To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 2. srpna 2021
GYMNASTIKA: Čínský gymnasta Liou Jang získal v Tokiu olympijské zlato za cvičení na kruzích. Mistr světa z roku 2014 si vynahradil zklamání z Ria de Janeiro, kde po vítězství v kvalifikaci finálové vystoupení nezvládl a skončil až čtvrtý.
STŘELBA: Číňan Čang Čchang-chung vyhrál finále libovolné malorážky na 3x40 ran a stal se v Tokiu posledním zlatým medailistou ve sportovní střelbě.
Olympijské hry v Tokiu a jejich organizace, to je spojení, o kterém se hodně mluví. Sportovci oceňují to, že se tento svátek koná. Jenže když se tady s některým z nich bavíte, často chvíli trvá, než najdou pro něco v místním fungování slova chvály. Pravdou je, že k preciznosti to má daleko. REPORTÁŽ zpravodajky deníku Sport Romany Barboříkové přímo z Tokia čtěte ZDE >
GYMNASTIKA: Americká gymnastka Simone Bilesová využije v úterý poslední šanci na start na olympijských hrách v Tokiu. Čtyřnásobná šampionka z Ria de Janeiro figuruje ve startovní listině finále na kladině, do něhož se v minulém týdnu kvalifikovala. Z dosavadních čtyř finálových závodů včetně dnešních prostných se dosud vždy odhlásila s odkazem na psychické potíže.
VZPÍRÁNÍ: Čínská vzpěračka Wang Čou-jü získala na hrách v Tokiu zlatou medaili v kategorii do 87 kg. Sedmadvacetiletá mistryně světa zvítězila se součtem 270 kg. Za ní skončila Ekvádorka Tamara Salazarová, bronz si na krk pověsí Crismery Santanaová z Dominikánské republiky.
