Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 17. února 2022
BOBY: Ukrajinská bobistka Lidija Hunková měla jako třetí sportovkyně pozitivní dopingový test na zimních olympijských hrách v Pekingu. Osmadvacetiletá závodnice neprošla kontrolou v pondělí, v den závodu v monobobu, v němž skončila poslední dvacátá. O jejím prohřešku informovala dnes Mezinárodní testovací agentura (ITA). Hunková měla v těle zakázaný anabolický steroid dehydrochlormetyltestosteron a je suspendována.
ODMĚNY: Díky zimním královnám mají česká i slovenská výprava zatím v Pekingu po jedné zlaté medaili. Ester Ledecká ovládla paralelní obří slalom na snowboardu, Petra Vlhová po nádherném boji vyhrála na lyžích slalom. Magazín forbes.com porovnával jejich odměny za olympijské zlato. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou šampionkou se stala Ruska Anna Ščerbakovová. Té si však kamery ani pozornost lidí na místě vůbec nevšímaly. Vyvádět totiž začala stříbrná Alexandra Trusovová. „Všechny vás nenávidím! Nenávidím tenhle sport! Už nikdy nevkročím na led! Tohle je neuvěřitelné! Každý má zlatou medaili a já ne!“ dostala krajanka vítězky hysterický záchvat. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>