vyřadila duel Arsenal - Manchester City. Tehdejší záložník Arsenalu Mesut Özil totiž upozornil na pronásledování menšiny Ujgurů v Číně. Peking, který kvůli porušování lidských práv čelil kritice i před nedávnou zimní olympiádou, něco takového dlouhodobě odmítá.
Házenkář Stanislav Kašpárek skončí v běloruském Brestu, který byl po ruské invazi na Ukrajinu podporované Běloruskem vyloučen z Ligy mistrů. I když měl smlouvu ještě na příští sezonu, v klubu pokračovat nebude. V Lize mistrů zbývalo Brestu sehrát dvě utkání s Kielem a Vardarem Skopje, která se už neuskuteční. „Nebereme to jako křivdu. Když jsem viděl, jak tvrdě k tomu přistupuje hokej nebo biatlon, tak jsem to čekal,“ uvedl Kašpárek, který je se 44 góly třetím nejlepším střelcem týmu v soutěži, v níž byl Brest už bez šance na postup do vyřazovací části.
Ruský olympijský výbor (ROV) je připraven podpořit sportovce potrestané kvůli invazi na Ukrajinu všemi dostupnými prostředky včetně právní pomoci. Plošné vylučování ruských sportovců z mezinárodních akcí, k němuž po doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přistoupila drtivá většina mezinárodních sportovních federací, považuje za diskriminační.
Jordánova Odysea. Jak se český hokejista Michal Jordán vracel domů z Ruska? Trvalo to celé dny, Více čtěte ZDE>>>

V sobotu to mohl být pro Andreje Ševčenka a jeho rodinu další klidný den v Londýně, kde bydlí. Jen pár dní po útoku na jeho rodnou Ukrajinu ale místo toho vyšel do ulic podpořit svou zemi, jejíž fotbalovou reprezentaci vede. A objímal se přitom vřele i s Andrewem Todosem. Novinářem a blogerem, tvůrcem podcastu Zorya Londonsk. Na Ukrajině v uplynulém roce žil, má v zemi kořeny, i když se narodil v Británii. „Moji krajané jsou velmi hrdí a cítí, že fotbalová komunita je v tuto chvíli na jejich straně,“ říká v rozhovoru pro iSport TV. Podívejte se...

Mezinárodní cyklistická unie UCI schválila žádost ruského jezdce Pavla Sivakova o změnu občanství. Závodník stáje Ineos Grenadiers bude nově reprezentovat Francii, kde dlouhodobě žije. Za novou vlast může startovat i na mistrovství světa a olympijských hrách. Čtyřiadvacetiletý Sivakov se narodil v Itálii ruským rodičům, kteří byli rovněž cyklisty. Od jednoho roku vyrůstal ve Francii, dosud ale reprezentoval Rusko. „Už nějakou dobu jsem se chtěl stát Francouzem a měl podanou žádost u UCI, ale vzhledem k tomu, co se momentálně děje na Ukrajině, jsem to chtěl urychlit,“ řekl Sivakov.