Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 18. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidařpo dvou pádech v krátkém programu nepostoupila do volných jízd. V úvodní části soutěže obsadila sedmnáctou příčku, od postupové šestnáctky ji dělilo 1,19 bodu. Nejlepší dvojice překonávaly nejvyšší známky historie. Vedou domácí Suej Wej-ťin a Chan Cchung o pouhých 16 setin bodu před Rusy Jevgenijí Tarasovovou a Vladimirem Morozovem.



HOKEJ: Hraje se druhé semifinále. Postoupí do boje o zlato Rusko, nebo Švédsko? Sledujte souboj online zde>>>


KRASOBRUSLENÍ: Rusové berou olympiádu hodně vážně. Ministerstvo obrany vydalo video, ve kterém slibuje, že „nevinné ruské krasobruslařky od zlých sil uchrání armáda.“
BIATLON: Smutnou hrdinku Markétu Davidovou utěšovala v cíli její parťačka a velká kamarádka Eva Puskarčíková. Obří podpory a obdivu se české biatlonistce po posledním závodu na olympiádě v Pekingu dostalo i od zbytku týmu i fanoušků na sociálních sítích. Více čtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ve stylu hokejistů v play off Ester Ledecká stále neřekla, jaké zranění si přivodila před čtvrtečním kombinačním slalomem na ZOH. Ale klíčová zpráva je pozitivní. Pacientce je líp a nevzdává se závodů Světového poháru v Crans Montaně, které se jedou už příští víkend. Více čtěte ZDE>>>

RYCHLOBRUSLENÍ: Nizozemský rychlobruslař Thomas Krol potvrdil coby lídr Světového poháru roli favorita a stal se olympijským vítězem na 1000 metrů. Devětadvacetiletý mistr Evropy získal v Pekingu druhou medaili po stříbru na 1500 metrů. Díky Krolovi získalo Nizozemsko páté rychlobruslařské zlato v Pekingu. Medailové pořadí zemí ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Dvakrát spadla, kupila chybu za chybou. Ruská superfavoritka s cejchem dopingu svou čtvrteční volnou jízdu na olympijském ledě nezvládla. Jen co dozněla hudba, propukla Kamila Valijevová v pláč. Z tribun se začal ozývat soucitný potlesk. U vlastní trenérky však patnáctiletá dívenka zastání nenašla. „Proč jsi to vypustila? Proč jsi přestala bojovat? Vysvětli mi to!“ zuřila Eteri Tutberidzeová. Teď ji bude vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Jak reagují na porážku Slovenska s finskými hokejisty v olympijském semifinále tamní média? Rastislav Staňa pak v Denníku N přirovnal defenzivní styl vítězů k českému hokeji. „Finové připomínali český hokej, když uspěli tím, že jen chodili do protiútoků a velmi dobře bránili,“ řekl bývalý brankář Staňa. Média zdůraznila, že slovenská reprezentace nedokázala na velkém turnaji Finsko porazit už 18 let. „Jako bychom hráli proti zdi. Slováci kousali, ale prohráli a olympijské finále jim těsně uniklo. Slovensko navzdory tlaku nedokázalo vstřelit Finům ani branku,“ uvedl list Sme a hru Seveřanů přirovnal k obrannému opevnění.