České biatlonistky obsadily ve štafetovém závodě na olympijských hrách v Pekingu solidní osmé místo. Po prvním úseku a průběžném 17. místě Evy Puskarčíkové vytáhla Markéta Davidová tým na pátou příčku, Jessica Jislová ale poté o dvě klesla a finišmanka Lucie Charvátová po trestném kole neudržela sedmou pozici ve spurtu s Olenou Bilosjukovou z Ukrajiny.
Vyhrály Švédky, které v sestavě Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová vylepšily čtyři roky staré stříbro z Pchjongčchangu a získaly ve štafetě první olympijský triumf v historii. Druhé místo vybojovaly Rusky, třetí skončily Němky před Norkami. Obhájkyně prvenství Bělorusky doběhly po pěti trestných kolech třinácté.
Češky vylepšily dvanácté místo z minulých her v Pchjongčchangu. Nejlépe skončily před osmi lety v Soči, kdy se po dodatečné diskvalifikaci Rusek posunuly na třetí příčku. Biatlonový program na ZOH uzavřou závody s hromadným startem v pátek a sobotu.
Reprezentační štafetu rozjížděla na prvním úseku jednatřicetiletá Puskarčíková, pro níž šlo o první start na této olympiádě. Nejzkušenější biatlonistka v týmu zvládla úvodní položku bez chyby, při „stojce“ ale dvakrát chybovala. Kvůli pomalejším běhu předala Davidové jako sedmnáctá se ztrátou 55,8 sekundy na čelo.
První úsek nedokončila kvůli zdravotním potížím Irene Cadurishová ze Švýcarska, která měla podobné potíže jako ve stíhacím závodě Ingrid Tandrevoldová z Norska. Ta v minulých dnech olympijské dějiště v Číně opustila a ve štafetě ji nahradila Karoline Knottenová.
Hlavní česká naděje Davidová na druhém úseku štafetě výrazně polepšila. Po bezchybné střelbě vleže dobíjela vestoje jen jednou a vytáhla tým na páté místo. Naopak jedna z favoritek Tiril Eckhoffová jela na dvě trestná kola a Norky vypadly z první desítky. V polovině závodu ztrácely Češky na čelo minutu a sedmnáct sekund.
Jislová na třetím úseku sice jen dvakrát dobíjela, po běžecké stránce ale ztrácela a před předávkou se přes ni dostaly jak Justine Braisazová Bouchetová z Francie, tak Ida Lienová z Norska. Finišmanka Charvátová převzala štafetu na sedmém místě se ztrátou minuty a 41 sekund.
Rodačka z Hradce Králové vleže navázala na úspěšnou střelbu z dřívějších závodů, vestoje ale nedokázala ani s náhradními náboji sestřelit poslední terč a musela na trestné kolo. Přestože se na trati ještě vrátila na sedmé místo, ve finiši s Bilosjukovou neměla tolik sil a dokončila osmá.
Výsledky biatlonu na ZOH:
Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:11:03,9 hod. (0 tr. okruhů + 6 dobíjení), 2. Rusko (Kazakevičová, Rezcovová, Mironovová, Nigmatullinová) -12,0 (1+7), 3. Německo (Voigtová, Hinzová, Preussová, Herrmannová) -37,4 (0+6), 4. Norsko -50,7 (2+8), 5. Itálie -1:33,1 (0+5), 6. Francie -2:13,0 (2+10), 7. Ukrajina -3:00,2 (1+6), 8. Česko (Puskarčíková, Davidová, Jislová, Charvátová) -3:02,1 (1+8), 9. Rakousko -4:03,7 (3+7), 10. Kanada -4:30,4 (0+8).
Zprávy ze dne 16. února 2022
HOKEJ: Zatímco olympijský hokejový turnaj bude vrcholit až v neděli, čeští reprezentanti už v úterý začali balit. Hry pro ně skončily ostudnou prohrou se Švýcary už v předkole play off. Kde byly hlavní chyby? Skončí trenér Filip Pešán? A bylo by dobrou variantou angažování zahraničního kouče? O těchto tématech se přímo v Pekingu baví redaktoři Sportu Zdeněk Janda a Ondřej Kuchař.

Zprávy ze dne 15. února 2022
HOKEJ: Je to tu zase. Zatímco se velcí kluci budou prát o víkendu o medaile, čeští hokejisté už budou dávno doma. Zažitým standardem posledních let byl konec ve čtvrtfinále. Jenže na olympiádě v Pekingu je výsledek ještě horší. Národní tým vypadl už o den dřív, v předkole play off nestačil na Švýcary (2:4). Celkově skončil na devátém místě, jde o nejhorší umístění v historii Česka i Československa. Bude stát propadák místo trenéra Filipa Pešána a manažera Petra Nedvěda? „Situaci budeme řešit,“ říká prezident svazu Tomáš Král. Více čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express. Další ohlasy ze zahraničí na české vyřazení čtěte ZDE >>>

HOKEJ: Na pekingský neúspěch se dívá v širších souvislostech. Bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik pro iSport Premium dává najevo, že nepostup do čtvrtfinále olympijského turnaje je pouze odrazem dění v českém hokeji. A jací hráči mu v Číně scházeli? Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Nezklamal. Táhl ofenzivu, posbíral nejvíce bodů (2+3), na dresu měl céčko. Ale ani Roman Červenka tým nepřetlačil přes osmifinále a je podepsaný pod historickým neúspěchem. „Je to špatný. Chtěli jsme zabojovat o medaile, ale nezvládli jsme to,“ vykládal útočník, pro kterého to byl čtvrtý olympijský turnaj. Opět bez medaile… Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

HOKEJ: Obránce Lukáš Klok poslal českou reprezentaci proti Švýcarsku do vedení, ale potom se osmifinále olympijského turnaje začalo vyvíjet špatně a skončilo porážkou 2:4 a vyřazením. Klok v rozhovoru pro czechteam.tv popisuje, jaká byla nálada v kabině před třetí třetinou a fanouškům vzkazuje: „Omlouváme se za takové zklamání.“
HOKEJ: Marná snaha na konci a historický krach. Olympijská mise českých hokejistů do Pekingu skončila už po předkole. Se Švýcarskem padli 2:4 a poprvé v historii velkých šampionátů nejsou ani ve čtvrtfinále. „Tak strašné to nakonec nebylo. Ani proti Švýcarům. My si však pořád nepřipouštíme, že už jsou nad námi,“ řekl po vyřazení trenér a expert Marek Sýkora ve studiu iSportu. Více čtěte ZDE>>>.

HOKEJ: Projděte si pohledy expertů na vystoupení Česka v Pekingu a jejich názor na klíčovou otázku, zda by měli skončit trenér Filip Pešán a generální manažer Petr Nedvěd. Odpovědi si přečtěte ZDE>>>.
1. Jak se vám líbilo vystoupení Česka na ZOH, které skončilo historicky největším propadákem?
2. Měli by skončit Filip Pešán i Petr Nedvěd u reprezentace?