Čeští hokejisté ve svém druhém utkání na olympijských hrách zvítězili nad Švýcarskem 2:1 po nájezdech. Národní tým vedl gólem Jiřího Smejkala. Ještě v první třetině vyrovnal při přesilovce Gaetan Haas. V nájezdech pak rozhodl David Krejčí. Závěrečné utkání v první fázi turnaje čeká český tým už v sobotu, kdy se střetne s neporaženými Rusy. Sborná obhajující zlato z Pchjongčchangu ještě neinkasovala ani gól.
Kouč Pešán udělal podle očekávání po porážce 1:2 s Dánskem změny ve složení obranných řad, mezi šestici beků se posunul Mozík, ve čtvrtém útoku Frolíka nahradil Smejkal.
Češi začali stejně jako ve středu aktivně a už ve třetí minutě měli k dispozici přesilovku. Sice ji nevyužili, ale šest sekund po jejím skončení otevřel skóre šťastným zásahem Smejkal. Při práci na brankovišti se snažil posunout puk na Hynka Zohornu a Weber si bruslí srazil kotouč do vlastní branky. Češi tak poprvé v sezoně skórovali v zápase jako první.
Brankář Genoni, který tentokrát dostal přednost před Berrou, měl více práce než jeho protějšek Hrubec. V 7. minutě se proti pravidlům provinil Sedlák a Švýcaři trestali. Haas sice nejprve neuspěl, když usměrňoval kotouč po ostré nahrávce Andrighetta, jenže puk vzápětí vyplaval za Hrubcem v brankovišti a Haas už měl snadný úkol.
Utkání následně opanovali Hrubec a Genoni, kteří si připsali řadu zákroků. Švýcaři se mohli posunout do vedení v početních výhodách, vyloučení Kováře ani Kundrátka ve druhé třetině ale nepotrestali. Český tým se snažil kontrovat rychlými protiútoky, Řepík ani Stránský je ale do gólového zakončení nedotáhli.
Ve 45. minutě mohl Švýcarům zajistit vedení Andrighetto, Hrubec byl ale připraven. Na druhé straně to zkoušel Knot, i Genoni ale dával pozor. Český tým pak přežil další oslabení při Šulákově vyloučení a v 56 . minutě mohl z dorážky skórovat Hyka. Obránce Frik mu ale v ideálním zakončení zabránil. Když se poté z brejku neprosadil Moser, zápas se prodlužoval.
O vítězi utkání nakonec rozhodly nájezdy. Na české straně se prosadil Krejčí, brankář Hrubec zastavil všech pět pokusů soupeře.
Zprávy ze dne 12. února 2022
HOKEJ: Závěrečná bitva českých hokejistů s Ruskem v základní skupině B za chvíli začíná! A deník Sport je u toho.
SKOKY NA LYŽÍCH: Olympijský závod skokanů na velkém můstku vede po prvním kole Japonec Rjoju Kobajaši a šest dnů po triumfu na středním můstku útočí na zlatý double. Druhé kolo bude bez českého kvarteta, jež skončilo v páté desítce. Nejlepší Roman Koudelka obsadil 41. pozici.
HOKEJ: Jak již bylo avizováno do zápasu s Rusy rovnou naskočí útočník Michael Špaček. Míří do třetí formace mezi křídlá Stránského a Řepíka. Do druhé řady se posouvá Vladimír Sobotka.
SNOWBOARDING: Dnes je jedna z největších hvězd světového zimního sportu. Jak ale lyžařsko-snowboardová obojživelnice Ester Ledecká začínala? O malou vzpomínku se podělil herec Vladimír Polívka, který se v dětství snowboardingu věnoval. „Držel jsem ji a učil plužit,“ zavzpomínal v Sazka studiu czechteam.tv na svou zkušenost s malou Ester na „prkně“. Syn herce Bolka Polívky se z těch časů kromě Ledecké zná i s další olympioničkou Šárkou Pančochovou. Více čtěte ZDE>>>
SANĚ: Saně? Nuda, lyžování je lepší. Takhle původně smýšlela Natalie Geisenbergerová (34) z Německa o sportu, ve kterém se zapsala do olympijské historie. Stejně tak změnila i názor na bojkot Her v Číně. Do Pekingu přece jenom dorazila a vybojovala dvě zlaté medaile. Celkem jich má už sedm – šest zlatých, jednu bronzovou. Nikdo jich na saních nezískal víc. „Každá medaile má svoji hodnotu a historii, ale tyhle dvě mám poprvé v roli matky. A to je taky skvělé.“ Celý příběh čtěte ZDE>>>.
KRASOBRUSLENÍ: Sportovní arbitrážní soud (CAS) bude projednávat dopingový případ ruské krasobruslařky Kamily Valijevové v neděli, výsledek by měl oznámit o den později. Soutěž žen na olympijských hrách v Pekingu, jejíž je Valijevová favoritkou, začne v úterý. CAS dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že ostře sledovanou kauzu bude řešit tříčlenný panel rozhodců.
HOKEJ: Německo porazilo na olympijských hrách v Pekingu Čínu 3:2. Vítězný gól zaznamenal v 25. minutě útočník Dominik Kahun. Obhájci stříbra vedli už o tři branky, domácí mužstvo však zápas zdramatizovalo.