Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 18. února 2022
HOKEJ: Slovenský sen o finále se rozplynul po prohře 0:2 s Finskem. Východní sousedy ale zítra čeká boj o bronz. Podiveje se na sestřih zápasu. Podrobnosti čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach chce prošetřit chování trenérského týmu krasobruslařky Kamily Valijevové. Kromě dopingové aféry patnáctileté Rusky ho na hrách v Pekingu znepokojilo i chování její trenérky po nevydařené volné jízdě v soutěži žen.
HOKEJ: První semifinálový duel startuje. O senzační postup do finále v něm bojují Slováci proti Finům. Utkání můžete sledovat od 5:10 ONLINE ZDE>>>.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Norská hvězda Therese Johaugová možná po sezoně ukončí kariéru. Třiatřicetiletá běžkyně to naznačila před olympijským závodem na 30 kilometrů volnou technikou na hrách v Pekingu, kterým uzavře své účinkování pod pěti kruhy. „V neděli poběžím na olympiádě naposledy,“ řekla novinářům Johaugová, která se v Pekingu dočkala vytoužené zlaté olympijské medaile v individuálním závodě. Nejprve ovládla skiatlon a pak také 10 kilometrů klasicky. Favoritkou bude i na třicítce, z níž má čtyři tituly mistryně světa.
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Osmnáctiletá čínská akrobatická lyžařka Eileen Guová získala díky očekávanému triumfu v U-rampě druhé olympijské zlato a celkově třetí medaili v Pekingu. Zařadila se tak mezi nejúspěšnější účastníky letošních her. Favorizovaná rodačka ze San Francisca zvítězila suverénně před Kanaďankami Cassie Sharpeovou a Rachael Karkerovou. Guová se stala domácí hrdinkou pekingské olympiády už díky vítězství v Big Airu a druhému místu ve slopestylu, v němž těsně prohrála se Švýcarkou Mathilde Gremaudovou.
KRASOBRUSLENÍ: Kamila Valijevová, která měla před olympijskými hrami v Pekingu pozitivní dopingový nález, požádá o analýzu vzorku B. Právníci patnáctileté ruské reprezentantky o tom informovali s tím, že podle nich laboratoř vyhodnocující první vzorek chybovala.
HOKEJ: Hokejový tým odletěl z dějiště olympiády dva dny po osmifinálovém krachu se Švýcarskem. Nejdříve výprava přiletěla do Paříže, kde přestoupila a těsně před jedenáctou večer přistála na letišti Václava Havla. Hlavní otázka v příletové hale? Zda i vedení svazu přestoupí z nastoupené cesty a v následujících dnech lze očekávat změnu trenéra národního týmu. „Nechtěl bych utíkat. I já sám si musím ty věci probrat,“ řekl Filip Pešán.Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.

HOKEJ: Čeští hokejisté se vrátili z neúspěšných olympijských her v Pekingu, na nichž skončili ještě před branami čtvrtfinále. Podívejte se na fotky z pražského letiště.



