Souboj „tří králů“ v Gavere: triumf slaví Van der Poel, Češi na bahně nestačili

Autor: ČTK, adl
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Poslední závod Světového poháru cyklokrosařů v roce 2022 se v Gavere podle očekávání nesl ve znamení souboje „tří králů“ této disciplíny. Zvítězil Mathieu van der Poel před Woutem van Aertem a Thomasem Pidcockem. Závod žen vyhrála Shirin van Anrooijová. Češi se na bahně v Belgii neprosadili.

Nizozemec Van der Poel vyšel vítězně z bitvy tří cyklistických hvězd, které si od roku 2015 předávají duhový trikot cyklokrosových mistrů světa a výrazně se prosazují také na silnici. Čtyřnásobný šampion Van der Poel vyhrál třetí ze čtyř závodů SP, kterých se v této sezoně zúčastnil. Neuspěl pouze před Vánoci ve Val di Sole, kde na sněhu a ledu nechtěl riskovat zranění a jel na jistotu.

V Gavere Van der Poel porazil svého belgického rivala Van Aerta o 27 sekund. Úřadující mistr světa Pidcock z Británie dojel s odstupem 54 sekund.

Nejlepší z ryzích cyklokrosařů, kteří absolvují celý ročník Světového poháru, byl v pondělí vítěz z Val di Sole Michael Vanthourenhout. Belgický mistr Evropy ztratil na čtvrté pozici na vítěze už 1:53 minuty. Na druhém místě průběžného pořadí se přiblížil na 21 bodů vedoucímu krajanovi Laurensi Sweeckovi, jenž dojel šestý.

Po dvou vynechaných závodech se do SP vrátil mistr republiky Michael Boroš. Česká jednička měla hned v prvním kole technické potíže a skončila na 34. místě s odstupem 8:42 minuty jako poslední z jezdců, kteří absolvovali plný počet kol. Mezi staženými závodníky bylo i trio Jakub Říman, Matěj Stránský a Šimon Vaníček.

Dvacetiletá Nizozemka Van Anrooijová si dojela pro druhé vítězství v sezoně s náskokem 37 sekund před týmovou kolegyní a krajankou Lucindou Brandovou. Třetí byla další Nizozemka, druhá žena průběžného hodnocení SP Puck Pieterseová.

Česká mistryně Kristýna Zemanová nenavázala na desáté místo z Val di Sole a skončila s odstupem pěti a půl minuty šestadvacátá. Druhá Češka Julia Kopecky ztratila přes šest minut a byla devětadvacátá.

Pieterseová díky třetímu místu stáhla náskok průběžně vedoucí Nizozemky Fem van Empelové na 40 bodů, jež se udělují za výhru. Vítězka šesti závodů v sezoně se nestihla zotavit z těžkého pádu na ledu ve Val di Sole a v Gavere nestartovala. Ze stejného důvodu nestartoval v závodě mužů její týmový kolega Eli Iserbyt z Belgie.

Po Novém roce čekají Světový pohár závěrečné tři závody, seriál pokračuje 8. ledna v Zonhovenu.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Gavere (Belgie):

Muži: 1. Van der Poel (Niz.) 57:14, 2. Van Aert (Belg.) -27, 3. Pidcock (Brit.) -54, 4. Vanthourenhout (Belg.) -1:53, 5. Van der Haar (Niz.) -2:20, 6. Sweeck (Belg.) -2:55, ...34. Boroš -8:42, 45. Říman, 53. Stránský oba -2 kola, 66. Vaníček (všichni ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 11 ze 14 závodů): 1. Sweeck 308, 2. Vanthourenhout 287, 3. Iserbyt (Belg.) 249, ...19. Boroš 76, 48. Štybar (ČR) 9, 64. Říman 4.

Ženy: 1. Van Anrooijová 47:02, 2. Brandová -37, 3. Pieterseová (všechny Niz.) -50, 4. Backstedtová (Brit.) -1:01, 5. Vasová (Maď.) -1:17, 6. Honsingerová (USA) -1:24, ...26. Zemanová -5:32, 29. Kopecky (obě ČR) -6:18.

Průběžné pořadí SP (po 11 ze 14 závodů): 1. Van Empelová (Niz.) 330, 2. Pieterseová 290, 3. Van Anrooijová 199, ...26. Zemanová 41, 53. Hladíková 14, 67. Kopecky 7, 85. Jeřábková (všechny ČR) 1.