Dvě hodiny, které změnily volby. Fouskovi nahrály dvě zprávy a diskuze

Tak jo, deník Sport to hlavní netrefil. Předpokládal vítězství Karla Poborského, předsedou fotbalové asociace se však stal Petr Fousek. Zkusme ještě chvíli trvat na tom, že den před valnou hromadou vývoj skutečně směřoval k Poborského výhře. Co se stalo, že do cíle doběhl až druhý?
O jeho neúspěchu dost možná částečně rozhodlo i dění na samotné valné hromadě. Především dvě přednesené zprávy, každá z jiného úhlu.
Byla to zpráva o výsledcích hospodaření asociace, kterou přednesl finanční ředitel Libor Kabelka. A kterou potom nedokázal obhájit, na doplňující dotazy delegátů, byť třeba zmatečné, odpovídal velmi nepřesvědčivě. Nesmazal dojem, že na asociaci možná podivně poletují miliony, na které přitom zvlášť výkonnostní fotbal tak toužebně čeká.
A ještě víc zarezonovala zpráva revizní a kontrolní komise, v níž její předseda Zdeněk Šimek nemilosrdně napadl vnitřní fungování asociace. Silně podezřelou kauzu dezinfekce a v souvislosti s ní následnou nesoučinnost sekretariátu. Zmínil i možnou milionovou škodu v jiné kauze, nazývané Paní Kropáčková, o níž možná někteří delegáti ani neměli tušení.
To vyvolalo čilou diskusi. Takovou, na niž jsme v Berbrových časech nebyli zvyklí. Trvala bezmála dvě hodiny a lidé ve stávajícím vedení se v ní dostali do těžké defenzivy – kromě Kabelky také předseda Martin Malík či generální sekretář Jan Pauly.
Přitom právě Poborský byl tím kandidátem, který byl spojován se současným Strahovem. Například Paulyho plánoval na jeho místě ponechat.
Petr Fousek poté při svém kandidátském projevu správně vycítil šanci, na kauzy poukázal a sebe představil jako člověka, který je umí a chce vyřešit. Oproti tomu Karel Poborský strojeně odrecitoval předem připravený projev, jako by se předchozí okamžiky neodehrály. Rozhodně v té chvíli nepůsobil jako muž schopný vést porouchaný kolos s miliardovým rozpočtem.
Pokud se našlo sedm delegátů, které čerstvé události donutily po poledni změnit dopolední názor, máme tu vysvětlení, proč (mimo jiné) slaví Petr Fousek.
A pokud je zde popisovaná úvaha správná, tak je to další dílčí vítězství Fevoluce, protože to byli právě její zástupci, kteří byli při oné diskusi velmi aktivní. A navzdory svému neúspěchu v boji o místopředsedu taky Vladimír Šmicer, jenž Fouskovi ustoupil v cestě.
Teď ještě zkusit zjistit, odkud že pocházejí ty „přeběhlické“ hlasy. Podle svědectví ze zákulisí to vypadá, že se rekrutují z českých divizí a klubů ČFL. Tedy z míst, která byla „proreformními“ silami považována za žumpu.
Petr Fousek se stal předsedou a je to pro něj vzhledem k předchozí neúspěšné volbě obrovská osobní satisfakce. Nyní musí dokázat, že na svou roli stačí. I tam, kde mu jiní vytýkají slabost.
Že dokáže být charismatickým lídrem s jasným názorem.
Že se ukáže být silným v politických a obchodních věcech.
Pro fotbal by to byl gól.
Zprávy ze dne 3. června 2021
Z boje o svazového předsedu vystoupil už před časem, nakonec se Vladimír Šmicer nestal ani českým místopředsedou. Prohrál s Janem Richterem. „Asi voliči znají jméno Richter víc, než moje. VŠ pro fotbal. Musím to akceptovat, ale jsem z toho samozřejmě zklamaný,“ pravil po skončení valné hromady. Přesto se z dění zřejmě nestáhne. Proč? Celý rozhovor naleznete zde.
Otevřený dopis Vladimíru Šmicerovi od Petra Špačka, šéfa Živanic
Vážený Vladimíre,
děkuji Vám, že i Vaší zásluhou dopadla volební volná hromada FAČR způsobem nejlepším možným, v současném rozložení sil. Děkuji Vám za Váš čas a nasazení, který jste věnoval a odpracoval na okresech a krajích. Bylo to velmi důležité!
Doufám, že i nadále budete pracovat a pomáhat očištění českého fotbalu na pozicích v nejvyšších strukturách FAČR a váhou své osobnosti budete i nadále garantem změn.
Věřím, že i díky Vám budou osloveny další osobnosti pro práci pro náš fotbal, jako například Mgr. Markéta Haindlová, jejíž návrat do struktur FAČR by pro mě byla nejen satisfakce, ale také hlavně vím, že má čím přispět do nového fotbalového dění. Věřím, že by nabídku jistě ráda přijala.
Ještě jednou Vám děkuji, přeji pevné zdraví Vám i celé Vaší rodině a mnoho štěstí v další práci.
S úctou
Petr Špaček
čestný předseda TJ SOKOL Živanice
V Pardubicích 3.6.2021
Členy za Moravu byli zvoleni Vladimír Krystýn (22 hlasů) a Radek Zima (25 hlasů)
Tak jo, deník Sport to hlavní netrefil. Předpokládal vítězství Karla Poborského, předsedou fotbalové asociace se však stal Petr Fousek. Zkusme ještě chvíli trvat na tom, že den před valnou hromadou vývoj skutečně směřoval k Poborského výhře. Co se stalo, že do cíle doběhl až druhý?
Členy za Čechy byli zvoleni Václav Andrejs, Tomáš Neumann a Rudolf Řepka. Všechno lidé naklonění novému předsedovi.
Václav Andrejs získal 36 hlasů, Tomáš Neumann 35, Rudolf Řepka 37.
Přichází volba tří členů za Čechy. Po odstoupení několika kandidátů zůstávají ve hře: Václav Andrejs, Michal Fischer, Ondřej Lípa, Martin Mulač, Tomáš Neumann, Tomáš Provazník, Rudolf Řepka. Zároveň se volí dva členové za Moravu. A jsou jenom dva kandidáti – Vladimír Kristýn a Radek Zima. Karel Kula se totiž kandidatury vzdal.
Výsledky voleb za ligu.
32 hlasujících rozhodlo takto:
Adolf Šádek 24 hlasů, Dušan Svoboda 20 hlasů, Jaroslav Tvrdík 18 hlasů.
Do pozic dvou členů za ligu tedy byli zvoleni pánové Šádek a Svoboda.
Nyní se volí, takže Martin Malík pronesl: Pánové v režii, pusťte, prosím, hokej na obrazovku. Zápas Česko - Finsko sledujte ONLINE ZDE>>>
Tato volba je silně prestižní. Tři těžké váhy proti sobě. Svoboda a Šádek, dosavadní členové za ligu, proti Jaroslavu Tvrdíkovi, který dlouhodobě těžce nese, že jeho Slavia nemá zastoupení ve vedení FAČR ani LFA. Na druhou stranu, Tvrdík si jedno vítězství dneška může odškrtnout, a to nikoli ledajaké - to Fouskovo. Musí ho těšit tím spíš, že v něm porazil Spartu a přeneseně jinou supertěžkou váhu, Daniela Křetínského.
Nyní bude probíhat volba dvou členů za ligu. O místo se ucházejí Dušan Svoboda, Adolf Šádek a Jaroslav Tvrdík. Dále už nikdo, protože Martin Malík, Tomáš Bůzek a Jiří Rýva odstoupili. Volí 32 delegátů první a druhé ligy.