Čelila dalším a dalším neúspěchům. Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová přesto dodržela původní plán a na ZOH v Číně se zúčastnila všech šesti disciplín. Kvůli přeloženému týmovému závodu si dokonce přehodila letenky. A pak prohrála tři ze svých čtyř jízd a zase skončila bez medaile. „Cítím, že jsem to ostatním prohrála,“ hlesla Shiffrinová.
Z nadpozemské lyžařky se stala člověkem. Mikaela Shiffrinová bojovala na olympijských svazích v Jen-čchingu do poslední chvíle, ale smutné vyústění svých Her už nezměnila.
V týmovém závodě sice nejdřív v osmifinále porazila Slovenku Rebeku Jančovou, kdysi dominantní slalomářka pak ale v dalších kolech paralelního závodu vždycky prohrála. Ve čtvrtfinále o dvě setiny s Italkou Martou Bassinovou, to ještě Američané zvládli a postoupili.
Semifinálová porážka Shiffrinové o jednu desetinu sekundy s Němkou Lenou Dürrovou ale přispěla k vyřazení. A 52 setin, které v boji o bronz dostala od Norky They Louisy Stjernesundové, měly vliv na to, že americký tým skončil bez medaile.
„I pro mě je velmi snadné říct, že jsem to týmu prohrála. Chtěla jsem všem pomoct, ale cítím, že jsem jim to prohrála,“ řekla Shiffrinová. „Ale závodili jsme společně a to v lyžování často neděláme. Nejsem zklamaná. Na těchto Hrách jsem zažila hodně zklamání, ale dnešek k nim nepatří. Dnešek je moje nejlepší vzpomínka.“
Shiffrinová, dosud zlatá dívka světového lyžování, prožila v Číně neustávající sérii nepříjemností. V obřím slalomu i slalomu speciál vypadla už v páté bráně. V super-G a sjezdu se do cíle dostala, ale na medaile neútočila. A když měla šanci v alpské kombinaci, znovu skončila po pár obloucích slalomové trati. A satisfakce se jí nedostalo ani v týmovém závodě.
„Každý člověk na Zemi si prochází svými těžkostmi. Musíte se prostě zvednout. Pro mě je to nejdůležitější výstup z posledních dvou týdnů a nemá to co dělat s olympiádou,“ řekla Shiffrinová. „Jsem vděčná, že mi tyhle dva týdny daly platformu pro to, abych to řekla. A možná, abych se z toho něco naučila.“
Shiffrinová se na olympiádě kvůli svým výsledkům nedostávala na oficiální tiskovky po závodech. Místo toho ale po každé jízdě dlouho stála v mixzoně a poutavě vyprávěla o svých emocích. I když po slalomu přišlo upozornění, že se médiím dál nebude věnovat, Shiffrinová mluvila dál.
„Nevím, jestli je tu nějaký důvod proč. Možná prostě nemám žádný filtr. Možná bych ho měla mít,“ uvedla Shiffrinová.
Velká šampionka se musela vyrovnávat i s nepřátelstvím lidí na sociálních sítích.
„Nechci s nimi mluvit. Doufám, že je nikdy nepotkám tváří v tvář. A jsem si jistá, že pokud by se to stalo, neřekli by mi to, co říkají nebo píšou online,“ prohlásila Shiffrinová. „Chci se bavit s lidmi, kteří mají potenciál být milí a rozšiřovat zprávu o tom, že je třeba vstát z postele. I když zažívají velké zklamání, nebo ztratili svého otce, nebo byli šikanováni ve škole.“
Shiffrinová se vrací z vrcholné akce bez medaile poprvé v kariéře. Ukončila tak sérii, která začala v roce 2013 na MS ve Schladmingu, kde se stala v pouhých sedmnácti letech šampionkou ve slalomu.
„Myslím, že o sobě vím míň než před třemi týdny. Čím starší jsem, tím míň toho vím. Něco víte, pak se ve svém životě posunete trochu dál a říkáte si: Hele, tahle teorie je špatná. Zkus nějakou jinou,“ řekla Shiffrinová.
Zprávy ze dne 20. února 2022
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Pomyslnou štafetu od čínských organizátorů přebírají starostové příštích pořadatelských měst v roce 2026, Milána a Cortiny d´Ampezzo. Na stožár stoupá italská státní vlajka a zpěvačka Malika Ayaneovou reprodukuje za doprovodu houslí státní hymnu Fratelli d´Italia.

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Sportovec, model, herec a majitel instagramového účtu s více než milionem sledujících. Účastník včerejšího finále U-rampy lyžařů Gus Kenworthy platí za globální celebritu. Ačkoliv mezi nejlepšími freestylisty světa obsadil nakonec „až“ osmé místo, jeho odkaz ve sportu jde daleko za hranice výkonu. Proslavil ho polibek s přítelem, v Rusku se bál - více čtěte zde >>>
„Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch,“ prohlásil při hodnocení olympiády předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, podle kterého je třeba zabývat se prioritizací sportů.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Stovky olympioniků si prodlužují pobyt na stadiónu, například Francouzi zorganizovali kolový tanec a pořadatelé jen zvolna postupně vyprovázejí sportovce do vyhrazených míst v dolních sektorech stadionu. Češi si zase užili skákání přes lano v podobě svázaných českých šál...

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Na plochu stadionu už nastupují vlajkonoši a vlajkonošky ve dvou řadách, českou vlajkou mávala Martina Sáblíková. Slovenskou nesl bronzový hokejista Peter Cehlárik. Po nich následují už ne tak striktně oddělené výpravy jednotlivých zemí, které ještě z Pekingu neodjely.



ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy je na slavnostním zakončení Martina Sáblíková.
HOKEJ: Připomeňte si cestu slovenských hokejistů od olympijské kvalifikace až po historické bronzové medaile!