Náhradníci v pozoru. Seznam pro ZOH má 20 jmen, Chlapík i Flek vysoko
Olympijská nominace číslo jedna je od 13. ledna na světě. A ta definitivní? Počkejte si. V pondělí se má kádr uzavřít. Pak všechno může ještě zamíchat a protřepat covid. Do toho připočtěte výroky hlavního kouče Filipa Pešána, že záleží i na poklesu formy. Problém je, že KHL stojí, extraliga z velké části taky. Takže se sledováním formy je to těžší. Nicméně kdybyste hledali útočníky, kteří dají národnímu týmu energii, v české soutěži jich pár najdete. Chlapík s Flekem jsou prý blízko.
Českému útoku bude na olympiádě podle původně ohlášené nominace v průměru 30,7 roku. Je poměrně starý. Nebo zkušený? Záleží, který termín je vám bližší. „Budu věřit, že změny nastanou minimální. Bohužel ale žijeme v době, kdy je s nimi potřeba počítat,“ pronesl pro svazovou televizi Hokejka TV reprezentační kouč Filip Pešán.
Už mluvil jinak než na tiskové konferenci, kdy i dodal: „V neposlední řadě může zasáhnout do nominace pokles formy. To znamená, že i v tomhle směru budeme hráče nadále sledovat. Důkazem budiž moje cesta do Švýcarska na sledování hráčů.“
Náhradníků pro případné výměny bylo původně třicet, teď se jejich počet upravil. „Ano, malinko se seznam zúžil. Nakonec je to dvacet hráčů. Všem jsem napsal mail a přihlásil je do aplikace, kterou je potřeba vyplňovat. Všichni, kdo jsou na short listu, o tom vědí,“ uvedl manažer Jan Černý. Tím pádem i naznačil, že komunikační téma je vyřešeno.
Pokud se dá uvažovat o výměně jmen, největší počet lze čekat z extraligy. Aby se dostalo na produktivního Lukáše Jaška z Finska? Vedení národního týmu nepasuje do pozice hráče pro každou práci. Domácí soutěž ale nabízí docela dost jmen, která zvládnou i jinou roli než pouze přesilovku a ofenzivní formace.

Jedním z nich je například pardubický útočník Matěj Blümel, který pod Pešánem nastupoval na posledním MS a vyrazil na oba turnaje Euro Hockey Tour. „V hlavě jsem to trochu měl, doufal jsem, že bych se na olympiádu mohl podívat taky, třeba i jako náhradník. Ale tým vybrali hodně zkušený. Kdybyste se mě zeptal, místo koho bych se viděl, tak neřeknu nikoho. Všichni hráči jsou skvělí, já jim budu rozhodně fandit,“ je spíš smířený, že se na něj nedostane.
Mimo zůstali i Filip Chlapík nebo Jakub Flek. „Ti jsou na začátku seznamu náhradníků. Myslím, že se ve finální nominaci nakonec objeví. Budu doufat, ale nevěřím, že nějaké změny nebudeme muset udělat. Myslím, že kluky v týmu uvidíme,“ pronesl Pešán. Takže? Nakonec se útočná jednotka může ještě celkem výrazně měnit.
Určitou výhodu pro ně může znamenat, že extraligu začal drtit omikron teď. Tím pádem pozitivní hráči mají čas se uzdravit, dát dohromady a být pak imunní pro další nákazu. Tohle je prvek, který při nominaci taky bude hrát roli. Podle programu se extraliga hraje ještě den před odletem druhé reprezentační skupiny do Pekingu.
„Už nad tím asi nebudu tolik přemýšlet jako před nominací. Kdyby to ještě přišlo, budu šťastný, kdyby ale ne? Svět se nezboří. Můžu jen říct, že je to pro mě větší sen než hrát v NHL,“ pousmál se Blümel, jehož Pardubice momentálně stojí kvůli pandemii covidu v týmu.
V pondělí reprezentační úsek oznámí závaznou sestavu, která poletí do Číny. Ale tajenka, kdo opravdu poletí, stále bude čekat na řešení. „Trenéři mají připravený back-up list, kde jsou nachystaní hráči na každou pozici. Když vypadne hráč jedna, pojede místo něho hráč dva. Komplikované je to ale s extraligou, která má právě kolo den před naším odletem. Pokud se stane, že se tam někdo zraní nebo bude mít pozitivní test, náhradník bude muset okamžitě reagovat. Dá se očekávat, že to ještě bude divoké, ale věřím, že to zvládneme,“ přidává Černý.
Zprávy ze dne 8. února 2022
SNOWBOARDING: První kvalifikační jízdu má Ester Ledecká za sebou. V modré dráze zajela čas 41,38 sekundy, který je průběžně zatím nejrychlejší.
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Druhá série finále Big Airu je u konce. Průběžné pořadí: 1. Tess Ledeuxová (Francie) 187,50 bodu, 2. Mathilde Gremaudová (Švýcarsko) 182,50 bodu, 3. Ailing Eileen Guová (Čína) 182,25 bodu.
SNOWBOARDING: Největší česká naděje na zlatou medaili z Pekingu Ester Ledecká jede kvalifikaci olympijského paralelního obřího slalomu na snowboardu. Druhou českou zástupkyní je Zuzana Maděrová. Sledujte jejich počínání online zde>>>


AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: První série finále ženského Big Airu ze tří je u konce. Průběžné pořadí: 1. Tess Ledeuxová (FRA) 94,50 bodu, 2. Ailing Eileen Guová (CHN) 93,75 bodu, 3. Kirsty Muirová (GBR) 90,25 bodu.
Zprávy ze dne 7. února 2022
„V hokeji musíte zkoušet chodit štěstí naproti, nesmíte jen čekat a být pasivní. Musíte mít sebevědomí, že ten gól dáte,“ říká Slavomír Lener. Jak vzpomíná na Nagano? A proč je podle něj mužský hokej v krizi? Podívejte se ve videu czechteam.tv.
SNOWBOARDING: Větší šanci na medaili, potažmo tu zlatou, česká výprava nemá. Spojení Ester Ledecká a alpský snowboarding prostě pořád skvěle funguje. V úterý brzo ráno našeho času se pustí sportovkyně střídající „prkno“ a lyže do obhajoby zlata. „Co jsem měl možnost vidět, je Ester pořád ve snowboardu ve formě, má stále hodně navrch. Takže je tam velká šance,“ je přesvědčený bývalý reprezentant ve stejné disciplíně Petr Šindelář, který se účastnil Her ve Vancouveru v roce 2010. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.
SNOWBOARDING: O tuhle dívku má zájem celý svět. Sněhová obojživelnice Ester Ledecká je pár dní po startu olympijských her v Pekingu žádanou senzací. Zvlášť, když snowboardový závod v paralelním slalomu ji čeká už v úterý. Svá mediální okénka si pečlivě vybírá, ale pro deník Sport si čas udělala. Spolu s bratrem Jonášem, uznávaným výtvarníkem a všestranně nadaným umělcem, který svou imaginací vytvořil sestřino alter ego STR. Více čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: České hokejistky už mají postup do čtvrtfinále v kapse! Prohrou proti Dánsku si sice zkomplikovaly vyhlídky na postup, nakonec jim k jistotě pomohla pozdější výhra Švédska nad Čínou. Ve hře je ještě důležité první místo, které by znamenalo vyhnutí se zámořským favoritům ve čtvrtfinále. To mají svěřenkyně Tomáše Paciny stále ve svých rukou, stačí v úterním zápase porazit Japonky (od 9:40) alespoň za dva body. Jaký je formát play off ženského olympijského turnaje a jaké jsou možné soupeřky českých hokejistek ve čtvrtfinále? Čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Nebyl spokojený. Ani trochu. A nebál se to dát najevo. Kouč Tomáš Pacina po porážce s Dánkami (2:3) mluvil otevřeně. „Byl jsem velice zklamaný naším výkonem,“ vykládal trenér ženské reprezentace, jenž doufá, že pokud se jeho tým vrátí k tomu, jak hrál v úvodních dvou vítězných partiích, má šanci porazit Japonky. Ovšem musí přijít razantní zlepšení. Tentokrát to podle něj nebyl výkon hodný olympiády… Rozhovor čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Komplikace! České hokejistky po dvou výhrách narazily. Proti Dánkám nezvládly roli těch, od koho se čekalo vítězství, a padnuly překvapivě 2:3. „Zavinily jsme si to samy. Od začátku jsme nehrály týmově a snažily se hrát moc individuálně. To se nám vymstilo,“ řekla upřímně kapitánka Alena Mills. Rozhovor čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Po hodinovém tréninku došel mezi novináře. Vydýchal zachraplý hlas a nasadil respirátor. „Nedělají mi dobře přechody z tepla do zimy. Na ledě, když řvu, je to znát. Jinak jsem ale v pohodě,“ ubezpečil Filip Pešán s úsměvem, když se postavil se za bariéru. Jaké má v hlavě turnajové cíle? A proč zvolil kapitánem týmu právě Romana Červenku? Rozhovor čtěte ZDE>>>

HOKEJ: České reprezentantky překvapivě nezvládly zápas s Dánskem a po porážce 2:3 si zkomplikovaly situaci ve skupině B.
HOKEJ: Češky jsou v problémech, Dánky vedou ve třetí třetině 3:2.

HOKEJ: Dánkám se opět podařilo rychle vyrovnat, tentokrát skórovala Michelle Weisová - 2:2.
HOKEJ: Češky si berou zpět vedení, ve druhé třetině se prosadila Kateřina Mrázová - 2:1.