Barcelona oplatila Lyonu těsnou porážku, Veselý zapsal čtyři body

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Odplata se vydařila. Basketbalisté Barcelony i bez Tomáše Satoranského zvítězili v Eurolize na palubovce Lyonu 82:75. Skóre dramatického duelu se přelévalo ze strany na stranu, ale v koncovce zazářil zejména Američan Cory Higgins. Český pivot Jan Veselý tentokrát zapsal jen čtyři body.

Vrátit francouzskému soupeři domácí prohru 74:75, s takovým cílem cestovala Barcelona do Lyonu. Musela se sice obejít bez českého rozehrávače Tomáše Satoranského, který laboruje se zraněným kotníkem, na domácí straně však v první řadě chyběl bodový lídr týmu Nando de Colo. Právě pětatřicetiletý hvězdný Francouz byl podepsaný pod velkou prosincovou výhrou v Katalánsku.

Úvod duelu 18. kola Euroligy se nesl v defenzivním duchu. Lyon vyhrál úvodní čtvrtinu hubeným skóre 15:11 a tým impulzivního kouče Šarunase Jasikevičiuse se ne a ne nastartovat. Pokračoval v duchu předchozího nevydařeného duelu s italským Virtusem Boloňa (75:83).

Až ve druhé čtvrtině přispěl ke zlepšení španělský křídelník Alex Abrines. Hlavně jeho zásluhou se Barcelona dostala do dvouciferného vedení. Poločas hosté vyhráli nakonec 42:33.

Obrovský útlum na favorita pak padl v úvodu třetí čtvrtiny. Domácí 12 body v řadě otočili skóre a bodové mlčení Katalánců ukončil až Rokas Jokubaitis. Důležitým momentem byla technická chyba podkošové opory hostujícího celku Sertace Sanliho. Turecký čahoun tak musel ze hřiště po necelých třiceti minutách hry. Ve skvělém výkonu navíc pokračoval Youssoupha Fall (23 bodů), který zapsal své euroligové maximum.

Když v úvodu čtvrté čtvrtiny zařídil Charles Khaudi domácím vedení 66:63, bylo zaděláno na další překvapení. Blýskl se i sedmnáctiletý Zaccharie Risacher a rozlet domácích musel hasit Jan Veselý. Francouzský Asvel se dostal do vedení 73:69, jenže závěr vůbec nezvládl a zbytek zápasu prohrál v poměru 2:13. Hlavní zásluhu na obratu měl Cory Higgins (16 bodů), který odvedl spoustu práce pod oběma koši. Především však zaznamenal osm bodů v řadě a dodal spoluhráčům klid. Nejlepším střelcem hostů byl Nikola Mirotič, který nasázel 19 bodů.

„Proti tomuto soupeři je to vždy těžké. Měli jsme lepší i horší chvíle, ale snažili jsme se zůstat konzistentní, zejména v defenzivě,“ hodnotil Mirotič. „Obecně to pro nás nebyl nejlepší zápas, ale vytáhli jsme v první půli Abrinese a na konci zase Higginse,“ vyzdvihl klíčové muže bitvy kouč Jasikevičius.

Jan Veselý měl na vítězství Barcelony v poměru 82:75 menší podíl, než bylo v posední době zvykem. Za necelých 24 minut na palubovce stihl 4 body, 2 doskoky a 2 asistence.

Barcelona zapsala už 12. výhru a s Realem Madrid a Monakem patří mezi nejúspěšnější trio soutěže. V příštím kole přivítá už tento pátek turecký Anadolu Efes.

Evropská liga basketbalistů - 18. kolo:

Villeurbanne - FC Barcelona 75:82 (za hosty Veselý 4 body, 3 doskoky 2 asistence)
Maccabi Tel Aviv - Partizan Bělehrad 90:81
Valencie - Anadolu Efes Istanbul 81:71

1. Real Madrid 18 12 6 1521:1387 66,7
2. FC Barcelona 18 12 6 1447:1390 66,7
3. Monako 18 12 6 1466:1455 66,7
4. Olympiakos Pireus 18 11 7 1533:1376 61,1
5. Fenerbahce Istanbul 18 11 7 1494:1412 61,1
6. Baskonia Vitoria 18 11 7 1539:1464 61,1