SESTŘIH: Davidová čtvrtá. Pár sekund za medailí a její slzy v cíli

Markéta Davidová dojela ženský závod s hromadným startem 4.
Markéta Davidová dojela ženský závod s hromadným startem 4.
Markéta Davidová zajela svůj úsek skvěle
Markéta Davidová zajela svůj úsek skvěle
Markéta Davidová na střelbě vestoje
Markéta Davidová (druhá zleva) na střelbě vleže
Markéta Davidová a další biatlonistky bojovaly se sněhem
29
Fotogalerie
iSport.cz, vmn, zoh, ČTK
Biatlon na ZOH 2022
Vstoupit do diskuse (8)

O kousek čtvrtá! Markéta Davidová jen o pár sekund nezískala medaili na olympijských hrách v Pekingu. Ve větrné loterii na střelnici závodu s hromadným startem nestačila pouze na vítěznou Francouzku Braisazovou-Bouchetovou a norské duo Eckhoffová, Olsbuová-Roiselandová. Lucie Charvátová dojela na 28. místě. 

Fantastický závod. Markéta Davidová ustála bláznivý vítr na čínské střelnici a do poslední chvíle se rvala. „Ale bylo mi to k prdu. Teď vám k tomu asi moc neřeknu,“ litovala v cíli závodu s hromadným startem pro Českou televizi. A na obrazovkách bylo jasně vidět, jak se jí lesknou oči.

Z poslední střelby vyjížděla jen pár vteřin za duem norských favoritek. Pokoušela se je dotáhnout, ale odstup se zvětšoval. V cíli byl necelých 20 sekund. „Snažila jsem se, nevypustila jsem to do posledního metru. Tady se může stát cokoli, ale holky byly lepší,“ uznala.

„Makula“ za sebou má olympiádu s trochou smůly. Už v úvodním vytrvalostním závodě byla jednu ránu od zlata, nakonec z toho byla kvůli trestné minutě z posledního výstřelu šesté místo.

V posledním závodě ženského biatlonového programu ho 25letá reprezentanka vylepšila na kariérní maximum, bohužel  z toho byla jen nepopulární brambora. 

Závěrečný olympijský závod se kvůli obavám ze sobotních mrazů uskutečnil na trati v Čang-ťia-kchou o den dříve oproti původnímu programu.

Úvod vyšel lépe Charvátové, která po první čisté střelbě držela jedenácté místo. Davidová jednou minula a po trestném kole nabrala půlminutové manko. Devětadvacetiletá Charvátová však v běžecké části výrazně ztrácela a Davidová ji spolu s dalšími soupeřkami ještě před druhou střelbou předstihla. Poté, co rodačka z Hradce Králové udělala při další položce vleže dvě chyby, propadla se za první dvacítku.

Naopak Davidová si po čisté střelbě polepšila na šesté místo. Průběh závodu ovlivnil větrný poryv na třetí položce, kdy do té doby vedoucí Eckhoffová s Olsbuovou-Röiselanodvou ztratily na střelnici spoustu vteřin a následně musely na dvě trestná kola. Oproti tomu Davidová minula jen jednou a odjížděla s norskými konkurentkami ze střelnice jako čtvrtá.

Zatímco vedoucí Braisazová-Bouchetová si vypracovala zhruba patnáctivteřinový náskok, dorazila Davidová k poslední položce s norskou dvojicí a Elvirou Öbergovou ze Švédska.

Eckhoffová s Olsbuovou Röiselandovou dvakrát chybovaly, jenže dvě rány do terče se nevešly ani české závodnici. Davidová po absolvování trestných kol v závěrečném okruhu na běžecky silné norské duo nestačila. Od vítězné Braisazové-Bouchetové ji nakonec dělilo 53,4 sekundy a od bronzové Olsbuové Röiselandové takřka 20 sekund.

Vedoucí žena Světového poháru Olsbuová Röiselandová zakončila olympijské hry ziskem páté medaile, předtím vyhrála ve sprintu, stíhačce, smíšené štafetě a byla třetí ve vytrvalostním závodě.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):

1. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 40:18,0 (4 tr. okruhy), 2. Eckhoffová (Nor.) -15,3 (4), 3. Röiselandová (obě Nor.) -34,9 (4), 4. Davidová (ČR) -53,4 (4), 5. Rezcovová (Rus.) -1:11,0 (6), 6. Simonová (Fr.) -1:22,6 (6), 7. Džimová (Ukr.) -1:25,7 (3), 8. Preussová (Něm.) -1:26,4 (4), 9. E. Öbergová (Švéd.) -1:37,7 (4), 10. Solová (Běl.) -1:39,2 (8), ...28. Charvátová (ČR) -4:10,7 (5).

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 16. února 2022

Hokejová reprezentace
16. února 2022 · 15:43

HOKEJ: „Nagano 1998 byl famózní úspěch, ale teď teprve sklízíme jeho pravou odezvu. Přestali jsme pracovat,“ říká jasně Josef Marha, legenda Davosu... Proč český hokej nestíhá ten švýcarský? Celý rozhovor čtěte zde >>>

Hokejová reprezentace
16. února 2022 · 13:42

HOKEJ: Šimon Hrubec. Jednička národního týmu a muž, který strážil české brankoviště. Ale jak? Byl takovou oporou, jak by bylo zapotřebí? Nemá cenu všechno házet na něj, ale odpověď na tuhle otázku se spíše blíží k variantě ne. Více čtěte zde >>>

Důležitý moment
Hokejová reprezentace
16. února 2022 · 12:59

HOKEJ: Zatímco olympijský hokejový turnaj bude vrcholit až v neděli, čeští reprezentanti už v úterý začali balit. Hry pro ně skončily ostudnou prohrou se Švýcary už v předkole play off. Kde byly hlavní chyby? Skončí trenér Filip Pešán? A bylo by dobrou variantou angažování zahraničního kouče? O těchto tématech se přímo v Pekingu baví redaktoři Sportu Zdeněk Janda a Ondřej Kuchař.

Video placeholder
Z Pekingu o hokeji: Deváté místo je fiasko. Čemu by pomohla medaile? A co Pešán?

Zprávy ze dne 15. února 2022

Hokejová reprezentace
15. února 2022 · 20:35

HOKEJ: Je to tu zase. Zatímco se velcí kluci budou prát o víkendu o medaile, čeští hokejisté už budou dávno doma. Zažitým standardem posledních let byl konec ve čtvrtfinále. Jenže na olympiádě v Pekingu je výsledek ještě horší. Národní tým vypadl už o den dřív, v předkole play off nestačil na Švýcary (2:4). Celkově skončil na devátém místě, jde o nejhorší umístění v historii Česka i Československa. Bude stát propadák místo trenéra Filipa Pešána a manažera Petra Nedvěda? „Situaci budeme řešit,“ říká prezident svazu Tomáš Král. Více čtěte ZDE >>>

Hokejová reprezentace
15. února 2022 · 19:01

HOKEJ: Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express. Další ohlasy ze zahraničí na české vyřazení čtěte ZDE >>>

Smutní čeští hráči opouští led v Pekingu
Smutní čeští hráči opouští led v Pekingu
Vstoupit do diskuze (8)