Zase Kragh Andersen. Dán vyhrál i 19. etapu Tour, Saganův útok nevyšel

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Dánský cyklista Sören Kragh Andersen vybojoval po sólovém úniku druhé etapové vítězství na letošní Tour de France. Po nástupu 16 kilometrů před cílem vyhrál 19. etapu s téměř minutovým náskokem před prvními pronásledovateli. Před závěrečnými dvěma etapami dál drží žlutý dres lídra Slovinec Primož Roglič, jenž dojel se všemi hlavními rivaly s odstupem 7:38 minuty.

Kragh Andersen využil ve skupině uprchlíků souboje tří cyklistů z čela pořadí bodovací soutěže. Pokus o nástup třetího Mattea Trentina likvidovali Peter Sagan i v zeleném jedoucí Sam Bennett a při následném zpomalení tempa vystřelil dopředu dánský jezdec stáje Sunweb. Do cíle v Champagnole si dokázal vypracovat náskok 53 sekund.

Sprinterský souboj o druhé místo vyhrál Slovinec Luka Mezgec před Belgičanem Jasperem Stuyvenem. Trio jezdců bojujících o zelený trikot dojelo o dalších devět sekund později. Osmý Bennett v závěru odolal Saganovi i Trentinovi a jeho náskok v bodovací soutěži vzrostl už na 55 bodů. Pro slovenského bývalého trojnásobného mistra světa se tak v podstatě rozplynul sen o zisku osmého zeleného dresu.

Oba čeští cyklisté dojeli do cíle v hlavním pelotonu se všemi favority. Roman Kreuziger byl klasifikován na 58. místě, Jan Hirt na 119.

Do Paříže už nedojede rakouský jezdec Lukas Pöstlberger, jenž musel vzdát kvůli vosímu štípnutí. Saganův pomocník z týmu Bora-hansgrohe dostal žihadlo do pusy a kvůli alergické reakci skončil v nemocnici, po podání léků se mu ale rychle ulevilo.

V sobotu čeká cyklisty rozhodující horská časovka jednotlivců na 36,2 kilometru z Lure do La Planche des Belles Filles, která ještě může zásadně promluvit do konečného pořadí. Jejím vrcholem bude závěrečný výstup s průměrným sklonem 8,5 procenta.

Cyklistický závod Tour de France - 19. etapa: Bourg-en-Bresse - Champagnole (166,5 km).

1. Kragh Andersen (Dán./Sunweb) 3:36:33 hod., 2. Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 3. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 4. Van Avermaet (Belg./CCC), 5. Naesen (Belg./AG2R La Mondiale), 6. Arndt (Něm./Sunweb) všichni -53, 7. Rowe (Brit./Ineos) -59, 8. Bennett (Ir./Deceuninck-Quick Step), 9. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 10. Trentin (It./CCC) všichni -1:02, ...58. Kreuziger (ČR/NTT), 119. Hirt (ČR/CCC) oba -7:38.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 83:29:41, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -57, 3. López (Kol./Astana) -1:27, 4. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -3:06, 5. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) -3:28, 6. Mas (Šp./Movistar) -4:19, 7. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -5:55, 8. Urán (Kol./EF) -6:05, 9. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma) -7:24, 10. Valverde (Šp./Movistar) -12:12, ...67. Hirt -3:24:20, 106. Kreuziger -4:34:22.

Profil 19. etapy Tour de France 2020 Profil 19. etapy Tour de France 2020Foto A.S.O.