Putin a hokej jako nástroj propagandy. Vztah rozjel triumf, stál u zrodu KHL

Video placeholder
Ruská invaze na Ukrajinu: přijde o pořadatelství světových sportovních akcí?
Ruská invaze na Ukrajinu: přijde o pořadatelství světových sportovních akcí?
René Fasel má s Putinem vřelé vztahy
Vladimir Putin (vlevo) promlouvá ke svému týmu během hokejové exhibice
Když se koná exhibice, tým Vladimira Putina musí vždy vyhrát...
Alexander Ovečkin je velkým obdivovatelem ruského diktátora Vladimira Putina
Bude to gól? Jak jinak, když střílí diktátor Vladimir Putin
Vladimir Putin s bývalým ruským kanonýrem Pavlem Burem na jedné z exhibic
Soupeři se Vladimiru Putinovi během zápasů až komicky vyhýbají
20
Fotogalerie
Hokej
Vstoupit do diskuse (4)

Sport a politiku dohromady neplést! Líbivá věta, která je však věky utopií. Oba světy se bohužel nebezpečně proplétají, žijí v symbióze. Jak například posloužil hokej k politické moci, popularitě a propagandě ruskému vládci Vladimiru Putinovi? Největší hvězdy sborné ho podporují, on sám je klíčovou postavou zrodu KHL a mužem, který přes Reného Fasela tahal za nitky světového hokeje.

Prezidentem Ruska je se čtyřletou pauzou od roku 2000. Vladimir Putin je diktátorem, bez jehož vědomí v nejrozlehlejší zemi planety nezafouká vítr. Jeho vliv logicky zasahuje do všech společenských sfér. Sport nevyjímaje.

V posledních letech jste mohli Putina vidět, jak dostává napít sektu z poháru pro hokejové mistry světa od Alexandra Ovečkina. Jak se sám na ledě potácí na bruslích s legendami sborné Fetisovem, Makarovem či Burem a brankáři ze všech sil uhýbají jeho nahozením. Nebo jak tráví čas v družném hovoru s prezidentem IIHF Reném Faselem.

Švýcarský zubař vedl světový hokej sedmadvacet let. Skončil loni. S Putinem byl a stále je ve velmi přátelském vztahu. Na letošní olympiádě Fasel pobouřil svět tím, že nepokrytě fandil Rusku. „Nastal čas na odplatu. Do toho, Rusko, do toho!“ říkal v rozhovoru pro ruskou státní agenturu TASS. Pak se omlouval. Během mistrovství světa v roce 2018 narychlo odcestoval z Dánska do Moskvy, aby přihlížel inauguraci znovuzvoleného vůdce rozpínavé federace.

9

Tolik gólů dal Vladimir Putin na přelomu roku v hokejovém utkání někdejších hvězd. Tak jako pokaždé byl hlavní tváří akce. Obrana složená z elitních sovětských jmen se tradičně rozestupovala a nechala osamoceného ruského prezidenta skórovat.

Stafáž dělal taky v květnu na Putinově propagandistické show v Soči. Rád přijel na prezidentovu privátní akci, která spočívala v hokejovém zápasu legend, a ujal se role rozhodčího.

Po tom, co se o několik týdnů dřív Fasel líbal s běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem, z ledu sledoval, jak jiný východní despota obklopený hokejovými hvězdami minulosti střílí devět gólů a je jako vždy vyhlášen hlavní hvězdou utkání. „Děkuji vám, pane prezidente, za rozvoj sportu. Jsem šťastný, že tu s vámi mohu být,“ blekotal Fasel do mikrofonu našprtanou ruštinou.

Sborná je víc než sankce

Zatímco v ulicích Minsku tekla krev, Fasel bojoval za to, aby Bělorusku nebylo odebráno loňské mistrovství světa. Pod nátlakem sponzorů v čele s automobilkou Škoda však byl nakonec šampionát potvrzen pouze Lotyšsku, druhý původně zvolený spolupořadatel byl odstřižen. Tehdy IIHF usoudila, že potrestat Lukašenka bude celkem bezbolestné. Vždyť on nemá ropu, plyn ani atomové bomby.

Troufl by si však svět na podobný přístup i směrem k Rusku?

Vyloučit sbornou ze všech sportovních akcí by stát v čele s Putinem zasáhlo mnohem víc než všechny dosud vyřčené ekonomické sankce.

O hokej jako takový však nejdřív zájem vůbec nejevil. Vlastníky dvou největších ruských klubů – Petrohradu a CSKA Moskva – jsou největší energetické společnosti vlastněné státem a ovládané Putinovými přáteli. Ještě na začátku tohoto století byli oba obři na pokraji krachu. Hlavně CSKA opravdu málem zaniklo.

Až v roce 2008 i díky Putinovi kluby ožily. Oba však slouží především jako politické projekty a možnost k ovládání veřejného mínění.

Prezident se rozhodl věnovat hokeji více pozornosti na základě ruského vítězství na mistrovství světa konaném v Kanadě v roce 2007. Zemi zaplavila vlna patriotismu a nadšení. Rychle se upekla myšlenka Kontinentální hokejové ligy, která byla prezentovaná jako budoucnost evropského hokeje a soutěž, jež brzy předběhne v kvalitě NHL.

Nástroj propagandy

Do té doby prý Putin pořádně neuměl bruslit. Jenže naráz se stal velkým obhájcem a propagátorem hokeje. „Uviděl v něm prostředek, kterým by mohl přeměnit svůj vlastní macho-patriotický obraz. Vedením ligy pověřil své nejbližší známé, do největších klubů vstoupily nejbohatší společnosti,“ píše ruský novinář Slava Malamud žijící v zámoří.

Sponzory jsou například Gazprom (firma vlastnící největší zásoby zemního plynu na světě), VTB Banka (2. největší ruská banka vlastněná státem), Aeroflot (státem vlastněné aerolinky) nebo Sogaz (pojišťovny). Dále pak Megafon (mobilní operátor), Fonbet (sázková kancelář) nebo Ruská pošta.

„Největší podporu ale mají právě petrohradské SKA reprezentující rodné město Putina, nebo CSKA s úžasnou tradicí, která je v zemi symbolem. Zároveň bylo pro Putina prvořadé, aby naplno obnovil vládu národního týmu jako zdroje vlastenecké hrdosti, jak tomu bylo za dob Sovětského svazu,“ pokračuje Malamud.

Ruský hokej a politika jsou historicky nerozlučitelné. Vždy to tak bylo. Vždy byl v Rusku, respektive SSSR součástí politické hry. Stadion byla aréna, ve které Sověti poráželi Západ. Putin z něho udělal nástroj propagandy. Jeden ze způsobů, jak spojit sebe s úspěchem a národní hrdostí.

Miliardář trenérem

Že je Rusko zemí neomezených možností, ukázala i nedávná změna na střídačce nejbohatšího klubu z Petrohradu. Uznávaného kouče Valerije Bragina vytlačil z místa hlavního trenéra jistý Roman Rotenberg. Zbohatlík, který hokej sám nikdy nehrál, ani nikde netrénoval. Je synem Borise Rotenberga, ruského oligarchy a kamaráda Vladimira Putina. Stejná rodina vlastní také Hartwall Arenu v Helsinkách. Prezidentem petrohradského klubu je pak další oligarcha Gennadij Timčenko, člen nejužší skupiny Putinových přátel, jehož majetek má odhadovanou výši 25 miliard dolarů. Všichni jsou už roky vysoko na sankčních seznamech Západu.

Zprávy ze dne 26. dubna 2022

Rusko
26. dubna 2022 · 15:40

Vyloučení ruských a běloruských tenistů z Wimbledonu bylo podle pořadatelů travnatého grandslamu jediné možné řešení vzhledem k nařízení a požadavkům britské vlády. Jiná alternativa nebyla, uvedl předseda All England Lawn Tennis Clubu (AELTC) Ian Hewitt v reakci na některé kritiky či možný trest od tenisových organizací WTA a ATP, které rozhodnutí rovněž odsoudily. „Jsme přesvědčeni, že jsme učinili to nejzodpovědnější rozhodnutí, jaké bylo za daných okolností možné,“ řekl Hewit britským médiím a zopakoval, že start ruských a běloruských tenistů v Londýně a jejich případný úspěch by mohl být zneužit k propagaci ruského režimu.

Rusko
26. dubna 2022 · 15:34

Ruský prezident Vladimir Putin se zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové, která měla v prosinci pozitivní dopingový test. Je přesvědčený, že k jejím vynikajícím výkonům jí zakázané látky nemohly pomoci. „Svou prací posunula svůj sport na úroveň určité formy umění. Taková dokonalost nemůže být dosažena nečestně s pomocí zakázaných látek. Velmi dobře víme, že tyto látky v krasobruslení nejsou potřeba,“ řekl Putin při přijetí olympioniků a paralympioniků. Více čtěte zde >>>

Ruský krasobruslařka Kamila Valijevová (uprostřed) se v Kremlu setkala s Vladimirem Putinem
Ruský krasobruslařka Kamila Valijevová (uprostřed) se v Kremlu setkala s Vladimirem Putinem
Krasobruslařská hvězda Kamila Valijevová na setkání ruských sportovců s Vladimirem Putinem
Krasobruslařská hvězda Kamila Valijevová na setkání ruských sportovců s Vladimirem Putinem
Vladimir Putin se na setkání s olympioniky a paralympioniky v Kremlu zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové
Vladimir Putin se na setkání s olympioniky a paralympioniky v Kremlu zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové

Zprávy ze dne 25. dubna 2022

Rusko
25. dubna 2022 · 16:28

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) odebrala Rusku pořadatelství listopadového závodu Grand Prix v krasobruslení. Hledá místo Moskvy náhradního organizátora, přičemž národní federace mají případný zájem o převzetí závodu ohlásit do 6. května. Jedná se o poslední zastávku šestidílného seriálu v termínu od 25. do 27. listopadu, po níž následuje už jen finále Grand Prix v Turíně.

Rusko
25. dubna 2022 · 12:10

Potrestaný dvojnásobný olympijský vítězJevgenij Rylov, jemuž Mezinárodní plavecká federace (FINA) na devět měsíců zastavila činnost kvůli podpoře Vladimira Putina a invaze na Ukrajinu, se účastní mistrovství Ruska. Na šampionát, který začal v neděli v Kazani, se podle ruské strany trest nevztahuje. FINA to prověřuje.

Zprávy ze dne 23. dubna 2022

Rusko
23. dubna 2022 · 09:05

Pořadatelům Wimbledonu hrozí tresty za vyloučení ruských a běloruských tenistů z londýnského grandslamu. Informoval o tom deník L'Équipe s odkazem na dopis, který organizátorům poslal šéf WTA Steve Simon. Jedním z možných trestů je podle Simonova dopisu, který má francouzský list k dospozici, mimo jiné i možnost, že by hráčky za Wimbledon nedostaly body do světového žebříčku. O podobném kroku údajně uvažuje i ATP. O dalším postupu budou představitelé WTA, zástupci hráčů i organizátorů londýnského grandslamu podle L'Équipe jednat příští týden během turnaje v Madridu. Wimbledon odstartuje 27. června.

Vstoupit do diskuze (4)

Doporučujeme

Články z jiných titulů