Linka s atlety, kteří budou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, je právě na cestě do Japonska. Obavy, aby se v letadle nešířil koronavirus, panují. Stejně tomu totiž bylo u speciálu, v němž se nejspíš nedodržovala veškerá opatření. Prvním pozitivním byl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, následně se nákaza potvrdila u trenéra Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučka a plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Markétou Nausch Slukovou. Rozhodnutí neprodělat vakcinaci ale Voráčkovi atleti nevyčítají. Třeba premiér Andrej Babiš naopak ano.
Veřejnosti vadí zejména fakt, že ortoped Vlastimil Voráček vyrazil na Hry, přestože nebyl očkován. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl například premiér Andrej Babiš.
Atleti, kteří se na olympiádu chystají, mají ale odlišný názor. „Sám nejsem očkovaný, snažím se dělat maximum. Asi už jsem něco málo prodělal, naštěstí to nebylo nic vážného. Věřím ve svoji imunitu a zdravej rozum,“ tvrdí koulař Tomáš Staněk. „Doufám, že když budu dodržovat všechny protokoly, mít všude roušku a nedostávat se do kontaktu s ostatními, tak to bude v pohodě a předvedu dobrý výkon.“

Stejně se na situaci dívají i běžci Kristiina Mäki a Pavel Maslák. „Je to každého věc, jestli se nechá očkovat, nebo ne. Jsou i případy, že naočkovaní lidi se taky nakazí, takže to podle mě nemá takový vliv,“ tvrdí finská rodačka reprezentující Českou republiku. „Je to jeho věc a názor, jestli se nechá očkovat nebo ne,“ souhlasí Maslák.
Že sportovci se pro vakcíny nehrnuli, potvrzují i slova Nikoly Ogrodníkové. Oštěpařka z Ostravy totiž prozradila, že ani ona se nenechala očkovat. „Každý je svobodný sám za sebe a s očkováním se může rozhodovat, jak chce. Nikoho neodsuzuji a přiznám se, že taky nejsem očkovaná,“ řekla třicetiletá atletka.
Zprávy ze dne 4. srpna 2021
SPORTOVNÍ LEZENÍ: První olympijské finále. Nejen pro Adama Ondru, ale pro celé sportovní lezení. A už se v něm objevily komplikace. Ty však vyznívají ve prospěch českého závodníka. Adamu Ondrovi totiž kvůli zranění odpadl první soupeř v pavouku lezení na rychlost. A ne ledajaký, ale rovnou vítěz této disciplíny v kvalifikaci Francouz Bassa Mawem. Ondra by tak měl být ve své nejslabší disciplíně nejhůř čtvrtý. „Do čtvrtfinále ale nastoupit musí, i když sám,“ doplňuje trenér Petr Klofáč. Více čtěte ZDE>>>

LEZENÍ: Podle posledních zpráv z týmu Adama Ondry to vypadá, že v úvodním čtvrtfinále v lezení na rychlost opravdu nebude mít soupeře. Francouz Bassa Mawema odstoupil kvůli zranění a náhradníka organizátoři - zdá se - nepovolají. Český závodník tak má téměř jistou účast v semifinále a tedy nejhůř čtvrté místo, což mu může výrazně pomoci v případné cestě za medailí. „Pokud to tak bude a nenastanou nějaké další okolnosti, které by tu situaci změnily, tak to určitá výhoda je. Samozřejmě musí do toho čtvrtfinále nastoupit, i když sám, nesmí také ulít start. Adam to však neřeší, je připraven na všechny varianty a soustředí se na svůj výkon,“ uvedl Ondrův trenér Petr Klofáč.
LEZENÍ: Nepříjemná situace potkala francouzského lezce Bassu Mawema. V úterní kvalifikaci si natrhl biceps a musí na operaci. Teoreticky by se ale jeho odstoupením mohly zvýšit medailové naděje Adama Ondry. V rychlosti, kterou vyhrál, měl být Mawem ve čtvrtek prvním Ondrovým soupeřem - pokud nebude ve finálové osmičce nahrazen, skončí Ondra ve své nejslabší disciplíně nejhůř čtvrtý.
