To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 2. srpna 2021
ATLETIKA: Maročan Sufján El Bakkali vyhrál v Tokiu běh na 3000 metrů překážek v čase 8:08,90 minuty a ukončil keňskou hegemonii, která trvala od roku 1984. Druhý doběhl autor nejlepšího letošního času Lamecha Girma z Etiopie a keňskou čest zachránil bronzem Benjamin Kigen.

Finále skoku vysokého mužů nabídlo větu, která vejde do olympijské historie. „Můžeme mít dvě zlaté?“ zeptal se natvrdo rozhodčího Katařan Mutaz Issa Baršim. A vida – mohli. Stačí se zeptat. Atletické soutěže jsou tradičním vrcholem Her, ale pojďme si to přiznat: bez Usaina Bolta to prostě není ono, že? V novém díle Olympiády naruby ale dojde i na další sporty – skoky do vody, box a hlavně pojídání pizzy.

VZPÍRÁNÍ: Už jen svým nástupem do olympijského vzpěračského centra poutala obrovskou pozornost. Novozélanďanka Laurel Hubbardová si jako první transgender sportovec v Tokiu věřila a chtěla útočit na medaili. Jenže přecenila své síly a finále opustila bez jediného platného pokusu. Více čtěte ZDE>>>

ZÁPAS: Vítězem turnaje zápasníků v řecko-římském stylu kategorie do 130 kg je Kubánec Mijaín López. Ve finále zdolal Gruzínce Iakobiho Kadžaju.
ATLETIKA: Olympijské finále diskařek i kvalifikaci v tyči žen, v níž bojuje Romana Maláčová, přerušil v Tokiu déšť. Běžecký program pokračuje.
