Straka se Špačkem k nároďáku! Nástup zpozdí šetření, Nedvěd zůstává | iSport.cz
Miroslav Horák
28. dubna 2020 • 19:19

Straka se Špačkem k nároďáku! Nástup zpozdí šetření, Nedvěd zůstává

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
iSport podcast: Jaká je nálada ve Slavii před restartem? Pomohla jí pauza?
Nausch Sluková a Hermannová zase spolu. Podívejte se na jejich trénink
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hokejový národní tým po avizovaném nástupu Filipa Pešána získá další zvučné trenéry. Do služeb reprezentace se vrátí Jaroslav Špaček, zcela novou posilou se stane Martin Straka. Definitivně se tak potvrdí informace deníku Sport, které přinesl už 23. března.Plzeňská klika dvou blízkých parťáků se delší čas domlouvá s nejužším vedením Českého hokeje na kontraktech, obsahující šampionáty v Lotyšsku a Bělorusku (2021) a Finsku (2022). Schází oficiální štempl, který v českých končinách poskytuje výkonný výbor svazu. Obyčejně to bývá formalita. K triu Pešán, Straka, Špaček náleží i pokračující generální manažer Petr Nedvěd a osvědčený trenér brankářů Zdeněk Orct.

Dlouho se nevědělo, jak to s vedením elitního mužstva země bude. Zda bude pokračovat Miloš Říha se svým ansáblem i v příští sezoně. Otazníky nabobtnaly kvůli nástupu koronavirové krize, která mj. zrušila květnové mistrovství světa ve Švýcarsku. Právě po něm Říhově trenérskému komandu končil svazový kontrakt. Takže se i na svazu řešilo, zda stejný realizační tým náhodou nedostane náhradní prostor i v nové sezoně.

Jak se vám líbí nový realizační tým? Diskutujte na iSport.cz »

Šéf Českého hokeje Tomáš Král posléze oznámil, že se pojede podle dříve dohodnutého modelu, jenž počítal s příchodem Filipa Pešána. Trenéra, který ze střídačky dovedl Bílé Tygry k extraligovému titulu 2016, dvěma finále (2017, 2019) a třem Prezidentským pohárům za triumf v základní fázi extraligy.

Hledání nejbližších kolegů, kteří by Pešánovi byli k ruce, zabralo čas. Důležité slovo měl Petr Nedvěd, jenž od počátku inklinoval ke spolupráci se Strakou a Špačkem. Pešán nebyl proti.

Plzeňští hrdinové Martin Straka (vlevo) a Jaroslav Špaček se loučili s fanoušky "Ptačí exhibice"
Plzeňští hrdinové Martin Straka (vlevo) a Jaroslav Špaček se loučili s fanoušky "Ptačí exhibice"

Mnozí si vybaví, že Straka byl před dvěma roky prvním kandidátem na uvolněný post hlavního kouče. Jednání se vyvíjela zajímavě, ale nakonec se Straka omluvil a nabídku vrátil kvůli velkému časovému vytížení v klubu, kde je šéfem, generálním manažerem a v případě potřeby býval i koučem Po něm se stejně ze stejných důvodů rozhodl i adept č. 2 Libor Zábranský z Komety.

Volba postupně padla na Miloše Říhu, jenž se svými spolupracovníky dobře zvládl loňské mistrovství světa v Bratislavě, útok za vysněnou medailí z šampionátu ve Švýcarsku však zmařila pandemie koronaviru.

Straka a Špaček se loučili s kariérou. Souboj ptáků ozdobil i Jágr

Nástup později kvůli šetření?

Z původního realizačního týmu se má do nového štábu přesunout trenér brankářů Zdeněk Orct. Robert Reichel končí, Říhův další asistent Karel Mlejnek přebírá reprezentační dvacítku.

Nové kontrakty by jako obvykle měly vstoupit v platnost prvním červnovým dnem, podle dostupných informací však není vyloučeno, že se smluvní termín nástupu nových trenérů oddálí vinou dopadu pandemie koronaviru a s tím souvisejících finančních opatření. Jinak řečeno, je ve hře, že svaz se rozhodne šetřit na platech svého personálu a dohody budou platné například od srpna.

Stěžejní úkoly Pešánových kumpánů není těžké uhodnout. Martin Straka dostane do péče ofenzivní část týmu včetně nácviku přesilových her, Jaroslav Špaček se bude stejně jako dříve věnovat obráncům.

První větší společnou akcí hokejové reprezentace by měly být srpnové České hry v Brně, poslední díl evropské Tour sezony 2019/20, přesunutý z dubna.

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Vstoupit do diskuse
1

MS v hokeji 2020 zrušeno

Mistrovství světa v hokeji se mělo konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Kvůli šíření koronoviru však IIHF šampionát 21. března zrušila. Český tým měl odehrát základní skupinu A v Lausanne, kde by se postupně střetl se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem. Příští MS v hokeji proběhne od 7. května 2021 v Minsku a Rize.

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud