Hokej na ZOH 2022
Začít diskusi (0)

PŘÍMO Z PEKINGU | Lidé v hledišti ječeli, mávali vlajkami, tleskali. Pak mávali i bez vlajek, v ruce drželi mobily a všechno si natáčeli. Stejně tak byli nadšení dobrovolníci všude po hale. V tiskovém středisku se nahromadili před televizí, ukazovali si na své hrdiny, jásali. Čínský hokejový národní tým proti Němcům sice prohrál 2:3, ale oslavil první góly na turnaji. „Píšeme historii čínského hokeje!“ radoval se gólman Jeremy Smith. Tedy pardon. Oficiálně se jmenuje Jieruimi Shimisi. Tak to stojí v zápisu…

V prvním utkání Číňané prohráli 0:8 s Američany. Už tehdy to byl výsledek pro ně až moc krutý… Dnešek naznačil, že v tomhle týmu něco je.

„Co bych vzkázal všem, kteří o nás pochybují? To, co říkám našim hráčům od prvních minut. Že si potřebujeme získat respekt. A to je to, co jsme dneska ukázali,“ říkal trenér Ivano Zanatta.

Čínští fanoušci v hledišti si to náramně užívali. Ukázali, jak jsou navyklí poslouchat pokyny. Když se na kostce objevila výzva, aby začali mávat, okamžitě do vzduchu vyletěly všechny ruce. To samé s tleskáním.

Číňané pištěli při každém náznak u šance. A když padl první gól, to bylo radosti! Lidé vyskočili ze sedaček, mávali, objímali se. Stejně jako při druhém. Když čínský národní tým v závěru tlačil při hře bez brankáře, ozýval se další jekot.

Do haly nakoukli i covidoví „zakuklenci“, kteří po hale sledují, jestli se dodržují všechna pravidla. A jsou připravení odvést kohokoliv, kdo by vykazoval příznaky nemoci… Ale teď odběhli, aby si užili hokejovou atmosféru.

Neklapnulo to, ale výsledek 2:3 je pro Čínu potěšující. Takže když probíhaly rozhovory, zdálo se, že jsou role opačné. Němci zrovna nejásali, do kabin šli zamračení, takovou práci nečekali. Když se zastavil někdo z hokejistů s čínským znakem, mluvil o hrdosti.

„Je pro nás čest, že píšeme první stránky historie čínského hokeje,“ rozplýval se americký gólman Jeremy Smith, který už třetí sezonu hraje za Kunlun. Takže typický Číňan… Podobný osud má i většina spoluhráčů.

„Ukázali jsme, že na takový turnaj patříme, jsme tady zaslouženě,“ dodal brankář s číslem 45. V oficiálním zápisu je u něj uvedené čínské jméno, aby to nevypadalo tak nápadně… Je to Jieruimi Shimisi.

Hodně byl na ledě cítit i extřinecký útočník Ethan Werek (Wei Ruike). Z Číňanů bylo jasně cítit, jak moc chtějí uspět, Němce dokázali potrápit.

Historicky první čínský gól na turnaji vstřelil útočník Spencer Foo. „Je to bláznivé. Je to pro mě velká pocta. Určitě je to pro mě životní zážitek,“ vykládal Kanaďan, jenž si během olympiády musí zvykat na jméno Fu Shuai. „Ale není to jenom moje zásluha, všechno vycházelo z týmového výkonu,“ dodal nadšeně.

V mixzóně se zastavil i Alexej Kovajlov, někdejší slavný ruský útočník, který je nyní ve službách čínské reprezentace. Dlouho vykládal ruským novinářům, přes ústa měl roušku v čínských barvách, tým chválil za bojovnost.

Na rozhovory se přišla podívat i řada dobrovolníků, aby zahlédla svoje hrdiny. Stáli u stěny a mávali jim.

Zítra se Čína utká s Kanadou. Další prestižní souboj. „Určitě to bude pro nás velký zápas,“ souhlasí Smith. Těsného výsledku si jistě všiml i kanadský kouč Claude Julien. Ten už po odpoledním utkání, v němž Kanada v zámořském derby prohrála 2:4, upozornil na to, že je proti Číně nečeká nic lehkého.

„Je to soupeř, který hraje tvrdě, musíme se na něj dobře připravit. Už minulý zápas neodpovídal výsledku,“ narážel na osmigólový čínský výplach s Amerikou.

Výkon proti Němcům to potvrdil. Čína slaví.

LIVE
32
Detail

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 16. února 2022

Důležitý moment
Markéta Davidová
16. února 2022 · 08:43

BIATLON: České biatlonistky vyráží do štafety, sledujte, jak si vede kvarteto Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Jessica Jislová a Lucie Charvátová ONLINE zde >>>

Zprávy ze dne 15. února 2022

Markéta Davidová
15. února 2022 · 21:17

BIATLON: Hlavní hvězdou českého biatlonu na Hrách v Pekingu je Markéta Davidová. Jenže i u té to nějak drhne, nemůže se dostat do pohody, v jaké byla v některých závodech během sezony. Příčin může být několik, třeba i její lyže, ačkoliv jezdí na stejné značce jako už trojnásobná olympijská vítězka Marte Olsbuová Röiselandová. V čem je tedy problém? „Nemyslím si, že by nemohla dostat obdobný materiál jako Norky. Faktem však je, že norský servis má dvojnásobný počet lidí,“ vysvětluje bývalý biatlonista Michal Šlesingr. Více čtěte ZDE >>>

Hokejová reprezentace
15. února 2022 · 20:35

HOKEJ: Je to tu zase. Zatímco se velcí kluci budou prát o víkendu o medaile, čeští hokejisté už budou dávno doma. Zažitým standardem posledních let byl konec ve čtvrtfinále. Jenže na olympiádě v Pekingu je výsledek ještě horší. Národní tým vypadl už o den dřív, v předkole play off nestačil na Švýcary (2:4). Celkově skončil na devátém místě, jde o nejhorší umístění v historii Česka i Československa. Bude stát propadák místo trenéra Filipa Pešána a manažera Petra Nedvěda? „Situaci budeme řešit,“ říká prezident svazu Tomáš Král. Více čtěte ZDE >>>

Hokejová reprezentace
15. února 2022 · 19:01

HOKEJ: Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express. Další ohlasy ze zahraničí na české vyřazení čtěte ZDE >>>

Smutní čeští hráči opouští led v Pekingu
Smutní čeští hráči opouští led v Pekingu
Hokejová reprezentace
15. února 2022 · 18:08

HOKEJ: Na pekingský neúspěch se dívá v širších souvislostech. Bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik pro iSport Premium dává najevo, že nepostup do čtvrtfinále olympijského turnaje je pouze odrazem dění v českém hokeji. A jací hráči mu v Číně scházeli? Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

Začít diskuzi