České hokejistky nezvládly klíčový duel. V posledním utkání skupiny na olympijských hrách v Pekingu padly s Japonskem 2:3 po samostatných nájezdech a ve skupině skončí na druhém místě. Svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny se ve čtvrtfinále střetnou se zámořským favoritem z USA, posledními olympijskými šampionkami z Her v Pchjongčchangu.
Japonky v utkání dvakrát vedly díky přesilovkovým brankám Haruky Tokoové. Za český tým vyrovnaly nejdříve Denisa Křížová a následně Natálie Mlýnková. Český tým měl v utkání převahu, kterou však nezúročil a v rozstřelu rozhodla Hanae Kuboová, jež byla jedinou úspěšnou exekutorkou.
Češky v pondělí krátce po porážce s Dánskem 2:3 získaly díky výhře Švédska nad Čínou 2:1 jistotu účasti v play off. K posunu na první místo skupiny potřebovaly Japonky jakkoliv porazit, aby se vyhnuly souboji s jedním z jednoznačných favoritů USA a Kanadě.
Přesně po čtyřech minutách hry ale český výběr musel dohánět ztrátu. Šestý tým loňského mistrovství světa, o jednu pozici lepší než Češky, se prosadil při vyloučení Mrázové, kdy Peslarovou opakovaným pokusem překonala Haruka Tokoová. Pacinův výběr marně dobýval branku Fudžimotové. Ve 13. minutě navíc přišel o Hymlárovou, která se nešťastně srazila s kapitánkou Mills a při pádu na záda se udeřila hlavou o led. Po ošetření se do zápasu už nevrátila.
VIDEO: Ostrá srážka Kláry Hymlárové s Alenou Mills
České hokejisty se neprosadily ani ve dvou přesilových hrách na konci první a na začátku druhé třetiny. Ve 27. minutě už se ale radovaly z vyrovnání. Vanišová vyslala do brejku Křížovou, která se prosadila v souboji se Suzukiovou a bekhendovým zakončením překonala Fudžimotovou. Té propadl puk za brankou čáru přes lapačku a levý beton.
Češky nabídly Japonkám další přesilovky. Nejdříve se musely bránit po faulu Neubauerové a na přelomu druhé a třetí části i 103 sekund ve třech proti pěti po sevření puku Láskové a nedovoleném zákroku Tejralové.
Po 23 vteřinách třetí části z toho těžila opět Haruka Tokoová vteřinu po konci trestu Láskové. Trefila nejdříve pravou tyčku a z dorážky už zamířila do odkryté branky. Češky se tlačily za vyrovnáním a ve 46. minutě zapadla za Fudžimotovou tečovaná střela Mlýnkové.
Při vyloučení Ajaky Tokoové nepřekonaly japonskou gólmanku Vanišová ani Křížová. Český tým se ubránil při trestu Vanišové, která se po návratu z trestné lavice dostala do úniku, ale nezamířila přesně.
Nastavení patřilo Pacinovu týmu, nájezdy však neodvrátila dvěma střeleckými pokusy Tejralová ani závěrečnou šancí Čajanová. V rozstřelu se prosadila jen ve druhé sérii Kuboová, která poslala puk mezi betony Peslarové a ten se došoural těsně za brankovou čáru.
Zprávy ze dne 19. února 2022
BIATLON: Markéta Davidová v aktuálním rozhovoru den po posledním závodě s hromadným startem. „Pro olympiádu jsem udělala maximum, nikdy se nevzdávám. Těším se domů na rodinu a naše psy.“
BIATLON: Nepovedenou olympiádu z českého pohledu v komentáři hodnotí redaktorka deníku Sport Romana Barboříková. „Dnes je veškerá tíha na Markétě Davidové, což není dobré pro český biatlon, a už vůbec ne pro ni,“ upozorňuje. Více čtěte ZDE>>>
BIATLON: Pět medailí před osmi lety v Soči, dvě další pak o čtyři roky později v Pchjongčchangu. Ale teď v Pekingu? Nula. Taková je bilance českého biatlonu na posledních třech olympijských hrách. V Číně byla cennému kovu nejblíž Markéta Davidová, umístění na stupních vítězů jí dvakrát uniklo jen velmi těsně. U ostatních členů reprezentace už se ovšem pozitiva hledají hůř... Projděte si, jak všechny české biatlonisty ohodnotil deník Sport >>>
Zprávy ze dne 18. února 2022
BIATLON: Smutnou hrdinku Markétu Davidovou utěšovala v cíli její parťačka a velká kamarádka Eva Puskarčíková. Obří podpory a obdivu se české biatlonistce po posledním závodu na olympiádě v Pekingu dostalo i od zbytku týmu i fanoušků na sociálních sítích. Více čtěte ZDE>>>
BIATLON: Z očí jí stékaly slzy. Mluvila potichu, pomalu. Na první pohled bylo jasné, jak biatlonistku Markétu Davidovou mrzelo, že ani poslední závod na olympiádě v Pekingu nebere medaili. „Kdo si bude čtvrté místo za rok pamatovat?“ říkala. Byla to velmi emotivní promluva. Nejradši by už dávno zmizela do tepla, ale tahle sympatická přemýšlivá dáma, studentka dvou vysokých škol, statečně odpovídala… Tady je autentický přepis>>>

